Inkubator za hlađenje

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la 314 »

evo ovak ja razmišljam, a tu su i neke ideje....imam prostoriju u kojoj je 40, untra je box, u njemu treba spustiti temp.....sagradio sam box i izolirao ga, profuro bakrene cijevi u njega, stavio termostat.....u cijevima je voda....tu vodu treba ohalditi u drugoj jednici....kak? kiler i ventilator-komplicirano.....kaj je još hladno....frižider. frižider može ohladiti vodu u cijevima ako ih profuram kroz njega...pumpa se bude upalila preko termostata, trebam dobar termostat da mogu odrediti gornju i donju granicu temp....frižider? hmmmmmmm....malo je glupo furat cijevi po kući do friža u kuhinji i onda ga još rasturiti....možda da kupim onaj manji friž i stavim ga negdje van prostorije i nek služi samo za to....samo malo, što ako uzmem frižider, probijem zid prostorije i ugradim ga sa vratima u prosotriju i maknem vrata i on hladi...ne glupo, treba samo box hladiti, ostajem na prvoj ideji....zanimljiv projekt, recimo neko kao ja bi ga išo i izrađivati, više izazova radi i da mogu reć gle kaj sam napravio...evo malo sam na glas razmišljo...a šta češ
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la HypnoToad »

Ajde reagirali smo nepotrebno obojica, valjda je sad sve OK. Trebao si samo na početku napisati o kojim se temperaturama radi, jer ja odmah pomislim da kao i svi paranoiziraš jer ti je umjesto 28*C kako piše na FSREu, 29 i pol.
Da, te temperature jesu pre visoke.
Ja volim jednostavnost, jer su obično najjednostavnija rješenja najbolja, sa komplikacijama se obično zanemari neki drugi uvjet i ode sve.
Recimo kako bi ja to pokušao, voda u perlitu je već hladnija od zraka i ona može malo spustit temperaturu. Znači veliki shotgun box sa debelim slojem perlita. U svaki kut staviš zaleđenu bocu vode, izvana neki mali ventilator da puše u prostoriji, ali ne direktno ni pre blizu, nego tek toliko da pokreće zrak. Mislim da bi time uspio spustiti temperaturu na nekih 30-32. Isparavanje bi bilo značajno, vodu bi morao dolijevati u perlit svaki dan a led mijenjati dva puta dnevno.
Ali ono (nemoj ovo shvatit kao sarkazam jer je iskreno :) ), najbolji savjet koji mogu dati je da si sada napravite par dobrih growova, da si imate zalihu za cijelo ljeto i početkom 6. mjeseca umirovite opremu dok se temperature ne spuste na razumnu razinu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

Ma sve je OK,malo mi je ego reagirao,a nisam htio otkriti detalje (neke moje paranoje :blinkk: šta ćeš..) :cheesy: hehe...ovo od dextera mi zvuči prekomplicirano iako je koncept sličan, a ovo sa bocama bi bilo ok da ja imam vremena (+ paranoja zbog čestog dolaska i odlaska), zato i sad koristim pumpu da izbacuje CO2 da ne dolazim često a + je još što mi je unutra konstantno 24ipo i 99% vlaga. Tako da ću najvjerojatnije napraviti na način da ću box izolirati jebacki i onda bi unutra stavio hladnjak od skutera koji nije veći od recimo podloge za miš koji je spojen sa dvije gumene cijevi na vanjski hladnjak (isti takav) kojeg hladi ventilator, i naravno pumpu vode koja će biti zadužena za cirkulaciju.
Sad trebam vidit da li je pumpa za akvarij dovoljno jaka i di bi bilo najbolje staviti taj unutarnji hladnjak - moja teorija je da bi bilo najbolje ga staviti ispod poklopca pošto hladniji zrak je teži pa pada dolje, samo onda me malo muči što će mi to zaj... rasvjetu.(ali mi se čini da nebi to baš previše trebalo utjecati na fungiće).
Ako da onda bi stavio jedan kompjuter koji upravlja elektromotorom koji vrti rasvjetu sa svih strana i naravno malu web kameru da mogu gledati napredak od doma :)) :)) šala mala
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la mr. gljiva »

Evo, dobio si savjeta, nekih kompliciranih nekih jednostavnih, ali si ipak odlučio napraviti po svome. Odlična tema, napravi pa nam pokaži :thumbsup: :))
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

Da, people, hvala na savjetima iako ću na kraju po svome :p iz navedenih razloga.
Palo mi je sad na pamet da dok već čekam visoke temperature mogao bi probati isti taj princip samo za grijanje i to bez bez vanjskog radijatora umjesto kojeg bi stavio grijač u posudu iz koje bi cirkulirala topla voda (centralno grijanje). Mislim ,da ako se to pokaže dobro onda bi bilo jednostavnije pomicati box, čistiti ga a i regulirati temp. A box bi bio u tom slučaju kutija od stiropora cca 15 cm debljine stjenke...napravim pa javim ,samo malo kunica fali pa možda potraje :-ss :-?
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la sakymus »

Još jedna ideja je da koristiš peltierov hladnjak, jedini problem je što ga nema u našim krajevima za kupit, znači jedino naručiti... Postoje i kitovi da sam napraviš svoj cooler... Sigurno je jeftinije nego da kupiš frižiderčić :)

Evo informacija malo o tome:
http://www.bug.hr/forum/topic/overclock ... 35008.aspx
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

Uuuu, ovo mi se sviđa a i nije skupo da se i naruči preko e baya + još malo para uštedim i kupim i ovo http://www.njuskalo.hr/elektronski-ured ... as-2244229 i full optional automatika za sve uvjete :lovee: :lovee: :lovee: :lovee: :lovee:
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la sakymus »

Žao mi je što te moram rastužiti, ali mislim da ti je to samo regulator...
Da malo objasnim, na regulator moraš spojiti uređaj koji će hladiti i uređaj koji će grijati. Regulator u sebi sadrži releje koje uključuje ili isključuje ovisno da li treba hladiti ili grijati... Kako ćeš hladiti ili grijati ovisi o tebi...

Provjeri za svaki slučaj ali mislim da je to to...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la HypnoToad »

Koliko sam ja shvatio, on je mislio spojit taj peltierov hladnjak na regulator, jelda?
Ma meni sve to što pišete izgleda tako komplicirano i skupo. Nevolim komplikacije i trošenje para na opremu koju se koristi možda par mjeseci na godinu, i još sva ta izrada, spajanje... Ali znam da neki naprosto uživaju u tome. :)
Neznam, ja se prilagođavam vanjskim uvjetima uvijek. Kako to otprilike izgleda kada ja uzgajam, na samom početku 1. mjeseca krenem sa spawn stadijem bukovača, 2 i 3 mjesec idu van na frutanje, 3-6 mjesec reishi i neke druge vrste koje vole više temperature, u 5 mjesecu kad sam uzgajao aktivne par posudica Panaeolusa za nekoliko tripova i to je više manje to, kad završi oprema ide u ormar, a ja se prebacujem na brigu za čili paprike i kaktuse :D . Pokušavao sam i kroz ljeto uzgajat nešto, ali ta borba s temperaturama svaki dan postaje sve uzaludnija, a otprilike 80% bi izgubio zbog zelene plijesni. Po mom iskustvu prostorija bi trebala biti hermetički zatvorena, jedini izvor zraka kroz HEPA filter, airlock na vratima, ulaziti u potpuno sterilnom gumenom odijelu s maskom, da bi se donekle smanjila opasnost od trihoderme. =))
Puno veći mi je gušt svaki dan zalijevati paprike i gledati kaktuse kako su svaki dan malo veći i ljepši. :)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la sakymus »

Tako je, peltier bi išao na regulator...
Slažem se s tobom Hypno, i mislim da su ovi regulatori dobri kad hoćeš malo veću prostoriju kontrolirati (onda bi se isplatio ulog)... Postoje načini hlađenja tako da se provuče velika metalna cijev kroz zemlju (oko 4m dubine - tu je temp oko 10 stupnjeva) i onda upuhuješ hladni zrak u prostoriju... Nažalost, za mali inkubator to je neprimjenjivo, pogotovo ako si u zgradi...

Možda neka mikro klima ili tako nešto...
Odgovori