Inkubator za hlađenje

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

Pozdrav, evo jedne teme (malo je glup naslov) u kojoj bi volio vidjeti ideje za izradu inkubatora koji hladi. Naime nismo uvijek u mogućnosti održavati temperaturu grijanjem (bar ne u mojem podneblju i okolnim uvijetima) zbog (pre)visoke vanjske temperature pa tako već duže vrijeme razmišljam kako rješiti taj problem, a pošto dolazi duuuugo i vruće ljeto vremena je sve manje a više glava je pametnije od jedne. :sunn:
Molim samo bez ideja - šta ne staviš u podrum,u hladnu prostoriju ili šta ti ja znam....
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la 314 »

boce zaleđene vode? ili oni pingvini za frižider-torbe?
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

To je i meni palo na pamet ali problem je regulacija temperature...možda i nebi trebala ali trenutno je malo teško to isprobavati...
Ja sam mislio čak napraviti hlađenje na principu coolera od pc-a samo veći naravno npr.jedna strana boxa je hladnjak ili hladiti zrak u drugom boxu pa ga upuhivati ili tako nešto samo što je problem konst. tep. tj. reghulacija
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la 314 »

baš razmišljam, treba odvest toplinu, vodeno hlađenje.
pumpa koja lagano vrti i cirkulira kroz splet cijevi vodu kroz box, kupi toplinu i odvodi je van gdje se voda hladi. ali sad, kako se voda hladi....da možda ide preko aluminijskog hladnjaka ili ko na autu, da ventilaotr puše preko tog al hladnjaka i cijevi i taman se ohladi za par stupnjeva.

malo jači projekt i treba ga još razraditit ali mislim da bi funkcioniralo. dvije slike su mi u glavi: automobilski sustav hlađenja motora + vodena hlađenja kompjutera = inkubator sa hlađenjem
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la 314 »

ili nek voda samo cirkulira kroz cijevi između inkubaota i boxa di su zaleđene boce ili pingvini, temperaturu regliraš brzinom strujannja vode.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la HypnoToad »

Do 32 stupnja ambijentalne temperature će gljive izdržat. A ako imaš bar kakvu-takvu izolaciju, maximalna temperatura prostorije nebi smjela biti iznad te razine.
Ali vjeruj mi, u ljetnim mjesecima temperatura je najmanji problem. Počinjući sada s proljećem pa sve do jeseni, a pogotovo usred ljeta, zrak će biti toliko zasićen sporama trihoderme da će biti umjetnost privesti grow kraju. Možeš ti hladiti i izmišljati kakve god komplicirane neefikasne naprave, opet ti to neće pomoći ako ne osiguraš uvjete koji suzbijaju razvoj plijesni.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

314 je napisao/la:baš razmišljam, treba odvest toplinu, vodeno hlađenje.
pumpa koja lagano vrti i cirkulira kroz splet cijevi vodu kroz box, kupi toplinu i odvodi je van gdje se voda hladi. ali sad, kako se voda hladi....da možda ide preko aluminijskog hladnjaka ili ko na autu, da ventilaotr puše preko tog al hladnjaka i cijevi i taman se ohladi za par stupnjeva.

malo jači projekt i treba ga još razraditit ali mislim da bi funkcioniralo. dvije slike su mi u glavi: automobilski sustav hlađenja motora + vodena hlađenja kompjutera = inkubator sa hlađenjem
Razmišljao sam i o tom načinu, čak sam si pripremio 2 hladnjaka od skutera (jedan u box a jedan van) ali nisam imao love za pumpu (mislio sam onu od akvarija),zapravo,imao sam ali zmija u džepu :D jer možda nebi bila dovoljno jaka da pogura kroz cijevi i hladnjake pa sad malo istražujem...
Čak sam razmišljao da na rupe na poklopcu stavim cijevčice koje idu kroz posudu koja se hladi pošto mi box radi na principu da sam na dno stavio mrežu cijevčica tako da mi pumpa konstantno izvlači zrak iznutra a ulazi onaj kroz poklopac :bigsmilee: ...drago mi je da još neko razmišlja slično kao ja :thumbsup:
HypnoToad je napisao/la:Do 32 stupnja ambijentalne temperature će gljive izdržat. A ako imaš bar kakvu-takvu izolaciju, maximalna temperatura prostorije nebi smjela biti iznad te razine.
Ali vjeruj mi, u ljetnim mjesecima temperatura je najmanji problem. Počinjući sada s proljećem pa sve do jeseni, a pogotovo usred ljeta, zrak će biti toliko zasićen sporama trihoderme da će biti umjetnost privesti grow kraju. Možeš ti hladiti i izmišljati kakve god komplicirane neefikasne naprave, opet ti to neće pomoći ako ne osiguraš uvjete koji suzbijaju razvoj plijesni.
Hvala na brizi za spore trihoderme ali trenutno mi je to najmanji problem koji je "lako riješiv" sa pravom pripremom a zamolio sam da mi se daju savjeti oko izrade a ne kućne izolacije, procjena efikasnosti itd.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la HypnoToad »

savjetujem da uzmeš neki stari frižider, na bočnim stranama izrežeš dvije rupe, jednu nisko za odvod co2, jednu više za kisik, staviš ventilatore na njih, na dnu ugradiš ovlaživač zraka, na vrhu 5600K lampu. Ništa jednostavnije od toga.
Ili isto tako možeš boxove okružiti metalnim cijevima ispunjenim freonom i sagraditi električnu rashladnu jedinicu. Još bolje, provedi cijevi direktno kroz supstrat. Naravno okruži sve UV lampama da se riješe kontaminacija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la HypnoToad »

Ljepo sam ti napisao što ljudi koriste kada žele uzgajati vrste kojima stvarno treba niska temperatura, prilagođeni stari frižider. Post sa freonom je bio malo sarkastičan, da, ali ako već želiš graditi nešto onda sam ti dao tehnološko rješenje koje funkcionira.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

u prostoriji je 36-38 konstantno (bude i preko 40), zato mi treba nešto da spustim bar na 30-ak stupnjeva a ne da mi bude 15 unutra.
U obrisanom postu sam rekao isto da frižider ne dolazi u obzir (iako bi to bilo najbolje riješenje), a zbog toga sto to ne dolazi u obzir sam i otvorio ovu temu da lakše riješim problem a ne iz potrebe što želim raditi šta ja znam kakve spravice.

Da se vratim temi, neda mi se više objašnjavati jer što sam napisao to sam i mislio bez prenesenih značenja, uglavnom najveći problem mi je regulacija jer ne želim da hladi koliko može nego koliko mi treba i da mi ne oscilira temp. 10 stupjneva.to bi naravno riješio pomoću protoka vode i brzine ventilatora ali još to nemogu isprobavati jer temp. sad nisu takve.Pokušao sam bio jednom sa sobnim termosatom (onaj ko za termo peći) regulirati grijanje i totalna katastrofa od regulacije, a do onih preciznih sa sondom ne mogu doći a niti mi se neda istresti vreću para.
Možda netko ima neku el. shemu za tako nešto, ili nemam pojma šta više...kupit sa njuškala onaj regulator za piliće i nek ide sve u 3pm?!?!?
Odgovori