Inkubator za hlađenje

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Dr.Duke je napisao/la:i onda se puste otvorena vrata od frizdera u nekoj maloj prostoriji da je hladi
nebi baš išlo, rezultat hlađenja bi bio 0, onoliko koliko frižider/škrinja hladi unutar sebe, toliko grije izvan sebe prostoriju. U frižideru je hladnije nego u prostoriji u kojoj se nalazi zato jer topla rebra iza frižidera predaju toplinu prostoriji. kad se plin stlači predaje toplinu odnosno bude topli, a kad se širi upija toplinu, odnosno bude hladan (probaj si pustit plin za punjenje upaljača po ruci da vidiš koliko je hladan kad mu tlak padne na atmosferski).
Nemožeš dobiti hlađenje bez jednako snažnog simultanog grijanja, npr. da je to moguće nebi bilo potrebe za vanjskim jedinicama kod klima uređaja.

ne postoji jednostavno riješenje za ohladit inkubator na stalnu temperaturu, ali uz dobru dozu zaebancije može se riješiti sa par peltier elementa na kojima su sljepljeni termalnim ljepilom cpu hladnjaci + termostat u inkubatoru.

slika

btw. nemožeš staviti hladnjake direkt na box s gljivama zato jer unutarnji hladnjaci koje peltier hladi kondenziraju jako vlagu iz zraka i mnogo će vode kapati po gljvama, u predboxu nije tolika vlaga u zraku pa neće doći do kondenzacije, bar ne jake. Ova cijev između boxa i predboxa mora biti što kraća da nebude nepotrebnih gubitaka hladnoće kroz stijenke cijevi, a bilo bi dobro da je sve kompletno izolirano stiroporom iz tog razloga. Peltieri gutaju dosta struje da bi stvorili temperaturnu razliku na svojim stranicama i možeš ih napajati jedino komp napajanjem kojeg jednostavno modaš da se može palit bez da je u kompu spojen na matičnu. termostat spojiš na to napajanje da ga pali gasi.
Avatar
Dr.Duke
rank2
Postovi: 49
Pridružen/a: 12.12.2013, 18:51
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Dr.Duke »

@Beyond Ra
Da,imas pravo za ovo kad bi samo otvorio vrata od frizdera,jer iza kompresor grije i od toga onda ne bi bilo nista,jedino ako bi se taj dio nekako izoliro da se ne siri toplina,a za ovo drugo sta sam reko da se gljive ubace u frizder ne vidim razlog zast to ne bi bilo dobro,jer ne vjerujem da bi se toliko kondenzacije skupljalo na stjenkama frizdera da kapa kako ti kazes.
Ipak vise mi se svidja ovo sta si ti napiso,makar sumnjam koliko bi to efektivno bilo dobro,i meni je nes slicno palo na pamet,ali na drukciji nacin . . .
Kad bi se u frizderu ili skrinji izbusile dvije rupe,jedna za ulaz zraka a druga za izlaz sa ventilatorom koji bi puho hladan zrak u box kroz cijev,sa tim bi mogao ohladit sta oces,ak oces i vise boxeva odjednom,cak i malu prostorijicu,ali samo kad bi koristio skrinju koju bi stavio izvan prostorije da puse zrak kroz cijevi,jer nevjerujem bas da bi za prostoriju bio dovoljan frizder.
Music On World Off
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

da se riješiti i s frižiderom ali je relativno slab ako mu se stalno dovodi zrak iz vana, i mislim da se može tako lako pokvariti.

ovo s peltierom sam radio, iako najjadniju moguću verziju, ali imalo je rezultata, kad bi se dobro izoliralo sve stiroporom i kad bi se koristilo par peltiera mogla bi se temperatura spustiti i za 10 stupnjeva. Ovo što sam reko o kondenzaciji je iz iskustva i predstavljalo je problem.
oscar.b
rank2
Postovi: 36
Pridružen/a: 24.01.2014, 17:40
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la oscar.b »

dali moze inkubator za jaja pomoc u ljetnim danima?
on drzi svoju tenp unutra izolirano od utjecaja iz vanka? bar bi tako trebalo bit..
tipa ovi sa linka
http://www.njuskalo.hr/oprema-ostali-lj ... s-10025386
Odgovori