Inkubator za hlađenje

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

Tako je žabac, spojio bi na regulator koji mi se čini odličan jer ima veliku preciznost a budući plan mi je da mi i posluži za jednu prostorijicu 2 sa 2 a ne samo za box možda i veću jer bi se bacio na shitake i reishi...(u tom slučaju bi mi kontrolirao malo veće grijalice i ventilatore itd.)
A što se tiče izrade - obožavam se zajebavati s tim hi-tech pizdarijicama :lovee: :x

ps
mislim da ću se trihoderme riješiti na način da tekuću kulturu uštrcam u pakiranje u kojem će rasti, a ako ne onda imam i plan B :bigsmilee: :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la HypnoToad »

Kod trihoderme ti je problem što ona ne napada samo substrat, znači u fazi rasta, nego ima fungicidno djelovanje i napada direktno micelij. Tako da i kasnije kod produkcije plodnih tijela, ako je zrak topal, vlažan i nema dovoljno cirkulacije se može dogoditi da sve pozeleni. To je dobar sistem što si smislio s tekućom kulturom direktno u supstrat, ako ga pravilno izvedeš, ali šta imaš na umu za kasnije spriječiti razvoj plijesni (samo mi nemoj reć UV lampe, molim te! :D )?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

Malo si me zabrinuo sa ovim fungicidnim djelovanjem na micelij :-? hmmm... jebiga držat ću box u malo većem boxu od najlona gdje će biti sve prvo sterilizirano pa tek onda ide u main box. :p

Ali kad malo bolje razmislim, znalo mi se dogoditi da mi se kod drugog ili trećeg flusha pojavi zelenilo na nekim djelovima pa sam uspio to riješiti na način da bi u vodu u kojoj bi potopio supstrat stavio hidrogen (od oka :bigsmilee: ) i kasnije bi u boxu još jednom pošpricao hidrogenom (naravno razrijeđen od oka :bigsmilee: ).E da a i zrak mi cijelo vrijeme kruži, bez stanki...
A i moji fungići izgleda vole papati to zeleno govno jer kad bi se u teglici i na agaru pojavilo :cheesy: mic bi to uredno sprašio. :cheesy:
A što se tiče UV-a palo mi je na pamet da autostakla ne propuštaju taj spektar zračenja pa bi poklopac boxa mogo biti šoferšajba =)) a iznad staviti jednu UV da koka trihodermu koja vreba :-?
ELIPSE
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 16.02.2012, 21:51

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la ELIPSE »

1. napravi inkubator od stiropora
2. zabodi u njega toplomijer; u poklopac. (za mjerenje tem. kod beba)
3. nabavi neku zatvorenu posudu,sa poklopcem (manju kantu), probusi na poklopcu dvije rupe. jedna ulaz vazduha u kantu. druga iz kante u inkubator.
uzmeš ventilator od pc-a i nadješ odgovarajuću cijev,(prečnika malo manjeg od ventilatora) staviš ventilator na jednu stranu cijevi, a drugi kraj u posudu u kojoj se nalazi "voda", potopi cijev u vodu da stvara balončiće, drugom cijevi ( manjeg prečnika) spojiš inkubator i posudu sa vodom( cijev neka bude iznad vode)
4. sve mora biti dobro izolovano da nema gubitaka
5. u vodu dodaji led po potrebi zavisno od vanjske tem, tako dobiješ frišak filtriran i rashladjen vazduh u inkubatoru. u vodu možeš dodati alkohola da uništi bakterije koje ostanu u vodi.
provereno. djeluje. a toplomijer ti daje uvijek tačnu unutrašnju tem ( u inkub.)imaš uvijek frišak vazduh i nemoraš često otvarati ink. sretnooo........
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la sakymus »

O ovome s upuhivanjem zraka u vodu sam već razmišljao, čini mi se kao jednostavan filter bez puno zezancije... Čak i ne znam da li je potrebno stavljati alkohola, mislim da se to dosta troši jer isparava... Znam da peseki imaju to upuhivanje zraka u zdjelice da im se voda ne pokvari...
Nego da ne serem previše, nego da nešto konkretno dodam na ovu temu, evo još jedne ideje kako sigurno zaustaviti te bakterije i gljivice...
Može se u samu posudu u koju se upuhuje zrak staviti malo srebra (u kojem god obliku, prsten, štangica i sl.)... Srebro je inače antiseptik i ubija gljivice, bakterije i viruse jako efikasno, ne baš sve, ali većinu... Srebro inače kad je uronjeno u vodu zna oksidirati na površini, ali to se lako skine tako da se to srebro obriše u papir ili krpu...
Ako išta znači, moja prabaka je u mlijeko stavljala jedan srebrnjak da se mlijeko ne ukiseli i djelovalo je :) Da još nadodam čisto srebro nije nimalo škodno čovjeku, dokazali su to kad su ispitivali koloidno srebro...

Profesionalni gljivari inače koriste još i ultrazvuk za stvaranje magle, evo primjera kako to radi:
[media]link[/media]

eh, da, Veseljko, pazi kakve ćeš zidove imati u toj prostoriji da ti se ne bi plijesan napravila na njima... Plastika je najbolja... Možda neki ormari od plastike ili nešto takvo...

Sretno s uzgojem!
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

Dečki to cijenim :thumbsup:!! Vidim Elipso da kažeš da je isprobano pa me zanima koliko jaki ventilator si koristio i koliko si spustio temperaturu u odnosu na vanjsku (cca)?
Sakymus care , pa kako se tog nisam sjetio ,skroz sam zaboravio na srebro a mogu doći i do koloidnog i to za džabe :D
-zidovi će zasad biti kutija od stiropora a kad bude prostorija mislio sam napraviti komoru od onog najlona za zaštitu sa predkomorom da se malo steriliziram i ne podižem prašinu :))
-za ultrazvučni ovlaživač znam al nemogu ga nabavit (bar ne za pristojnu cijenu) a kad sam ga htio napraviti nisam mogao nabavit piezo kristal...uglavnom, zajebo sam se kad sam bacio neku lampu od 100 kn koja je imala to na sebi :sad:
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la sakymus »

Sa srebrom pazi da ne uzmeš ionsko umjesto koloidnog, zato što ti ono brzo prestane biti aktivno (spoji se s nečime i moš ga hebat, više ne ubija kontaminate), dok se koloidno sastoji od sitnih čestica čistog srebra... Silverex i sl. ti je ionsko srebro npr. Koloidno je zeznuto za proizvest, visoka voltaža i ultrazvuk za usitnjavanje itd, ali ako znaš nekog da proizvodi baš pravo koloidno svakako mi javi na mail pls
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Veseljko »

I know, koloidno su nanočestice i neznam ko ih proizvodi al znam di ga ima :ymdevil: :eevil: :D tako da ako mi itko uspije "pokloniti" :D - mail :thumbsup: .....
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la aljosha23 »

Ne znam kako ste resili problem ali evo sam moje misljenje:
Nabavis pola cm aluminijumsku plocu ili manju, trazis u zelezati da ti iseku po meri tvog poklopca za boks. Sa gornje spoljne strane zakacis jedan veci ili vise manjih ventilatora ( moze od PC-a ) i sve ih lepo zakacis na jedan kabl i u struju , samo pazi na voltazu , mozda ce ti trebati transformator ako ventilator taj radi na 12V. I okrenes ih tako da duvaju od te ploce, tj da odvode toplotu.
Na taj nacin si dobio sistem kakav stoji u PC-u za hladjenje i uspesno hladi. Topli vazduh u boksu ce se penjati gore i grejace plocu a ventilatori ce odvoditi toplou.
A najbolje bi ti bilo da ti boks bude od stiropora a poklopac od aluminijuma.
Avatar
Dr.Duke
rank2
Postovi: 49
Pridružen/a: 12.12.2013, 18:51
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Inkubator za hlađenje

Post Postao/la Dr.Duke »

Ja bi zamjenio termometar iz frizdera,stavi se onaj za stelovat sobnu temperaturu i rjesena stvar,to moze svako ko se malo kuzi u struju,i onda se puste otvorena vrata od frizdera u nekoj maloj prostoriji da je hladi,ili se mogu staviti u frizder,al onda bi trebalo napraviti neku rupu za zrak,a i moze se staviti filter na tu rupu,pleksiglas za svjetlo i tjt :delicious:
Music On World Off
Odgovori