Kada ubrati gljive?

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Kada ubrati gljive?

Post Postao/la sometimes »

odlucio sam otvoriti ovu temu jer nisam nigdje vidio da ste o tome pisali...., ako jeste, ispricavam se i molim admine da izbrisu

uglavnom, u PF TEK-u sam procitao da je bolje ubrati gljive dok su jos male, mislim ne bas male ali ono da se ne otvori klobuk do kraja, takve i abortusi uglavnom da su dosta jace nego one odrasle, osim naravno za print, pa me zanima sta vi kazete, jeli to tako ili nije ???

neki dan sam citao post sta ste odgovorili mislim mandlerbotu u kojemu sta rekli da ih je pre rano ubrao jer se nisu klobuci otvorili do kraja.....

zanima me jer se nadam da cu ih i ja ubrati kroz neko kratko vrijeme

eto, hvala!!!
....it didn't make any sense.....
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: KADA UBRATI GLJIVE

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Da se pročitati na netu da su manje i nezrele gljive potentnije, ali ta informacija je upita. Reko mi frend expert u tome da to nije istina i da je to netko izmislio i da se tako proširilo bezveze. Po mom iskustvu jednako su jake u bilo kojem periodu rasta, ali ih bereš što kasnije zbog kvantitete a ne kvalitete, točnije beri ih čim odvoje klobuk od stručka, negdje na pola dok još nisu klobuk skroz otvorile, jer onda sljedi propadanje.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: KADA UBRATI GLJIVE

Post Postao/la HypnoToad »

Ma da, to je više manje mit, tj. bit će veća koncentracija u mlađim gljivama, ali toliko mala da neće nadoknaditi težinu koju bi dobile da sazriju.
Jedini argument za ubrat ih ranije su spore, koje sve zacrne i daju loš, gorkast okus. Ali cubensis ionako ima okus po spaljenim starim čarapama, tako da nije neka promjena.
Uberi ih kad hoćeš, što ih duže pustiš dobit će mrvicu više na težini. To je najmanja stvar oko koje se sad trebaš brinut.
Propadanje ne nastupa baš tako brzo, otprilike kad se potpuno otvore pa nakon tjedan dana, mada će do tad sve biti crno od spora.
Cubensis su uglavnom sve u svim stadijima jednako jake. Ako oćeš jaču gljivu, morat ćeš uzgajat neku drugu vrstu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kada ubrati gljive?

Post Postao/la sometimes »

evo zasto sam zavolio jako ovaj sajt, ljudi su uvijek spremni pomoc i mozes svasta nauciti...

za sad mi ne trebaju jace, sasvim sam zadovoljan sa cubensisima (za sad :D ) jer su mi pruzile sasvim novi pogled na svijet...
....it didn't make any sense.....
Odgovori