Temperature i vlažnost

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la antoniopavaroti »

HypnoToad je napisao/la:A ja pak uvijek svugdje tražim velike vreće perlita da dodam u vrt i nigdje ih ne mogu naći! :D Perlit je super dodatak za razrahliti neku tešku glinu ili crvenicu, sve bolje raste uz perlit. U bauhausu je vrećica od 3 litre 20 kuna..
A kako bi bilo da umjesto perlita za vrt staviš mljeveni stiropor ? To sam vidio da stavljaju kad sade ruže ...šaka mljevenog stiropora pomješaju sa zemljom ...Ja sam ga stavljao iz štosa kad sam sadio jagode , nisam primetio ni negativu ni pozitivu u rastu . :ymhug:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Dukey »

Na kojoj temperaturi spore P.Cubensis-a umiru? :-? Tražim info a ne mogu naći.
Omaškom mi je u inkubatoru temperatura narasla na 34°C nekih 8h...
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Aniruddha
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 05.08.2019, 17:43
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Aniruddha »

[quote="Dukey"]Na kojoj temperaturi spore P.Cubensis-a umiru? :-? Tražim info a ne mogu naći.
quote]
Spore umiru na 50°C . Pošto pominjete inkubator, pretpostavljam da ste već inokulirali.. Micelijum umire na 41° C , tako da je verovatno preživeo.. :-?
Think in terms of energy, frequency and vibration :psy :mushroom:
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Dukey »

Originalni post bi valjalo nadograditi,

Temperature za kolonizaciju supstrata - 24-27°C.
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la HypnoToad »

Originalni post je prijevod s Mycotopije, ali, kao što sam i tada napisao (jbt, pred skoro 9 godina...):

HypnoToad je napisao/la:Da, to su te 40 godišnje Stametsove informacije o kojima stalno govorim.
Te temperature su najbolje u teoriji, odnosno odnose se na micelij koji raste na nutritivnoj tankoj površini, znači u petrijevki s agarom. Morate uzet u obzir da tegle sa zrnjem, vreće sa krajnjim substratom i td generiraju određenu razinu topline, tako da je u njima temperatura uvijek za nekoliko stupnjeva viša nego vani. To bi značilo, ako npr imaš 20 tegli u zatvorenom inkubatoru koji je namješten na 29 stupnjeva kako tamo piše da je najbolje, sve tegle generiraju toplinu, jedna drugu zagrijavaju, sve ostaje u zatvorenoj plastici, i na kraju je micelij izložen temperaturama od preko 35, rast se usporava, bakterije divljaju i td.

Tako da da, 28-30°C je daleko pre visoko u praksi, temperature 24-27 su idealne.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori