Temperature i vlažnost

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: odrzavanje "humiditya"

Post Postao/la recycler »

Znate li za metod merenja relativne vlaznosti uz pomoc 2 termometra? Ako hocete mogu da napisem nesto o tome (i ako vec nema negde napisano na forumu)... :ymhug:
As Above So Below
As Below So Above
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: odrzavanje "humiditya"

Post Postao/la Veseljko »

pucaj stari :thumbsup:
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: odrzavanje "humiditya"

Post Postao/la recycler »

Evo clanka na vikipediji, na zalost ne postoji nista razumljivije nego na engleskom:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hygrometer#Psychrometers

Uglavnom, princip je sledeci: imate 2 termometra, jedan se samo stavi da izmeri temperaturu kao sto bi inace merili, a drugom se oko donjeg dela gde je rezervoar sa zivom(ili cime vec) stavi vlazna krpica ili se obmota nekim koncem koji moze da se navlazi ili vec nesto slicno - ideja je da drugi termometar bude obucen u mokru odecu :) On pokazuje malo nizu temperaturu, zavisno od vlaznosti vazduha. Sto je vazduh okolo suvlji, ona voda brze isparava i vise hladi termometar. Ako bi vlaznost bila 100%, onda bi pokazivali isto. Evo tabele preko koje dolazimo do tacne vlaznosti u zavisnosti od razlike u temperaturama:

slika

Evo na primer, imamo temperaturu u boxu 25 stepeni(dry bulb), ako termometar sa mokrim rezervoarom(wet bulb) pokaze 22.5, to se sece negde na 80% vlaznosti.
As Above So Below
As Below So Above
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: odrzavanje "humiditya"

Post Postao/la orbit »

ok, zasto komplicirate toliko s tom vlagom... ?

http://www.ebay.com/itm/Mechanical-Anal ... 4cfa4d3881


ima i digitalnih, ali nisu bas precizni, iz osobnog iskustva...
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: odrzavanje "humiditya"

Post Postao/la 314 »

a ja sam danas naručio sa ebay-a digitalni..... :(
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: odrzavanje "humiditya"

Post Postao/la Shanti »

Na prvu mi se čini malo neprecizno...trebalo bi to testirati...
Moraju se staviti isti termometri.
Ako je micelij mokar, znači da je vlažnost na njemu gotovo 100 posto.

HUMIDITY - vlažnost.
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: odrzavanje "humiditya"

Post Postao/la recycler »

Moze i sa jednim termmometrom, onim kojim inace merite temperaturu, procitate temperaturu dok je suv, posle ga zamotate u nesto sto treba da bude mokro. Samo bih na jos jednu stvar skrenuo paznju, trebalo bi za kvasenje koristiti destilovanu vodu koja stoji u maloj zatvorenoj bochici u samom boxu, da bi bila na istoj temperaturi kao i box...a ne da termometar odmah pokaze 15 stepeni jer je nakvasen hladnom vodom...
As Above So Below
As Below So Above
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la drimena »

vec se po forumu postavljalo slicno pitanje ali nekako nisam uspio da nadjem pravi odgovor.ako sam nesto previdio,oprostite mi.ubacio sam kolonizirane kejkove u box sa perlitom koji sam izbusio na 5,6 mjesta,otvaram box 3,4 puta dnevno da se provjetri i pomalo prsnem vodom ako mi se cini da treba,ali nemam nikakav mjerac za vlagu pa me zanima da li iko ima savjet kako "od oka" mogu da znam da li je vlaznost u boxu odgovarajuca?
hvala...
Download complete
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la sometimes »

pa uglavnom onako u grubo, to ti je to.....

ja imam isto tako sve napravljeno i vec sami prethodno namoceni perlit ti daje taj postotak vlage, ja imam vlagometar i pospricam dva puta na dan - onako tek toliko, otvaram ga 5 puta na dan i zracim, imam rupice na boxu i vlaga je uvijek 90-95%

jedino jos sta ti moze malo utjecat na vlagu je temperatura u sobi, meni je oko 24 stupnja celzijusovih i drugo sve znas.....

sretno :thumbsup:
....it didn't make any sense.....
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Mary Jane. »

:@ Drimena - osobno nisam nikad radio s kejkovima, ali ne bitno, ja do sad sve što sam radio nijednom nisam provjeravao vlagu s vlagometrom, procijenim od oka, vidiš ako ti je kontejner onako sav orošen iznutra onda je to dovoljno, ako je poklopac i kontejner orošeni i mokri to znaci da nikako ne može biti vlaga pre niska, a ni previsoka, neznam ja nikad do sad nisam imao problema s održavanjem vlage unutar samog boksa. Btw. ako ti je niska vlaga stavi si 2-3 posude jogurtice u boks ili bilo kakve druge i natoči u njih vode iz slavine, ali mjenjaj vodu svaki dan da bude friška a ne ustajala...
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Odgovori