Temperature i vlažnost

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
Zumzo
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 08.02.2011, 00:05
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Temperature i vlažnost

Post Postao/la Zumzo »

Upravo sam našao strašno praktičan topic na mycotopiji, sažima nužnu temperaturu, količinu vlage, provjetravanje i trajanje svake faze unutar čitavog ciklusa rasta gljiva [Psilocybe]


Parametri rasta Psilocybe cubensis
Stamets, P. I Chilton, J.S. : The Mushroom Cultivator

Kolonizacija u teglama:
Prosječna vlažnost: 90 %
Temperatura supstrata: 28.8 – 30 °C. Potpuno zaustavljanje rasta, te propadanje micelija zabilježeni su na temperaturi od 41.1 °C
Vrijeme potrebno za kolonizaciju: 10 – 14 dana
Količina Co2: 5000 – 10 000 ppm
Provjetravanje: 0

Pokrovni sloj [engl. casing; hr. "kejsing"]: Nakon potpune kolonizacije, prekriti uobičajenim načinom pripremanja pokrovnog sloja - "kejsinga". Sloj treba biti biti debljine 2.5 do 5 cm, s odgovarajućim Ph 6.8 – 7.2

Post kejsing:
Temperatura supstrata: 28.8 - 30°C
Prosječna vlažnost: 90 %.
Vrijeme potrebno za kolonizaciju: 5-10 dana
Provjetravanje: 0
Količina Co2: 5000-10,000 ppm
Osvjetljenje: čuvati na mračnom mjestu

Formacija primordija:
Temperatura zraka: 23.3 – 25.5 °C
Prosječna vlažnost: 95% - 100%
Trajanje: 6-10 dana
Provjetravanje: 1 – 3 po satu (provjetravanje terarija 2-3 puta dnevno je dovoljno)
Količina Co2: manje od 5000 ppm
Osvjetljenje: Indirektno prirodno svjetlo ili 12-16-satno izlaganje fluorescentnom svjetlu visoke količine plavog spektra te valne duljine 480 nanometara

Branje gljiva:
Vlažnost: 85% - 95% (PF tek kejkovi 95% - 100%)
Temperatura zraka: 23.3 – 25.5 °C
Co2: manji od 5000ppm
Provjetravanje: vidi gore
Učestalost flush-eva: Svakih 5 – 8 dana
Branje gljiva: Konveksan oblik klobuka gljive te ubrzo nakon djelomičnog kidanja vjenčića
Osvjetljenje: vidi gore


Količina vlage u gljivama: 92% vode; 8% suhe tvari


tekst na izvornom jeziku:


"Psilocybe cubensis Growth Parameters
taken from

Paul Stamets and J. S. Chilton: The Mushroom Cultivator
If you want more information (and there is plenty!), go buy the book

Psilocybe cubensis Growth Parameters

spawn Run:
Relative Humidity: 90%.
substrate Temperature: 84 - 86°F / 28.8 - 30°C. Thermal death limits have been established at 106°F / 41.1°C.
Duration: 10-14 days.
CO2 : 5000 - 10,000 ppm.
Fresh Air Exchanges: 0 per hour.

Type of casing : After fully run, cover with the standard casing whose preparations described in Chapter VIII. Layer to a depth of 1-2 inches. The casing should be balanced to an initial pH of 6.8 - 7.2.

Post Casing/Prepinning:
Relative Humidity: 90 %.
substrate Temperature: 84 - 86°F / 28.8 - 30°C.
Duration of Case Run: 5-10 days.
CO2 : 5000-10,000 ppm.
Fresh Air Exchanges: 0 per hour.
Light: incubation in total darkness.

Primordia Formation:
Relative Humidity: 95-100%.
Air Temperature: 74 - 78°F / 23.3 - 25.5°C.
Duration: 6-10 days.
CO2: less than 5000 ppm.
Fresh Air Exchanges: 1 -3 per hour. (For practical purposes, fanning a Terrarium 2-3 times a day is sufficient)
Light: Diffuse natural or exposure for 12-16 hours/day of grow-lux type fluorescent light high in blue spectra at the 480 nanometer wavelength. (See Chapters IV and IX).

Cropping:
Relative Humidity: 85-92%. (For cakes: 95-100% )
Air Temperature: 74-78°F / 23.3 - 25.5°C.
CO2:less than 5000 ppm.
Fresh Air Exchanges: 1 -3 per hour. (For practical purposes, fanning a Terrarium 2-3 times a day is sufficient)
flushing Pattern: Every 5-8 days.
Harvest Stage: When the cap becomes convex and soon after the partial veil ruptures.
Light: Indirect natural or same as above.


Moisture Content of Mushrooms: 92% water; 8% dry matter. "


nastavak rasprave i izvor:

http://forums.mycotopia.net/fungi-magic ... eters.html
Zadnja izmjena: Zumzo, dana/u 18.03.2011, 21:39, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la jtrax »

nekako mi se te informacije cine kao outdated.. temp. je previsoka prema nekim informacijama tu sa foruma...neznam :rolleyes:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la HypnoToad »

Da, to su te 40 godišnje Stametsove informacije o kojima stalno govorim.
Te temperature su najbolje u teoriji, odnosno odnose se na micelij koji raste na nutritivnoj tankoj površini, znači u petrijevki s agarom. Morate uzet u obzir da tegle sa zrnjem, vreće sa krajnjim substratom i td generiraju određenu razinu topline, tako da je u njima temperatura uvijek za nekoliko stupnjeva viša nego vani. To bi značilo, ako npr imaš 20 tegli u zatvorenom inkubatoru koji je namješten na 29 stupnjeva kako tamo piše da je najbolje, sve tegle generiraju toplinu, jedna drugu zagrijavaju, sve ostaje u zatvorenoj plastici, i na kraju je micelij izložen temperaturama od preko 35, rast se usporava, bakterije divljaju i td.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Zumzo
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 08.02.2011, 00:05
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Zumzo »

Nisam siguran. Ja sam radio u tim granicama temperatura, dobio sam 100% kolonizaciju nakon 11 dana, 0 kontaminacija, strahovito rizomorfan agresivni micelij koji manijakalno napreduje :D
Prije 5 dana sam probao raditi PFtek, i rezultati su isti (čitaj - fantastični):)

Jednu sam teglicu pokušao staviti na nižu temperaturu [kao što sam pronašao ovdje na forumu - cca 24 C], i ta je teglica bila u bitnom zaostatku naspram ostalih.

Planiram staviti sve slikice kad završim grow.


Inače, mycotopia mi postaje fetiš, potpuno sam napustio shroomery. Imam osjećaj da je tamo previše amatera koji zdušno daju savjete, te je zbog toga velika količina informacija toliko kontradiktorna. Na mycotopiji postoje rasprave, ali na temelju znanstvenih radova i iskustava iskusnih mikologa.
Meni kao početniku treba baš to, shroomery je smrt ^.^
Zadnja izmjena: Zumzo, dana/u 18.03.2011, 14:34, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Red »

Odlicna tema za dobru raspravu, svi imamo svakakva iskustva i svatko ce reci da mu je nesto bolje ili losije, kako god razmjena informacija kao i diskusija je uvijek dobro dosla :)
Bas me zanima kakva su iskustva drugih...

Btw meni je micotopija uvijek bila draza kada sam bila u potrazi za informacijama...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Wolfshade »

Hmmm...ja držim tegle na 27 stupnjeva i reko bi da je to ko bog! Mislim da je raspon temperatura kudikamo fleksibilniji nego šta ovdje piše.
Avatar
Zumzo
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 08.02.2011, 00:05
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Zumzo »

HypnoToad je napisao/la: sve tegle generiraju toplinu, jedna drugu zagrijavaju, sve ostaje u zatvorenoj plastici, i na kraju je micelij izložen temperaturama od preko 35, rast se usporava, bakterije divljaju i td.
Znam na što misliš, kad držim teglice u rukama, osjetim da su lagano toplije nego temperatura zraka u sobi. Ipak, čak i uz tih nekoliko stupnjeva više, mojem miceliju najbolje odgovara temperatura od oko 28 stupnjeva C za kolonizaciju tegli.

Ponovio sam eksperiment sa PF tek kolačima, i teglica koja je bila na temperaturi od 23 - 24 stupnja C, pokazuje -bitan- zaostatak za drugim svjema teglicama koje su bile na temperaturi od 28 stupnjeva C.


Prilažem i dokaze :)

nakon 6 dana

slika --> Miss 23 - 24 C

slika --> Miss 28 C


Btw. već me duže vrijeme ovo mori:

Što se točno događa u trenutku kad se dva kraja micelija spoje? Nastavljaju li rasti kao dva autonomna tijela ili se spoje u jedno i tako nastavlja kolonizirati teglicu.

:D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la HypnoToad »

Zumzo je napisao/la: Što se točno događa u trenutku kad se dva kraja micelija spoje? Nastavljaju li rasti kao dva autonomna tijela ili se spoje u jedno i tako nastavlja kolonizirati teglicu.

:D
Ovisi. Ako imaš jedan strejn, tj. jedan monotipni izolat, onda je to isti organizam i spojit će se kada dođe do kontakta.
Ako imaš više različitih strejnova u tegli kao što iz spora uvijek imaš, onda se neće spojiti, svaki će nastavit rast u svom smjeru, ako za to ima prostora (potrebnog supstrata).
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la mandelbrot »

Meni nije jasno zasto se svima toliko zuri....pa zar nije bolje pustit micelj da normalno raste na 23, 24 stupnjeva i ne bojat se kontaminacija nego imat brzi rast na ne znam...28 stupnjeva i svaki dan strepit hoce li se pojavit neka gadarija cudnih boja..naravno...moze se kontaminirat i na nizoj temperaturi...ali daleko su manje sanse..
z = z*z +c
Avatar
Zumzo
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 08.02.2011, 00:05
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Temperature i vlažnost

Post Postao/la Zumzo »

Podsjetit ću još jednom da u svojih trenutnih 15 teglica nisam imao još niti jednu kontaminaciju [kukuruz i Pftek kolači]. Bez ekspres lonca! ^.^

Nije samo brzina kolonizacije u pitanju, micelij mi je rizomorfniji kad čuvam tegle na toplijem mjestu. Ono, meni se čini da mu je lijepo kad mu je toplije ^.^


Bilo bi super kad bi i ostali naveli svoja iskustva ili napravili i sami eksperiment.
Odgovori