Pitanja o Expres loncu

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
jackal83
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 05.12.2011, 18:34
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 5 puta

Pitanja o Expres loncu

Post Postao/la jackal83 »

pozdrav
pitanja su malo jednostavna za neke,,,a za neke koji nisu vicni EXpres loncu spasonosna :ymhug: ,,,

jel vam ikad zatvorena tegle pukla u EX loncu,sta bi bilo kad bi bi pukla,
kako,vi zacepljate (rupice za gass exchenge:))tegle koje stavljate u lonac??
i jel moze puknut explodirat zatvorena skroz tegla u exloncu??

kako,vi zacepljate tegle koje stavljate u lonac???

i ako vi imate stogod nadodat nama koji nisu vicni EXloncu =)) :sad: :-? :questionn:
Ja sam osoba sa dijagnozom shizofrenije poremecaja osobnosti,Ovo navodim radi toga, posto zbog moje dijagnoze nemogu odgovarat za svoje upise,na internet forumima SVE VRSTE,koji su vecinom produkt mog alter ega(koji se naziva"jackal83"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la dr.manijak »

Rupa na poklopcu tegle se busi bas iz razloga da ne bi pukla.
A razlog je prost, raz ili kukuruz koji su u tegli su natopljeni vodom, na temperaturi koju dostize para u expres loncu krece da se sterilise kukuruz/raz vrelinom.
Samim tim dolazi do isparavanja vode iz kukuruza/razi, i stvara se pritisak unutar tegle sto moze dovesti do pucanja.
Isto kao kada ne bi imao onaj deo na expres loncu gde sisti voda doslo bi do explozije?

Ja skoro nikad ne koristim metalne poklopce za zatvaranje tegli, jer oni brzo zardjaju pa imam trip da ta rdja moze da inficira kukuruz/raz.
Tako da ja predlazem neke plasticne poklopce ili kao sto sam u jednom od mojih dnevnika pokazao,
1.papir za pecenje, preko papir za wc, preko tufter vata, ponovo preko papir masni za pecenje, time dobijes veci protok vazduha i nikad mi se nije desilo da nesto nije valjalo.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
jackal83
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 05.12.2011, 18:34
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la jackal83 »

ma bas zato i postavljam ovaj topic,,,,,ja sam dosad rqadio tako da bi probusio tri rupice na teglici ili tegli velikoj ovisi o tegli al uvjek iste velicine rupe i tad preko tih rupa dobro stisnem alu foliju ,i tad na alufliji iglom probijem male rupice,,,,

a kolko je pamtno recemo ,to sad(( mislim jos jednu turu probat mozda ova bude imala srece)),,da probijem tri rupice na teglici((male,male teglice od 1 dec punjene jecmom)) te preko tih rupa stavim filter za kavu te preko foliju koju takodjer probijem malih rupica
Ja sam osoba sa dijagnozom shizofrenije poremecaja osobnosti,Ovo navodim radi toga, posto zbog moje dijagnoze nemogu odgovarat za svoje upise,na internet forumima SVE VRSTE,koji su vecinom produkt mog alter ega(koji se naziva"jackal83"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la HypnoToad »

Metalni poklopci neće brzo zahrđat. Ja sam koristio iste na desetke puta i jedino što je zahrđalo je na probušenoj rupi. S donje strane su gumirani, ozgora prefarbani, neće zahrđat. A opet, hrđa nikako nemože 'zarazit' zrnje.
Ovo sa papirima mi ne izgleda kao sigurna opcija...
I ovo sa probušenom folijom isto ne valja, ne propušta dovoljno zraka, ali zato pušta milijune spora plijesni.
Filter za kavu isto ne valja uopće.
Tamo u osnovnom gajdu je ljepo opisano, najbolje i najlakše je staviti sintetičku vatu. Osim toga se može napraviti različite sisteme filtracije, tyvek, micropore, filter diskovi itd.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la dr.manijak »

Na to sam i mislio, na zardjali poklopac na mestu gde se rupa probusila. ;)
Meni je sve trip da sam imao neuspehe jer rdja pada.
Ja sam u svakom uspesnom gajenju bio bez poklopaca sa papirima i vatom, tako da sve je improvizovano nije obavezno ici po propisima.
Sta vise sve je logicno i ne treba filozofirati.

kad jednom uspes onda mozes da improvizujes.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
jackal83
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 05.12.2011, 18:34
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la jackal83 »

stavio sam sad preko rupice plohe od 100% pamuka((ono sto cure skidaju sminku s tim) i preko par slojeva folije(tako da se ne skvasi pamuk a vrucina i pritisak ce ubit sta treba ubit) i zabiljezio di je rupica,,,,

pamuk moze vjerovatno???
Ja sam osoba sa dijagnozom shizofrenije poremecaja osobnosti,Ovo navodim radi toga, posto zbog moje dijagnoze nemogu odgovarat za svoje upise,na internet forumima SVE VRSTE,koji su vecinom produkt mog alter ega(koji se naziva"jackal83"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la dr.manijak »

Jednostavnije bi ti bilo da uzmes plasticne poklopce i gurnes filter od cigareta nego da eksperimentises.

Sa druge strane mogu i ti tufteri zasto da ne, samo nemoj da zaboravis da izbusis rupu na folijama da ima gde da isparava.

Evo ti kako sam ja par puta radio:

Potrebno je Folija za pecenje, Vata obicna, Tufter vata.

Znaci prvoide folija za pecenje na kojoj se izbuse rupice, onda preko tufteri da prekriju rupe.

slika

Onda preko ponovo folija:
slika

Onda ponovo rupice i vezivanje oko grlica.

slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la Morpheus »

Jedno pitanje, procitah na par sajtova da su neki ljudi umesto expres lonca tegle sterilisali u mikrotalasnoj. Je l' to moguce ili? :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la Red »

jeste, ali ne daje dobre rezultate, kao ni rerna. mislim da svi imaju lonac i poklopac da zamjene expres lonac, samo duze kuhanje...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: pitanja o EXpres loncu

Post Postao/la Morpheus »

A,moze i ta opcija? Pa,super onda! Hvala! :psy
Odgovori