Općenita rasprava oko uzgoja

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la ljacve55 »

Zephyrus je napisao/la:
ljacve55 je napisao/la:
Zephyrus je napisao/la:Imam ja jedno pitanje u vezi BRF kolača.
Koristim onaj shotgun FC s puno rupa, kako da broj abortusa svedem na minimum?
I još me zanima u vezi provjetravanja i vlage, koliko često na dan moram koristiti ventilator, koliko dugo, a kada ih prskam vodom (imam onu prskalicu koja fino rasprskuje vodu), da li da prskam samo po plastici growboxa sa strane ili da prskam kolače i perlit direktno?
Prskaj po stranicama boxa,možeš i po miceliju al onako sitno maglovito(da pada maglica na supstrat)!Nakon prskanja poklopcom boxa provjetravaj(FAE)oko minute i to ti je sva mudrolija.Ako se bojiš prskat po supstratu prskaj po stranicama boxa.Ventilator ako ga želiš koristiti neka se pali svaka 3 do 4 sata na 10/15 minuta.
Ja prskam svaka 4 sata kad nisam na poslu,dakle 3 do 4 puta dnevno,abortusa nemam uopće
Veljac, kako to misliš s ventilatorom?
Upaliti ga na 15 minuta i usmjeriti ga direktno na box izvana ili ga samo upaliti i usmjeriti da puše kraj boxa (indirektno)?
Znam da je mutavo pitanje, ali čitao sam da direktno puhanje u box na dulje vrijeme zna rasušiti kolače.
Ja sam do sada radio tako da bi otvorio box, jedino što bi umjesto provjetravanja poklopcem koristio ventilator na nekih minutu-dvije, ali pri tome bi zrak usmjerio direktno u box.
Staviš ga na tajmer,a budući da mislim da ga nemaš nemoj se zajebavat s njim.Bolje ti je sa poklopcem provjetravat nakon prskanja 1 minutu i to ti je to.Maši laganim ritmom i pripazi da bude donekle čisto oko prostora gdje to radiš da nebi nešto uletilo unutra.
Peachy202
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 25.05.2018, 21:28

H E L P!!!! :( (pocetnik)

Post Postao/la Peachy202 »

Hej ljudi!molim vas pomozite mi!znaci dobila sam za rockas print gljive i spore u tekucini.sto trebam uraditi da prebacim print u zemlju?please please spasite me!hvala !!!
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: H E L P!!!! :( (pocetnik)

Post Postao/la antoniopavaroti »

Peachy202 je napisao/la:Hej ljudi!molim vas pomozite mi!znaci dobila sam za rockas print gljive i spore u tekucini.sto trebam uraditi da prebacim print u zemlju?please please spasite me!hvala !!!
Trebaš pročitati na ovom saitu sve o uzgoju gljiva..i to više puta...Sve drugo neće imati uspjeha..Tek onda kad shvatiš 90% napisanog , možeš pitati nešto što ti nije jasno.. :D
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: H E L P!!!! :( (pocetnik)

Post Postao/la CroOyster »

Peachy202 je napisao/la:Hej ljudi!molim vas pomozite mi!znaci dobila sam za rockas print gljive i spore u tekucini.sto trebam uraditi da prebacim print u zemlju?please please spasite me!hvala !!!

za pocetak uskladisti print i spore u urednim uvijetima po mogucnosti u frizideru, saznaj koja je vrsta gljive i na kojim se temperaturi skladisti.. nakon toga proucavaj po forumu sve ti je zapisano.
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Spunk »

Slucajno sam naisao na agro pelete. Navodno su napravljeni od slame, ali kontaktirati cu sutra proizvodzaca tijekom radnog vremena i vidjeti o cemu je rijec. Ako su zbilja samo od psenicne slame, ima li razloga da ne valjaju za uzgoj cubensisa? Kad bi valjalo bilo bi to dosta prakticno. Pakirano, suho, izrezano na pravu mjeru...
Jebivjetar
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Spunk »

Dobri ljudi, nemojte biti skrti. Znam, dosadan sam sa pitanjima, ali dobro je kad ti neko tko zna i iz prve ruke nesto kaze.
Sto se tice posta iznad, nisam dobio nikamve informacije.
Uglavnom, evo pitanje
Pripremam vanjski grow. Slama i gnoj. Mozda uspijem nabaviti cisti konjski...
Necu pasterizirati nista, ali razmisljam da slamu potopim na desetak dana u vodu. Tzv. Cold water fermentation.
Mogu li ista zafrknuti tim postupkom? Ima li razloga ne raditi to?
Hvala
Jebivjetar
Tratinčica
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 30.11.2018, 20:03
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Tratinčica »

Pozdrav ekipa!
Zanima me koliko traje cijeli proces uzgoja od nabavke spora pa do susenja gljiva.
Hvala :)
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la huana.meri »

ovisi, o tebi, znanju, načinu, opremi, i još masi stvari...
de malo bar pročitaj neš, ili video pogledaj, ovako samo nece sigurno nista biti...
:cheesy: :mushroom: :D
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Firmus »

Tratinčica je napisao/la:Pozdrav ekipa!
Zanima me koliko traje cijeli proces uzgoja od nabavke spora pa do susenja gljiva.
Hvala :)
Ako si jako predana sve se može obaviti unutar mjesec dana. Za spore obično treba tjedan da dođu, max. 10 dana, ali onda ti je bolje naručiti što prije jer idu praznici. Najvažnije je imati diskretno mjesto za uzgoj. Bit ćeš u iskušenju ali najbolje da nikome o tome ne govoriš.

Svi sastojci se mogu nabaviti preko interneta i u apoteci. Meni je najveći problem bio pronaći velike plastične prozirne kutije a mozes ih nabaviti u JYSKa-a. Jedna kutija će biti samo za rad u sterilnim uvjetima, a druga, koju ćeš izbušiti sa svih strana tako da dobiješ rupice koje su u razmaku od nekoliko centimetara. Pazi da rupe ne budu prevelike jer to pogoduje isparavanju vlage pa ćeš kutiju trebati stalno prskati velikim količinama vode.

Kad se staklenke koloniziraju u potpnosti, trebaš iz njih izabaciti micelij koji je izrastao na hranjivoj podlozi koja se sastoji od:
1) Integralnog rižinog brašna (nađi u Tvornici Zdrave Hrane ili nekom takvom dućanu), dosta ti je za početak 1 kg to ti dođe oko 15 kn valjda.
2) Vermikulita - ovaj mineral trebaš obavezno nabaviti, a izgleda ovako:
slika
Nije isto skup, ja na njuškalo uzmem 10L za 55 kn.
3) Voda - bitno je pogoditi omjer vode...nevalja ni prevlažno ni presuho. Ima već zadan omjer miješanja (Brasno:Vermikuit:Voda) = (1:2:1), tako da ne mozes pogrijesiti tu.

To što se nalazi u staklenci se naziva "kolač". Nakon što se micelij proširi na 100% podloge treba izbaciti kolač iz staklenke. Ako nemaš američki tip staklenki koristi staklene čaše. Pazi da nisu prevelike ni premale. Ako su premale neces dobiti veliki urod, ako su velike trebat ce im jako dugo da postanu spremne, a što duže vremena prolazi veća je šansa da se pojavi kontaminacija. Zato trebaš napraviti bar 8 kolača da budeš sigurna. Kad sam ja radio napravio sam 20-ak staklenki od oko 250 ml koje sam kupio u InterSparu. Ne bi to preporučio standardne staklenke od 720 ml u kojima bude ajvar jer su prevelike. Po meni je najbolje koristiti čašu od oko 300 ml (znači malo veća od standardnog volumena čaša od 200 ml).

Nakon što si izbacila kolač trebaš ga staviti namakati preko noći tj bar 8 sati, ali treba ukloniti vermikulit koji je stajao na vrhu (tj suhi vermikulit.., znam da ne znaš o čemu pričam ali zato pogledaj neki video, metoda se zove BRF cakes ili PF tek). Ako se namače i 24 sata neće ništa škoditi. Nakon namakanja kolač treba uvaljati u suhi vermikulit kao kad pohuješ nešto tako da uvaljaš u brašno. Ne trebaš jako upirati u vermikulit nego onako lagano uvaljaj sa svih strana da se stvori lijepi sloj vermikulita oko kolača. Taj sloj će održavati vlagu... ovaj korak nije obavezan pa možeš eksperimentirati. Ako su uvjeti vlage dobri vermikulit nije obavezan, ali ja ga ipak preporučam.

Nisam spomenuo da se na dnu kutije mora nalaziti perlit koji je isto mineral za održavanje vlage, no on je u tome bolji od vermikulita i nije hranjiv za organizme pa se na njemu plijesanj i gljivice neće primiti osim ako kutije ne prskaš jako velikim količinama vode, tj. u tolikoj mjeri da se počmu stvarati male lokvice vode....

Kolonizacija staklenke traje 15-20 dana. Nakon što se micelij prošiti staklenka treba stajati jos 5 dana. Ako počmu u njoj rasti male gljive to je odličan znak. Jako ćeš se veseliti kad već u staklenci ugledaš prvu gljivu, tj začetak gljive.

Kad se to dogodi i prebacis ih u kutiju za rast u kojoj se nalazi perlit i koja je izbusena, obično počmu rasti unutar tjedan dana. Kad počmu rasti trebaju im obično 3-4 dana da izrastu u potpunosti.

Budući da je zima trebat ćeš održavati temp. od 23-26 stupnjeva (ovo je idealno). Ako je oko 20 može proći samo će im malo duže trebati tj umjesto 30 dana može potrajati do 45. Ako je temp manja od 18 ne isplati se pokušavati. Staklenke nemoraš grijati, nađi neko toplo mjesto u prostoriji koja se grije. Budući da ja nisam zagovornih stalnog grijanja prostorija u kojima se boravi a i u Dalmaciji nije hladno, bolja je opcija zagraditi neki mali prostor (npr staviš staklenke, i kasnije kutije ispod nekog stola koji je uz zid i onda na prednjoj strani stola staviš stiropor, deku ili nešto. Samo pazi da grijalcica nije prejaka jer bi se nešto moglo zapliti. Grijalice male jačine na struju mozes nabaviti za 200-300 kn (bio sam u Lidlu vidio ponudu za 200).

Grijanje je važnije u stadiju kad gljive rastu nego dok se razvija micelij, ali je bitno u oba stadija. Trebat će ti termometar... ljeto je puno zahvalnije za uzgoj jer se ne trebas brinuti oko grijanja jer je uvijek toplo.

Odmah uzmi spore sa http://www.freespore.com/home.html. Trebat će ti bitcoin a mozes ga kupiti tu: https://bitcoin-mjenjacnica.hr/#exchange. Trebat će ti i bitcoin wallet... Ja koristim: https://bitcoinwallet.com/ ali imaju naknadu oko 25 kn po transakciji... Naruči spore sorte Golden Teacher i B+. Ako ides preko bitcoina sve skupa oko 100 kn... moze i jeftinije tako da im posaljes eure u kuverti ali trebas onda cekati dok to stigne do Spanjolske znaci trebat ce ti 10-20 dana. Ako narucis preko bitcoina oni ti to šalju petkom obično. Ali u svakom slučaju neće potrajati duže od 10 dana.

Kad skupiš 20 poruka javi odakle si ako si zainteresirana za bilo kakvu pomoć ;)

Popis za kupnju:
-2 velike prozirne plasticne kutije od 50 L, moze i 2 od 30 L. Moze i od 20 :)
-alkohol 70%
-skalpel ili britva
-upaljač ili plamenik
-bar 4 šprice od 10-20 mL sa što širom iglom
-vermikulit
-perlit
-sredstvo za dezinfekciju (klik) - ovo nije obavezno mozes za sve koristiti alkohol, ali za dezinfekciju radne povrišine i kutije ovo sredstvo je ucinkovitije. Ako si temeljita i alkohol je skroz ok.
-šprcalica - ono za rasprsivanje vode, mozes uzeti od rasprisivaca za staklo ako imas praznu bocu inace kupiti

ne pada mi više ništa na pamet, ali za početak bi ti bilo najvaznije uzeti vermikulit spore i kutije. prelit mozes naruciti tek kasnije ali ga trebas imati najkasnije za 3 tjedna od kad počmeš postupak. Sve ostalo mozes lako nabaviti u dućanu i apoteci.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la huana.meri »

svaka čast na odgovoru, ali sad tek nema šanse da joj bude bistrije...
svaku rečenicu tvoju mora proširit 5 puta da bi tematiku površno bar shvatila i krenula...
nadam se da iza ovog kree napad pa da ćemo imat neke slike da vidimo..
=))
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Odgovori