Bolesna naranča

Briga o Vašem zelenom kutku
Odgovori
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Bolesna naranča

Post Postao/la BS.RP. »

Evo, imam jedno pitanje ukoliko mi netko stručniji može pomoći.

Naime u vrtu kod apartmana je pred godinu-godinu i pol majka posadila stablo naranče. Nažalost, kroz ljeto je stablo dobilo nekakvu bolest, lišće je opalo, a ploda nije bilo. Proljetos je majka iznova pognojila stablo s urea gnojivom i stablo je počelo super cvjetati, puno lišća i zdravo do prije nekih mjesec dana kad se bolest ponovno vratila. Napala je naglo i sad je gotovo čitava krošnja obuhvaćena, lišće se suši i samo je pitanje vremena kad će opasti.

media/images2/1468474223.jpg

media/images2/1468438668.jpg

Zna li tko o čemu je ovdje riječ i postoji li kakva protumjera (makar za iduću sezonu ako ne već za ovu)?
Hvala na vremenu :)
Doša bi sebi dok još imam kome
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Bolesna naranča

Post Postao/la shroomko »

Gnoji sa umjetnim gnojivom...
Jel terorizirala to stablom sa jos proizvoda industrijske agrikulture? Moj ujak je svjezu breskvu "zastitio" sa nekakvom kemijom i nikad se nije oporavila.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Bolesna naranča

Post Postao/la HypnoToad »

Nisam prije vidio ovu temu, tako da dobro da ju je shroomko svojom mržnjom prema 'kemiji' podigao i pomogao ti da napokon dobiješ odgovor. ;)
Radi se o ličinkama moljca Phyllocnistis citrella, jako čestog i neugodnog nametnika na citrusima. Mjera kontrole 'industrijske agrikulture' su insekticidi širokog spektra, od prirodnih sredstava tu prednjači nikotin i možda neem ulje.
(Btw, urea je prirodni spoj, možda se majka popiškila na naranču ali je htio biti fin pa to nije rekao ;) :D )
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori