Vrtlarenje bez vrta (Gradski vrtovi u malom)

Briga o Vašem zelenom kutku
Avatar
anadelvito
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.10.2014, 12:57
Ima zahvala: 3 puta

Re: Vrtlarenje bez vrta (Gradski vrtovi u malom)

Post Postao/la anadelvito »

danas prvi dan na vašem forumu :ymhug:
moja je situacija ova: izlazim na ravni gradski krov u središtu grada i zbog statike (krov je od drvenih greda, preliven smolom i posipan zemljom iz koje je s godinama počela rasti trava) ne mogu saditi baš po cijelom krovu. Plan je na rubove staviti kante za povrće s dubljim korjenjem, a na veliki zid u koji udara zapadno sunce nakačila bih vertikalni vrt od najmanje 6 kvadrata za uzgoj povrća i začina. Sve to bih rado da ima sustav samonavodnjavanja kišnicom.
Ima li itko iskustva s verikalnim vrtom kojeg je izradio sam? Pregledala sam prilično toga ali mi je od silnih informacija pomalo šuma u glavi - odakle krenuti?
Ronin

Re: Vrtlarenje bez vrta (Gradski vrtovi u malom)

Post Postao/la Ronin »

Ciao Ana..Dobrodošla :ymhug: ...ovo mi tako zvuči nekako ludo .... al zanimljivo je svakako.... Dal bi mogla neke slike stavit ,pa da se svi pomalo umješamo i pomognemo..ajde ajde ne boj se :)
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Vrtlarenje bez vrta (Gradski vrtovi u malom)

Post Postao/la Zeleni Palac »

Za pocetak krenut od neceg jednostavnog i sto volis jest.
Na proljece su na dosta mjesta u gradu neki OPG prodavali flance. Bilo je svega, od raznoraznih rajcica, paprika, do cak i neke egzotike. Zadnjih dana je bila totalna rasprodaja. Piknuo si par velikih visecih tegli cherry rajcica, par chillya te nekoliko vrsta zacina.
Posto ja ne jedem rajcice brigu sam prepustio sestri, a jednu teglu je uzela cura. Ja sam se bavio svojim chilliem.
Sestri nisu bas rajcice tolko rodile jer je ona previse kemijala s prirodnim gnojivima, zastitama i ostalim sranjima. Cura je svoje samo zaljevala, pazila da ju kisa ne prenatopi i kad je imala neke nametnike pospricala s duhanom. Ona je od jedne tegle imala vise uroda negi sestra s 4.
Meni je chilli jako lijepo rodio, dosta je ljut:D
Zacini su ok. Na njih sam malo zaboravio oa previse vode dobili na kisi.
Slijedece godine imamo u planu uzet vise manje sve isto, al puno vece kolicine.
Nije to nis kaj bi moglo prehranit obitelj, al covjeka veseli kad moze svakih par dana stavit nesto svoje na stol ;)
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
anadelvito
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.10.2014, 12:57
Ima zahvala: 3 puta

Re: Vrtlarenje bez vrta (Gradski vrtovi u malom)

Post Postao/la anadelvito »

evo dvije fotke snimljene ljetos... :)

slika

slika
Ronin

Re: Vrtlarenje bez vrta (Gradski vrtovi u malom)

Post Postao/la Ronin »

Ovo je totalno chic ala Pariški ... šta da kažem ...valjda je krov jako dobro izoliran ... Radi bočne pitare uz rub krova odnosno (Jerule) kvadratne pitare da ne opteretiš krov .. s tim da uvjek možeš promjenit zemlju i da ispod pitara stoji odvod vode s kojim se praktički i navodnjava, te nadovezao odvod na tu postoječu gurlu uz rub krova ..

Ja bi to lagano radio od cigli ....to bi bilo ajme... :) ..imaš puno varijacija ..sve je stvar kako ti želiš da ti vrt izgleda...ja bi npr stavio na pod kamene ploče ili od cigli da dobiješ onaj mali puteljak za hodanje ..

. evo ti par slika ,za ideju nekakvu...da sam tamo kod tebe složio bi ti ja sve to ... ako si ženska osoba koja voli zamješat cement i uz dosta prijatelja:bigsmilee: ..onda češ uspjet uštedjet nešto novaca ..nego da ti neki majstori rade ...pa te oderu... malo pomalo ... nemoj žurit... Baš ti je lijepo tu... centralno od vrta bi sastavio mali penthouse od drvenog okvira onako za gušt
Privitak/ci
soda-bottle-wall-garden-1.jpg
soda-bottle-wall-garden-1.jpg (113.41 KiB) Pogledano 3814 puta.
ea733f0eb0cf22219439527e2e33a02c.jpg
ea733f0eb0cf22219439527e2e33a02c.jpg (20.19 KiB) Pogledano 3814 puta.
2131e993321ce9b0d9e0007a199ab34f.jpg
2131e993321ce9b0d9e0007a199ab34f.jpg (28.54 KiB) Pogledano 3814 puta.
bFAVQAx6v0blDGlyVqK4ibcajvHLKBDL_big.jpg
bFAVQAx6v0blDGlyVqK4ibcajvHLKBDL_big.jpg (89.04 KiB) Pogledano 3814 puta.
Roof Garden_V6.jpg
Roof Garden_V6.jpg (41.64 KiB) Pogledano 3814 puta.
exterior-magnificent-garden-and-exterior-decoration-design-ideas-using-palm-tree-garden-decor-and-patio-brick-ideas-epic-home-exterior-design-ideas-using-patio-brick-design.jpg
exterior-magnificent-garden-and-exterior-decoration-design-ideas-using-palm-tree-garden-decor-and-patio-brick-ideas-epic-home-exterior-design-ideas-using-patio-brick-design.jpg (70.86 KiB) Pogledano 3814 puta.
Avatar
anadelvito
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.10.2014, 12:57
Ima zahvala: 3 puta

Re: Vrtlarenje bez vrta (Gradski vrtovi u malom)

Post Postao/la anadelvito »

hvala ti puno na idejama i savjetima

krov su majstori prije koju godinu detaljno renovirali, promijenili daske i ponovno zalili smolom, ali mene isto plaši izolacija. nastojim jako paziti da ne dođe do erozije zemlje i da ne napravim štetu ljudima koji žive ispod mene. na svaku podlogu naspem najprije zemlju pomješanu s lišćem ili nekim drugim malčem. nadam se da je to dosta.

žensko sam kome nije strano raditi rukama, jedino nisam baš nikad zidala. moj je problem što sam iz profesije koja je miljama udaljena od vrtlarenja i ne poznajem živu dušu koja se kuži u organske ili permakulturne vrtove. svaki savijet mi je vrijedan zlata. zato mi je ludo drago što sam naletjela na ovaj forum.
Odgovori