Buhač (Tanacetum cinerariifolium)

Briga o Vašem zelenom kutku
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Buhač (Tanacetum cinerariifolium)

Post Postao/la Red »

slika Vrijednost naše izvorne biljke buhača kao prirodnog insekticida sami smo svojedobno otkrili, znanstveno dokazali te komercijalno iskorištavali, no na posljetku i – zaboravili.

Postoje poljoprivredne kulture koje su bile široko proširene, a danas su nestale i postale svojevrsne agrarne legende. Kulture duhana i buhača svojedobno su bile osnova opstanka mnogih dalmatinskih obitelji: duhan u Dalmatinskoj zagori, a buhač uz obalu i na otocima. Dalmatinski buhač (lat. Tanacetum cinerariifolium) izvorna je biljka Dalmacije, opisana 1820. s opjevanih strmih omiških stina iznad Cetine. Opisao ju je njemački botaničar L. C. Treviranus, profesor botanike u Bonnu, pod imenom Pyrethrum cinerariifolium. U narodu je poznat i upotrebljava se otprije, o čemu svjedoče mnoga narodna imena: buvač, buhar, buharika, brmljina, divji pelin, osinač, dalmatinska krizantema, dalmatinska ivančica, matrikolda i dr.

Endem je istočne obale Sredozemlja, rasprostranjen na obalnom području Hrvatske, Crne Gore i Albanije. Raste ponajprije na vrlo toplim, suhim, kamenitim i siromašnim tlima. Traži mnogo sunčeve svjetlosti, pa ne podnosi zasjenjenost. Izrasta u višegodišnje polugrmove, životnog vijeka i do 30 godina, visoke do 70 cm sa srebrno-zelenim rasperanim listovima u podnožju, iznad kojih se uzdižu cvjetovi na dugačkim stabljikama. Cvjetove buhača čine žuti, cjevasti plodni cvjetići u centru i neplodni bijeli jezičasti cvjetovi koji ih okružuju. Nalikuju na ivančice, odnosno krizanteme, pa otud potječu neki nazivi. Na jednoj biljci izraste i do 1000 cvjetova, koji cvatu od svibnja do srpnja.

slikaBuhač je izvanredan prirodni izvor insekticida piretrina, kojeg cvjetovi i sjeme sadrže i do jedan posto. Za kilogram suhih potrebno je oko četiri kilograma svježih cvjetova. Osim u kućanstvu, koristio se prah buhača u kožarama i suknarama te poljoprivredi, narodna medicina rabi ga protiv crijevnih nametnika, a veterina za liječenje rana domaćih životinja. Važnost buhača kao prirodnog insekticida svijetu je objelodanio naš glasoviti botaničar Roberto Visiani, proširio u uporabi njegov učenik, dubrovački ljekarnik Antun Drobac, ujedno i osnivač dubrovačkoga Prirodoslovnog muzeja, a 1920. znanstveno potvrdio hrvatski nobelovac Lavoslav Ružička. Uzgoj buhača počinje u 19. stoljeću u okolici Dubrovnika i brzo se širi obalom i otocima Dalmacije.

Poznato je više populacija, odnosno sorti dalmatinskog buhača: crnogorski, starigradski, šibenski, arbanaski, kaštelanski, trogirski, šoltanski, drvenički te dubrovački. Proizvodnja doseže vrhunac u prvoj polovini 20. stoljeća s čak do 6000 ha, a rekordne 1926. izvezeno je 1350 tona suhog cvijeta u SAD i zapadnu Europu.

Kako je piretrin prirodni insekticid izvrsne učinkovitosti i brze razgradnje te nije otrovan za toplokrvne organizme, idealan je za organsku i ekološku poljoprivredu. Prah dalmatinskog buhača sirovina je za daljnje izvorne proizvode, uz poticanje prerade u manjim obiteljskim pogonima, polja rascvjetanog buhača u krajobrazu obalne Dalmacije mogu biti i turistički atraktivna.

Uzgoj
Dalmatinski buhač nije zahtjkevna biljka i lako se uzgaja. Najbolje uspijeva i daje najveći prinos aktivne tvari kada se uzgaja na duboko i dobro dreniranim tlima izloženima suncu. Voli toplu klimu s kratkom i blagom zimom i vrućim ljetom. Korijen dalmatinskog buhača raste dosta duboko i ne treba ga često zalijevati.

Bio pesticid od Buhača
Sadnice buhača
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Antonio
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 07.09.2012, 15:36

Re: Buhač (Tanacetum cinerariifolium)

Post Postao/la Antonio »

Poštovani,
kako se može nabaviti malo sjemena BUHAČA i tikvice LUFA, koja je procedura, koliko košta.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Buhač (Tanacetum cinerariifolium)

Post Postao/la Red »

Nažalost, mala sjemenarna nema tog sjemena inače drage volje :) Vidim da ima na njuškalu i na još nekim sajtovima, jedino tako.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori