Ganoderma lucidum (Reishi)

Uzgajanje jestivih gljiva, dnevnici sa slikama i metode uzgoja
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la HypnoToad »

Da, poberi i njih. Napravi dunk i dobit ćeš još jedan flush ako ne popljesnivi. Ono što sam primijetio kod reishije ja da u 2. flushu nove gljive uvijek idu od tamo od kud si pobrao stare, tamo gdje je uništena površina. Tako da možda možeš pokušat skinut malo piljevine s vrha na nekom drugom mjestu gdje želiš da rastu, pa vidjet dal i to funkcionira.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la mandelbrot »

Evo slike:
slika



Stavio sam micelj na dunkanje pa cemo vidjet hoce li biti sta od drugog flusha...

P.S.
Probao sam ono sa probadanjem...pa cemo vidjet...
z = z*z +c
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la mandelbrot »

Buduci da ovom strainu ocito treba strahovito puno zraka, da li da mozda sad u drugom flushu otvorim box? Mislim da se nece osusit jer ionako sam sve potopio a povrsinski micelj je toliko tvrd da sam ga jedva i sa nozem probio :D
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la HypnoToad »

Mislim da možeš. Meni je jedan blok bio na balkonu i jedino je on uspio, baš se onako velika debela lepeza razvila, ovi u boxovima svi poumirali. Špricaj tu i tamo da održiš vlažnost i trebalo bi bit dobro.
Ja sam jučer pobrao sve blokove, nekih pola kile sveukupno u ovom flushu, nije loše, al sam očekivao dosta više, od skoro 10 blokova ovog strejna mi je došla samo šačica polurogova.
Jedna ideja za konzumiranje, možeš napravit čaj, isparit vodu skoro do kraja i to preostalo ulit u kalupe za led. Tako se može držat dosta dugo, a puno je lakše za konzumiranje. Ubaciš kocku u čaj ili sok ili štogod i to je to. To ću definitivno napravit, jer nisam stigao dupli ekstrakt, umjesto kuhanja čaja svakih 2-3 dana, skuham jednom i imam za 2-3 tjedna.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la mandelbrot »

Ok..evo dunk je gotov sad sam opet stavio pod lampu i otvorio box...pa cemo vidjet...ja sam jako malo dobio u prvom flushu...ovo sve sto vidis na tanjuru...a razlog je vjerojatno taj sto im nije bilo dovoljno zraka i izraslo je samo tamo gdje su bile rupe za zrak...pa se nadam da cu sad dobit vise ako otvorim...ovo mi se jako svidja ova ideja sa kockama leda...nece biti problem sto nece biti onda doze precizno definirane? Reko si da je oko 3-5 grama po osobi? Da ne bi bio neki overdose hehe :D

Dakle samo ubacim sve suho sto imam u vodu i kuham dok ne ispari skoro sva voda i od toga napravim kocke leda? Samo to?
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la HypnoToad »

Definitivno se nećeš overdosat! :D Samo je bolje kada piješ manje količine svaki dan, nego da u 2 dana uzmeš tjednu dozu. Ništa ti neće bit, opet će djelovat ljekovito, ali bolje djeluju u dužem razdoblju.
Možeš bar otprilike pokušat izračunat, izvaži ovo što imaš (podijeli s 3 ako su svježe), izmjeri špricom kolko ti stane u jednu kocku leda, i probaj rasporedit.
Inače da, baciš u vodu, skuhaš, nakon ~2 sata izvadiš materijal i staviš opet infuziju na isparavanje, izmjeriš prije koliko vode stane u kalup i gledaš da ti toliko tekućine ostane.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la mandelbrot »

Super...napravit cu tako..evo vec je na mjestima gdje sam odrezao gljive i probusio micelj izraslo novo bijelo :D ...a one gljive koje susim cak su i one pobjelile..raste i iz njih novi micelj ....bolesna je ova Reishi :D
z = z*z +c
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la sakymus »

Grrr, meni se napravila plijesan jer sam stavljao sjemenje s micelijom u supstrat u nesterilnim uvjetima, a i temp mi je bila malo prevelika u zadnje vrijeme tako da bacam trenutno napravljeno :(

Probat ću još jednom u nesterilnim uvjetima sa malo više micelija, a ako to ne upali budem probao uzgajati u čašama, tu ne mrem fulat :)

BTW hypno, probao sam ono sa sušenom korom od banane i micelij se uopće nije razvio, pročitao sam da su kore od banane (osim ako nisu iz bio uzgoja) pune pesticida, tako da ta ideja otpada :sad:
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la mandelbrot »

Meni prvi put nije uspjelo jer sam isto tako radio sa piljevinom ali ju nisam sterilizirao. Ovaj put sam kupio one vrecice za pecenje i u njih sam stavio piljevinu i sterilizirao u express loncu 1h i sve je ispalo super. Znam da se tebi Hypno nije kontaminiralo i stvarno je ovaj strain toliko agresivan da doslovno pojede plijesan ali nekako mi je draze na ovaj nacin pripremati piljevinu.
z = z*z +c
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Ganoderma lucidum (Reishi)

Post Postao/la sakymus »

Ja sam sterilizirao piljevinu, ali mi se ipak uspjela razvit plijesan (zbog nesterilne inokulacije)... Mislim da je ovo sa jedenjem plijesni dobro jedino za petrijevke jer možeš normalno poslije uzeti micelij, ali da je gadno ako se na samoj gljivi nastani plijesan... Cijeli supstrat, zajedno sa micelijem sam stavio u jedan wok lonac koji ne koristim za ništa korisno, i otprilike 80% površine mi je obraslo micelijem, dok mi se na drugim dijelovima stvorila plijesan i bogme se ta plijesan dobro drži... Probao sam taj dio očistiti sa žlicom, te sam nakon toga kontaminirani dio polio sa hidrogen peroksidom, ali nije pomoglo, nego se opet vratila plijesan tako da mislim da je dobro što sam to bacio u smeće... Naravno malo sam rastrgao supstrat (uz žestoko napinjanje mišića he he) prije bacanja da malo proučim i cijeli supstrat je bio jako bijel i čvrst (ok, već sam rekao da je jako čvrst, you get the point :) )...
Mislim da mi je najveća greška bila ta što sam odabrao wok lonac, jer je sama površina supstrata velika i plijsan se uspjela razvit prije nego je micelij prorastao taj dio supstrata...

Sada me najviše strah da kad na smetlište odvezu moj micelij da se ta ganoderma ne razvije u tolikoj mjeri da počne stvarati veliku količinu CO2 i da cijeli svijet pati zbog stakleničkog efekta :))
Odgovori