Cordyceps militaris growlog

Uzgajanje jestivih gljiva, dnevnici sa slikama i metode uzgoja
Odgovori
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Cordyceps militaris growlog

Post Postao/la HypnoToad »

Moj prvi pokušaj s Cordycepsom. Komadići agara su ubačeni u tegle sa smeđom rižom, pojačanom nutrijentnom otopinom.
Velike tegle u pozadini su obično pripremljena smeđa riža, one će bit samo za proraštanje micelija (koji je također ljekovit).
Dvije najmanje tegle su tekuća kultura koja će bit korištena za kasnije projekte. Tekući micelij je bolji za ovakvu primjenu, ali mi se nije dalo čekat.
Ostalih 6 tegli je eksperimentalni pokušaj dobivanja plodnih tijela. Osnovni supstrat je smeđa riža i pšenične posije, pojačano s otopinom u kojoj se nalaze krumpirova infuzija, kava, gips, pšenični pepton, med i smrvljena multivitamin/multimineral tableta.

slika
slika
slika
slika

Updateat ću kad/ako nešto krene.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Cordyceps militaris growlog

Post Postao/la HypnoToad »

Za sada nemam neki bitniji update, kolonizacija ide dobro u većini tegla, dvije malene su potpuno kolonizirane, sada čekam primordij da se počne pokazivat ako budem imao sreće.
Još jedna fascinantna stvar kod ove gljive, osim parazitskih i ljekovitih svojstava, su izrazito slabe veze između micelija, što bi značilo da se počne stvarati nova kolonija na mjestu koje je postojeći micelij samo dotaknuo! Na jednoj posudi s agarom, kolonizirani komadić mi je pao na krivo mjesto pa sam ga pokušavao protrest bliže sredini. Sada mi je na svakom mjestu koje je komadić dotaknuo počeo kvadratni rast micelija!
A i u tegli s rižom, nakon što sam ubacio komadić sam protresao, rast je počeo od gotovo svakog zrna!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Cordyceps militaris growlog

Post Postao/la mandelbrot »

Kak ide?
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Cordyceps militaris growlog

Post Postao/la HypnoToad »

Ma nula bodova, samo mi stoje teglice i ne rade ništa. Na jednoj mi se učinilo kao da možda ima neke začetke primordija, onako par narančastih točkica, baš danas, pa ću vidjet ako šta mogu izvuć.
Inače ću napravit par tegli na riži i koristit micelij za čaj.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Cordyceps militaris growlog

Post Postao/la mandelbrot »

Hmm...nisam ovo jos cuo...da li je inace praksa da se micelj koristi za caj?
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Cordyceps militaris growlog

Post Postao/la HypnoToad »

Da, kod određenih vrsta. Nekima micelij ima čak i više ljekovitih spojeva, a neke su jednostavno pre komplicirane za dobit plodove u značajnim količinama. Npr. Cordyceps, Trametes versicolor, Phellinus linteus, Polyporus umbelatus i td., su neke od vrsta koje se najčešće koriste u obliku micelija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori