Pleurotus Eryngii

Uzgajanje jestivih gljiva, dnevnici sa slikama i metode uzgoja
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la HypnoToad »

Odlično!
Da, stvarno jure ko ludi, i kroz raž i kroz piljevinu!
Vidi, ja do sad nikada nisam sterilizirao piljevinu i nisam imao problema s kontaminacijama. Puno je važnije da radiš u čistim uvjetima, ne trebaš u gloveboxu, al ono, čiste površine, sprej za zrak i rukavice su preporučljive. Sterilizacija je potrebna ako dodaješ posije ili zrnje za hranjivost, ovako samo s gipsom nije.
Ja to ovako pripremam, stavim brikete u kantu od 50L, bacim par šaka gipsa po tome i prelijem kipućom vodom. Onda to poklopim i pustim nekih 12 sati da se ohladi, nekoliko puta dobro protresem kantu da se to sve rasporedi kako treba.
Omjer je sljedeći: na svakih 100 grama suhog briketa stavim oko 180 ml vode, što se onda proširi na oko 0.5 litre piljevine. Vode je bolje staviti malo manje nego više, ako je piljevina pre mokra kasnije može stvarati prilične probleme.
Onda, napuniš vreću do 1/3 s piljevinom, staviš 1/3 tegle koloniziranog zrnja, zatvoriš vrh vreće i treseš ko manijak da se zrnje što bolje rasporedi. Ponoviš postupak dok ne dođeš do vrha vreće (pazi da je možeš zavezat).
To je više manje to, ako ti još što nije jasno, samo pitaj!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la mandelbrot »

Ako vrecu potpuno zatvorim a nema nikakvih rupa, kako ce zrak ulaziti unutra? Zar micelj ne bi trebao moc disat? Da li ti imas neke rupe na vrecici ili..?
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la HypnoToad »

E da da, to sam zaboravio reć!
Ja nakon što napunim vreće uzmem neki veći križni šarafciger, može i bilo što drugo oštro, dobro ga očistim i prođem alkoholom, ubodem 2-5 rupa na različitim mjestima i pokrijem ih s micropore trakom. Ima je u svakoj ljekarni, 10kn rola, al mora bit baš ta porozna, ostale ne dopuštaju izmjenu plinova.
Jednom davno sam izgubio par sati pokušavajući silikonom naljepit filter od tyveka, ovako je daleko bolje, brže i jednostavnije!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la mandelbrot »

slika


Evo jos malo pa gotovo...ima jos s druge strane nekolonizirani dio ali brzo ce to....idem sad ovih dana potrazit brikete i uet one vrecice....samo se nadam da kad udem u ljekarnu i kazem im da trebam micropore traku da me nece gledat onim standardnim blagotelecim pogledom kako je to i obicaj kod nas...
z = z*z +c
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la mr. gljiva »

Reci, trebao bi onaj medicinski flaster,mislim da se zove micropore. Prodavačica bi potom trebala pitati, želite li uži ili širi?
dalje je sve jasno :D

vugljeeeee :cheesy:
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la mandelbrot »

Evo nabavio sam brikete sutra to idem mjesat....sad sam se sjetio da nemam gipsa....da li je gips obavezan i da li je bitno kakav gips?...nece li mi taj gips malo zabetonirat stvari? :D
..e da...kupio sam u Bauhausu one kao cjepanice od piljevine...te brikete...jedno pakiranje je oko 10 kg i ima 4 te velike cjepanice...koliko recimo napravis onih 5l vreca od jedne te cjepanice ili koliko treba za vrecu..ne mogu si ovako to predocit...mislim..cito ako si mozda kupio iste takve ako ne onda cu se drzat onih tvojih mjera u gramima sto si vec napisao..thnx anyway...
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la HypnoToad »

Ma gips nije obavezan, ali doda sumpor i kalcij, i stabilizira pH. Sasvim je dobar onaj obični , za "zidanje", važno je jedino da je čisti prirodni gips, nikakve mješavine. Neće ti ništa zabetonirat.
Da, to su ti, paketi od 10 kila, nekad ih je 4, 5 ili 6. Najjednostavnije ti je držat se onih mjera što sam prije napisao, znači kila suhe piljevine ti je dosta otprilike za 1 vreću. Znači jedna cjepanica ima 2.5 kila, to je 2-3 vreće, ovisi o tome koliko pritisneš piljevinu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la mandelbrot »

Evo prije manje od 48 sati sam prebacio u box sa piljevinom i vec se pocelo bjelit ko ludo...inace odlucio sam se ipak za box jer mi je prakticnije od vrecica...stavim sliku navecer ...
z = z*z +c
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la mandelbrot »

slika


Evo ovako to izgleda....ipak sam se odlucio za box, bilo mi je prakticnije....u boxu je piljevina zajedno sa koloniziranom razi...buduci da je skoro vec sve kolonizirano, sutra cu to staviti na 12/12...Hypno...da li mi je bolje jednostavno otvoriti poklopac ili luftati par puta dnevno? Thnx.
z = z*z +c
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Pleurotus Eryngii

Post Postao/la mandelbrot »

Stavio sam pod svjetlo 12/12 ...nisam stavljao casing...da li bi bilo bolje da ga stavim?
z = z*z +c
Odgovori