Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Uzgajanje jestivih gljiva, dnevnici sa slikama i metode uzgoja
opgzvonko
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 22.10.2013, 17:33

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la opgzvonko »

bavim se ozbiljnom proizvodnjom bukovače i naučio bi sam praviti micelij jer bi naravno imao veću zaradu i bio bi siguran u taj micelij,pitanje:moguli koristit ovu metodu za veću količinu micelija
statista83
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 31.07.2013, 23:19
Ima zahvala: 2 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la statista83 »

Pokusao sam da u teglu sa kartonom na kojem se prosirio micelij dodati prethodno sterilisanu pšenicu pa me zanima je li neko radio na taj nacin ??Za sada mi izgleda dobro i micelij se poceo siriti sa kartona na pšenicu..p.s. micelij je sa bukovače koju sam ubrao na panju u obliznjem parku :)
Aphex
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 27.10.2017, 21:14
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la Aphex »

HypnoToad je napisao/la:Ovo je vodič prvenstveno za one kojima je uzgoj gljiva zanimljiv i zabavan, a ne kojima je jedini cilj krajnji proizvod, jer je ipak to previše posla i vremena za ~50kn gljiva.
Prvo što trebate napraviti je kupiti zdrave, velike i svježe gljive. Iz veće gljive je lakše uzeti tkivo, a i ima veće šanse da vaše gljive budu iste takve.

Kloniranje na kartonu
1. odrežite komad kartona otprilike 3x3 cm. Karton treba bit onaj obični, valovit u sredini, i ne pre tanak, barem 2-3 milimetara. Ako ima kakas selotejp ili naljepnicu na sebi, to skinite
2. skinite ravni dio kartona sa jedne strane da dođete do valovitog dijela. Poskidajte sve tanke komadiće koji su ostali, oni se pre brzo osuše. Na drugoj strani ostavite ravni dio.
3. tako pripremljen karton stavite u vodu koju minutu da se dovoljno napije.
4. Uzmite neku manju, nižu teglu, probušite rupu u poklopcu i napunite je polifilom.
5. Stavite namočeni karton valovitom stranom prema gore u teglu, poklopite, prekrijte folijom i sterilizirajte u ekspress loncu oko pola sata.
6. E sada dolazi malo kompliciraniji dio. Za ovo bi trebalo imati glovebox, ako nemate onda dobro pazite na sterilnost prostora, podloge, zraka i vaših ruku. Brzina je isto bitna. U prostoru u kojemu ćete raditi pripremite teglu s kartonom, gljivu i pincetu. Dobro je nositi rukavice od latexa, i treba paziti da nema previše strujanja zraka.
7. Uzmite gljivu i rukama je rastrgajte popola (ne rezati jer nož povuče neželjene spore s površine). Pomoću pincete (obrisane s alkoholom) izvadite komad tkiva sa dna stručka, možete i više komadića, otvorite teglu, položite tkivo na karton i brzo je opet zatvorite.
8. Ponovo prekrijte sa folijom da se karton nebi osušio i stavite na čisto mjesto, temperatura bi trebala biti stalno oko 22 stupnja.

Prebacivanje u tegle
1.Kada je karton potpuno prekriven micelijem, pripremite teglu s raži kao u Redinom gajdu, nema smisla da to opet pišem.
2. Opet vrijedi sve kao u koraku 6. kloniranja. Pincetom izvadite karton, otvorite teglu s raži, brzo stavite karton unutra i odmah zatvorite. Dobro protresite da karton bude što bliže sredini.
3. Staviti opet na temperaturu oko 22*C i pustite par tjedana da se potpuno kolonizira.

Uzgoj na slami
Kada su tegle gotove, možete pripremiti slamu. Najbolja je pšenična, žuta slama, ako živite u gradu možete je pronaći u nekim pet shopovima, kao podlogu za glodavce, 30L je oko 20 kn.
1. Slamu narežite na komade duge 2-5 centimetara.
2. Stavite je u toplu vodu i pustite 24 sata da se napije.
3. Nakon 24 sata u velikom loncu zagrijte vodu do 80*C. Slamu stavite u neku staru ali čistu jastučnicu, koju zatim stavite u nekakvu kantu ili veliku plastičnu posudu (nešto veće, oko 20 litara). Prelijte zagrijanom vodom (slama treba biti potpuno uronjena).
4. Pustite tako da se pasterizira nekih sat i pol, zatim izvadite jastučnicu i objesite je negdje i pustite nekoliko sati da se ocijedi.
5. Pripremite plastičnu vrećicu za zamrzavanje od 5 litara, stavljajte red slame, red micelija i tako do vrha. Obavezno sve to dobro pritisnite da se micelij može lakše širiti. Kada ste potrošili sav materijal, vreću opet stisnite i zavežite vrh. Probušite nekoliko malih rupa sa nečim sterilnim da micelij može disati.
6. Opet stavite na kolonizaciju.

Kada je potpuno kolonizirano, izvadite blok iz vreće i stavite ga u neku plastičnu prozirnu posudu s perlitom, koju možete staviti na terasu, u vrt... Bukovačama pogoduju nešto niža temperatura za rast (oko 20*C), i trebaju jako puno sviježeg zraka, tako da je posudu najbolje ostaviti otvorenom i prskati nekoliko puta na dan. Za tjedan-dva bi trebali vidjeti rezultate svoga rada!

Ako nešto nije jasno, samo pitajte!

Pozdrav i sretan uzgoj!

Koristan sajt: http://www.bukovaca.net/




Hvala na instrukcijama Hypno!
Ovo mi je prvi put da uzgajam bukovače i ovo je peti dan od početka nicanja, trebale bi biti puno veće, pa mislim da nešto nije u redu ali nisam siguran u čemu je problem. Sto se tiče prskanja da li samo boks da pršećem ili mogu i po gljivama. Evo i slike, svaki savjet, informacija i kritika je dobrodošla. Hvala :D

media/images2/1519390709.jpg
media/images2/1519421517.jpg
media/images2/1519427244.jpg
media/images2/1519425815.jpg
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la CroOyster »

nesto nije uredu sa tim gljivama, vidim bijelu plijesan na pojedinim a to nije dobro... nesto ce izrasti ali ne ocekuj puno od ove ture.. ono sto mi se cini i sto vidim po ovim slikama mislim da je previse ili co2 ili temperatura...
one sto stagniraju odnosno ne rastu odsjeci a one sto imaju male pinice njima daj priliku i nemoj spricati bas po gljivama idealno je kada vlaga bude u zraku... pazi na prozracivanje ukoliko je u malom prostoru i nemoj drzat na direktnom suncu.
Aphex
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 27.10.2017, 21:14
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la Aphex »

CroOyster je napisao/la:nesto nije uredu sa tim gljivama, vidim bijelu plijesan na pojedinim a to nije dobro... nesto ce izrasti ali ne ocekuj puno od ove ture.. ono sto mi se cini i sto vidim po ovim slikama mislim da je previse ili co2 ili temperatura...
one sto stagniraju odnosno ne rastu odsjeci a one sto imaju male pinice njima daj priliku i nemoj spricati bas po gljivama idealno je kada vlaga bude u zraku... pazi na prozracivanje ukoliko je u malom prostoru i nemoj drzat na direktnom suncu.




Gljive stoje u dnevnoj pored prozora, temperatura varira od 18.5 do 21.5, mogu biti u prostoriji u kojoj je temp. od 16 do 18. Da li je bolje da su na nizoj temp.? Sunca nema, odsjekao sam ove sto su stale, koliko i kako da ih provjetravam? Ovo su nove iznikle ali opet ne izgledaju bas najbolje. :blinkk:
media/images2/1519497105.jpg
media/images2/1519557897.jpg
media/images2/1519530362.jpg
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la CroOyster »

Mislio sam da imas neku plasticnu kutiju ili nesto pa sam zato napisao da treba zracit ovako na otvorenom ne trebas.. Gljiva treba 11h svijetla ali nikako direktnog sa prozora. Kao izvor svijetla moze posluzit i obicna sijalica.
Evo ovdje imas ponesto o gljivama bukovacama, prouci to malo, obrati pozornost na tabelu gdje opisuju razne deformacije na gljivama i zasto dodje do njih..
http://www.savjetodavna.hr/savjeti/17/3 ... rotus-spp/
Aphex
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 27.10.2017, 21:14
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la Aphex »

CroOyster je napisao/la:Mislio sam da imas neku plasticnu kutiju ili nesto pa sam zato napisao da treba zracit ovako na otvorenom ne trebas.. Gljiva treba 11h svijetla ali nikako direktnog sa prozora. Kao izvor svijetla moze posluzit i obicna sijalica.
Evo ovdje imas ponesto o gljivama bukovacama, prouci to malo, obrati pozornost na tabelu gdje opisuju razne deformacije na gljivama i zasto dodje do njih..
http://www.savjetodavna.hr/savjeti/17/3 ... rotus-spp/

Hvala ti, da li je bolje da su u prostoriji u kojoj je temp. od 16 do 18 ili je to prehladno
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la CroOyster »

Cak stovise, taj raspon temperature je super. Inace raspon je 10C do 24C. Naravno na nizim temperaturama sporije rastu...
Odgovori