Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Uzgajanje jestivih gljiva, dnevnici sa slikama i metode uzgoja
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la HypnoToad »

Ovo je vodič prvenstveno za one kojima je uzgoj gljiva zanimljiv i zabavan, a ne kojima je jedini cilj krajnji proizvod, jer je ipak to previše posla i vremena za ~50kn gljiva.
Prvo što trebate napraviti je kupiti zdrave, velike i svježe gljive. Iz veće gljive je lakše uzeti tkivo, a i ima veće šanse da vaše gljive budu iste takve.

Kloniranje na kartonu
1. odrežite komad kartona otprilike 3x3 cm. Karton treba bit onaj obični, valovit u sredini, i ne pre tanak, barem 2-3 milimetara. Ako ima kakas selotejp ili naljepnicu na sebi, to skinite
2. skinite ravni dio kartona sa jedne strane da dođete do valovitog dijela. Poskidajte sve tanke komadiće koji su ostali, oni se pre brzo osuše. Na drugoj strani ostavite ravni dio.
3. tako pripremljen karton stavite u vodu koju minutu da se dovoljno napije.
4. Uzmite neku manju, nižu teglu, probušite rupu u poklopcu i napunite je polifilom.
5. Stavite namočeni karton valovitom stranom prema gore u teglu, poklopite, prekrijte folijom i sterilizirajte u ekspress loncu oko pola sata.
6. E sada dolazi malo kompliciraniji dio. Za ovo bi trebalo imati glovebox, ako nemate onda dobro pazite na sterilnost prostora, podloge, zraka i vaših ruku. Brzina je isto bitna. U prostoru u kojemu ćete raditi pripremite teglu s kartonom, gljivu i pincetu. Dobro je nositi rukavice od latexa, i treba paziti da nema previše strujanja zraka.
7. Uzmite gljivu i rukama je rastrgajte popola (ne rezati jer nož povuče neželjene spore s površine). Pomoću pincete (obrisane s alkoholom) izvadite komad tkiva sa dna stručka, možete i više komadića, otvorite teglu, položite tkivo na karton i brzo je opet zatvorite.
8. Ponovo prekrijte sa folijom da se karton nebi osušio i stavite na čisto mjesto, temperatura bi trebala biti stalno oko 22 stupnja.

Prebacivanje u tegle
1.Kada je karton potpuno prekriven micelijem, pripremite teglu s raži kao u Redinom gajdu, nema smisla da to opet pišem.
2. Opet vrijedi sve kao u koraku 6. kloniranja. Pincetom izvadite karton, otvorite teglu s raži, brzo stavite karton unutra i odmah zatvorite. Dobro protresite da karton bude što bliže sredini.
3. Staviti opet na temperaturu oko 22*C i pustite par tjedana da se potpuno kolonizira.

Uzgoj na slami
Kada su tegle gotove, možete pripremiti slamu. Najbolja je pšenična, žuta slama, ako živite u gradu možete je pronaći u nekim pet shopovima, kao podlogu za glodavce, 30L je oko 20 kn.
1. Slamu narežite na komade duge 2-5 centimetara.
2. Stavite je u toplu vodu i pustite 24 sata da se napije.
3. Nakon 24 sata u velikom loncu zagrijte vodu do 80*C. Slamu stavite u neku staru ali čistu jastučnicu, koju zatim stavite u nekakvu kantu ili veliku plastičnu posudu (nešto veće, oko 20 litara). Prelijte zagrijanom vodom (slama treba biti potpuno uronjena).
4. Pustite tako da se pasterizira nekih sat i pol, zatim izvadite jastučnicu i objesite je negdje i pustite nekoliko sati da se ocijedi.
5. Pripremite plastičnu vrećicu za zamrzavanje od 5 litara, stavljajte red slame, red micelija i tako do vrha. Obavezno sve to dobro pritisnite da se micelij može lakše širiti. Kada ste potrošili sav materijal, vreću opet stisnite i zavežite vrh. Probušite nekoliko malih rupa sa nečim sterilnim da micelij može disati.
6. Opet stavite na kolonizaciju.

Kada je potpuno kolonizirano, izvadite blok iz vreće i stavite ga u neku plastičnu prozirnu posudu s perlitom, koju možete staviti na terasu, u vrt... Bukovačama pogoduju nešto niža temperatura za rast (oko 20*C), i trebaju jako puno sviježeg zraka, tako da je posudu najbolje ostaviti otvorenom i prskati nekoliko puta na dan. Za tjedan-dva bi trebali vidjeti rezultate svoga rada!

Ako nešto nije jasno, samo pitajte!

Pozdrav i sretan uzgoj!

Koristan sajt: http://www.bukovaca.net/
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la mandelbrot »

Bas sam danas probao bas cemo vidjet hoce li uspjet...probao sam isto sa shiitakama :)
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la HypnoToad »

Super! Ajde baš se nadam da će ti uspjeti!
Što se tiče shitakea, oni su malo kompliciraniji, kao prvo čitao sam da je jako teško uopće dobiti gljive iz kloniranog tkiva, onda im treba masu vremena za kolonizaciju i "prihvaćanje" substrata, substrat treba bit sastavljen od bjelogorične piljevine i pšeničnih posija, i trebaju im temperature oko 15*C nakon kolonizacije da gljive počnu rast. Al svejedno, nadam se da ti uspije!
Sretno i obavijesti povremeno kako napreduje! B-)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la kontaminacija »

a jel ima netko u HR da uzgaja jablanovače, brazilski šampinjon i pogotovo Hericium erinaceus. čuo sam da će to ubudućnosti biti vrlo profitabilne proizvodnje.
ja razmišljam da krenem s jednom od ovih ali nemogu nabaviti kulturu skoro pa nigdje,, a da nije suha i da je relativno svježa.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la HypnoToad »

Jablanovača je Agrocibe aegerita, jelda? Ja sam baš danas stavio par tegli njih, ali imam nekakav talijanski suhi micelij i poprilično sam skeptičan koliko to ustvari funkcionira. Ali ako mi krene, i micelij se razvije, nema beda, lako se dogovorimo da ti nekako pošaljem, barem print kad dobijem.
Kod nas je jako teško nabaviti kulture, ali se može naručiti izvana tekući micelij, sporeworks ima dosta dobru selekciju, a vjerujem da ima prodavača i bliže.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la kontaminacija »

jeste, to je agrocibe aegerita.

inače u zagrebu ima jedan stručnjak za ljekovite gljive koji mi je to rekao. zadnjih godina se rade velika istraživanja na nekim gljivama pa čak i na pc za liječenje mnogih bolesti.

on mi je preporučio da se bavim ovim trima vrstama jel to je po njemu budućnost. kod nas na malo malo ima farma šampinjona, shiitake su sve rasprostranije, bukuvače se i ne isplati proizvoditi...

nego da te pitam, šta misliš dalje s njom ? u vreću možda u košaru za rublje ? mislim da bi mogla lijepo uspijeti ako uspije,,, pa se i ja veselim jel ću dobiti print yeah :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la HypnoToad »

Iskreno, neznam još. To sam nabavio u italiji suhi micelij nekoliko različitih vrsta, dvije sam već pokušao stavit i u tegle i u slamu, ali micelij se ne razvija, a "pin mold" plijesan divlja, a pošto sam radio u jako sterilnim uvjetima, mislim da je to zaraženo već kod njih. Tako da sam ove sad stavio samo u tegle, pa ako se micelij razvije, onda ću razmišljat, prvo ga rastegnut što više mogu, pa onda na jesen nešto stavit u vreće s piljevinom, pokušat kolonizirat i neki panj, al još ne razmišljam o tome, kažem jako sam skeptičan u vezi toga, za sad se samo nadam da će se primit.
Istina, ima jako ljekovitih gljiva, kao jedna od najzdravijih je reishi, a nije ju ni teško uzgojiti, samo treba doć do micelija.
A hericium erinaceus je isto krasna gljiva, ja idiot sam je našao prvi put ovu jesen i nisam uzeo kulturu, ali zbog čudnog izgleda neznam kako bi prošla na našem tržištu, Hrvati općenito čini mi se nevole baš gljive, osim onih koji ih poznaju i traže po šumama svaku jesen.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la mandelbrot »

Bukovace su se primile, micelj se poceo siriti po kartonu! :D
z = z*z +c
Avatar
Mudrac
rank3
Postovi: 57
Pridružen/a: 10.04.2010, 19:00
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la Mudrac »

Sa kog sajta se mogu naruciti jestive gljive(pecurke)?i naravno sto povoljnija opcija... :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kloniranje i uzgoj bukovače iz trgovine

Post Postao/la HypnoToad »

Kod nas i u blizini nisam našao ništa, nekoliko tvrtki iz Amerike šalju tekući micelij jestivih vrsta.
http://sporeworks.com/store/catalog/Edi ... c-248.html
http://mushroompatch.com/liquid_mycelium.htm
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori