Uzgoj na kokosu (coco coir)

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la HypnoToad »

Ovaj gajd sam odlučio napisati za one koji su već uspješno uspjeli uzgojiti gljive nekim drugim metodama, I iako nije puno kompliciraniji od kejsanja, krajni rezultati su uglavnom dosta bolji.
O pripremi tegli i ostalome neću pisati jer je to jako ljepo objašnjeno u drugim gajdovima. Možete koristiti koje god vam zrnje najviše odgovara, proso, raž, pšenicu, kukuruz... sve je dobro.
E sad, coco coir se može naći u mnogim petshopovima i u rijetkim vrtnim centrima, koristi se kao podloga za reptile i vodozemce, i za uzgoj mladih biljaka. Rijetko će pisati na pakovanju "coco coir", najćešće piše nešto tipa "compressed coconut fibre" ili "kokosov treset", pogledajte koju sliku na netu i sve će vam biti jasno, nemožete fulat.
Omjer koji je najprikladniji za korištenje je ~150 grama suhog kokosa za 1 litru zrnja. U kokos se mogu staviti razni dodatci, o tome malo kasnije.
Priprema:
1.izmjerite količinu koja vam je potrebna. Za svakih 100 grama kokosa vam je potrebno oko 6 deci vode.
2. stavite izmjerenu vodu u veliki lonac i zagrijte je do 80*C. Tu je dobro imati termometar, ali ako nemate, pustite vodu da zakuha i ugasite vatru.
3. u zagrijanu vodu stavite kokos, poklopite i pustite 30 minuta da upije vodu.
4. nakon 30 minuta sve to dobro promiješajte dok ne poprimi texturu sličnu zemlji. Opet poklopite i pustite nekoliko sati da se ohladi.
5. nakon što se ohladilo, uzmite posudu od sladoleda ili tako nešto i stavljajte sloj kokosa, sloj potpuno koloniziranog zrnja i tako do 1.5 cm od vrha. Dobro promiješajte da bi kolonizacia bila brža. Prekrijte sa 1cm slojem kokosa.
6. Preko posude stavite aluminijsku foliju s nekoliko probušenih rupa.
7. Stavite na inkubaciju, za nekih 10ak dana bi trebalo biti potpuno bijelo

Ovako pripremljenim posudama nije potreban casing layer. Kada je potpuno kolonizirano, maknite foliju i stavite u normalni terarij.
Za bolju konzistenciju i peformanse mogu se koristiti razni dodatci, vermikulit, glisnjak, hortikulturalni gips, slama, usitnjeni kukuruzni klip i td. Slama i glisnjak povećavaju mogućnost kontaminacije (kokos je jako otporan, spore vrlo teško germiniraju na njemu), tako da ih je za početak bolje ne koristiti, iako značajno poboljšaju urod.

Kokos je dobar za uzgoj raznih vrsta gljiva, uz pomoć dodataka može biti pogodan za sve od P. cubensis, preko Pleurotus Eryngii pa do šampinjona i bukovača.

Vjerojatno sam dosta toga zaboravio, pa samo pitajte šta vam nije jasno, kad edit botun bude u funkciji, i kad se sjetim svega ću izmijenit.

Pozdrav i sretan uzgoj!

EDIT:
Dodatak sa slikama! :)

Dnevnik 314 - Thai na kokosu
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
asdf
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 28.04.2010, 16:53
Ima zahvala: 1 put

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la asdf »

dali zemlja, vermikulit i coco coir imaju istu ulogu u uzgoju?
HypnoToad je napisao/la:Sterilizacija kokosa nije potrebna, pasterizacija na 70 stupnjeva je dovoljna. Germinacija spora plijesni je gotovo nemoguća na kokosu, tako da ako zrnje nije već kontaminirano, onda neće biti ni kokos. Ali pasterizacija je ipak potrebna da bi ga gljive mogle probaviti.Coco coir nije dobro koristiti za kejsing, nego kao hranjivu podlogu. I sam kokos je sasvim dovoljan za vrlo uspješan uzgoj, pogotovo za P. cubensis, dodatci pružaju još nešto dodatnih elemenata, ali oni su potrebniji za uzgoj nekih drugih vrsta.
Btw, ovakva pitanja možeš slobodno pitati u temi, da ih svi vide, jedino je ona tema o vermikulitu samo za informacije o nabavci.
HypnoToad je napisao/la:Ovaj gajd sam odlučio napisati za one koji su već uspješno uspjeli uzgojiti gljive nekim drugim metodama, I iako nije puno kompliciraniji od kejsanja, krajni rezultati su uglavnom dosta bolji.
._._.nema NoRmAlNo._._.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la Red »

jeste... neki miksaju a neki koriste kao zamjenu za zemlju i vermikulit, kao alternativa. bolje kada se mixa
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la HypnoToad »

asdf je napisao/la:dali zemlja, vermikulit i coco coir imaju istu ulogu u uzgoju?
Ne. Vermikulit i zemlja koriste se kao "casing" slojevi koji stvaraju mikroklimu na površini micelija i opskrbljuju ga s vlagom. One nisu, ili nebi trebali biti probavljivi za gljive, dok je kokos jako hranjiv, i u tom obliku koji gljive mogu probaviti, i uz to jako dobro zadržava vodu. Uz to, tijekom pasterizacije korisne bakterije prežive, dok se spore plijesni unište. Te bakterije isto imaju pozitivnu ulogu u razvoju micelija. Kokos ima u kućnom uzgoju istu ulogu kao što konjski izmet iz kojeg rastu ove gljive, ima u prirodi.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la Red »

ja znam dosta ljudi koji nisu mogli nabaviti vermikulit pa su stavljali kokos u zamjenu za vermikulit, dakle za kejsing.

znam da rezultati nisu bas nabolji, posto kokos ne odrzava vlagu dobro kao vermikulit. pa se zezas sa prskanjem previse i sve to bude nekako "neuredno" :p

zato bolje mjesat, u tu svhu je definitvno dobrodosao
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la HypnoToad »

A da, ranije se koristio kao kejsing kad su mislili da nije hranjiv. Al su to pred koju godinu frikovi s shroomerya opovrgnuli i rekli da je hranjiv ko i kompost. :D NJima je čak i vermikulit "užasan kejsing materijal", tamo uvijek tupe da je jedini kejsing koji valja 50/50 treset/vermikulit + kalcijev karbonat i vapno.
Kokos je dobar baš to za miješanje, hranjiv je, jedna tegla raži se može proširiti na nekoliko posuda pomoću njega, a puno je lakša takva priprema nego priprema tegli i zrnja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
asdf
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 28.04.2010, 16:53
Ima zahvala: 1 put

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la asdf »

Jeli bolje koristit zemlju ili kokos posto su mi se tegle kolonizirale malo brze nego sto sam mislio.
Zemlja mi izglega jos kompliciranije i neurednije od kokosa, sta je jednostavnije za "održavat" kroz daljni period posto vermikulit trenutacno ne mogu nabavit.
Otprilike koliko cesto treba spricat s kokosom?

dali je ovo coco coir?
http://www.reptiles.swelluk.com/reptile ... 26626.html
._._.nema NoRmAlNo._._.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la HypnoToad »

Da, to je coco coir.
Kokos je puno bolji, iz razloga koje sam već naveo. Zemlja bi se trebala koristiti samo u krajnjem slučaju.
Špricat 2-3 puta na dan, tek toliko da se zadrži 90% vlažnosti u terariju, kokos sam zadržava dovoljno vode da podrži prvi flush, čak i bez špricanja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
asdf
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 28.04.2010, 16:53
Ima zahvala: 1 put

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la asdf »

Posto sam uspio doc do vermikulita, a vec sam kupio coco coir jer je vermikulit bio otpisan, mogu li pripremit vermikulit ko u redsh guideu, coco coir kao u ovom guideu,to pomjesat i koristit za kejsing.
Na shroomery ima neki guide s mikrovalnom ali ovako mi izgleda jednostavnije.

Uglavnom moze kratki opis kako cu to sve sredit, di koji sloj, cega?

Btw. vermikulit je s teraristika.hr, 5l 25kn+dostava, šalju po cijeloj hrvatskoj.
._._.nema NoRmAlNo._._.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj na kokosu (coco coir)

Post Postao/la Red »

evo, tu ti je sve na siroko i na fino objasnjeno kako da iskoristis i pripremis vermikulit i kokos...da se ne ponavljamo stalno...

Dnevnik 314 - Thai na kokosu
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Zaključano