Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Red »

mozes ti koristiti bilo sto...samo je bitno da je vatrostalno, da ti ne pukne sve tokom kuhanja. a sada ja ne znam sta ti imas.

oblik zbilja nije vazan, bitno da to kasnije moze iscuriti van lako i da nije neko jadno staklo...jer sve ce u pm otici. testiraj? :-?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Pingvin
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 21.03.2010, 12:00
 pohvaljen: 2 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Pingvin »

Najbolje čaše su ti one što dobiš uz balantajns ili štok. Debelo staklo, nema zavijutaka i uvijutaka, lako poslje ispadne kejk van.
Ja sam se opskrbio u loklnoj birtiji...bar će pijanci manje lokat =))
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la kontaminacija »

onda ispada da su najbolje one za martini, one na V :) =)) B-)

odeš negdje u neku trgovinu, tražiš debelo dno i manje više da ima isti promjer ili makar malo veći gore. ima takvih čaša samo potraži. nisu skupe a i netrebaš ih neznam koliko.

na kraju krajeva ukradeš u birtiji sve to kroz jedno dobro pijanstvo =p~ :ymparty:
Avatar
MightyHerb
rank2
Postovi: 44
Pridružen/a: 07.04.2010, 18:37
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la MightyHerb »

Ovako imam jedno pitanje u vezi kejkova...vidim na shroomery puno rasprava o izmjeni plinova/zraka..
Na mojim su casama prvo sloj aluminijske folije , sa medicinskom trakom na dva dijela, kroz koju sam inokulirao...Taj sloj folije stegnut je gumicama...na taj sloj stavio sam jos jedan sloj folije,koja nije vezana gumicama...Sada me znaima, je li to dovoljno zraka za razvoj micelija,trebam li skinuti drugi sloj folije ili kako tocno..?
Pingvin,vidim da su tebi kejkovi uspjeli , pa me zanima kako si taj dio rjesio..
Hvala
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la HypnoToad »

Nije dovoljno. Jako je važno dal si na vrh stavio sloj suhog vermikulita. Ako jesi makni gornju foliju i netrebaš se brinut za kontaminaciju. Ako nisi, svejedno je makni al stavi preko rupa tu medicinsku traku (treba bit papirnata ili od tkanine, ne plastična da bi dozvolila izmjenu plinova.)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
MightyHerb
rank2
Postovi: 44
Pridružen/a: 07.04.2010, 18:37
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la MightyHerb »

Jesam, stavio sam sloj suhog vermikulita...
Znaci maknem gornju foliju i ostavim samo jedan sloj folije, na kojemu su rupe od 1 mm otrpilike(jer ja sam traku stavio prije inokuliranja,tako da su na njoj sada rupe,velicine igle),nece se kontaminirati?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la HypnoToad »

Da, nebi se trebalo kontaminirat. Čak sam čuo od nekih ljudi da uopće nemaju nikakav poklopac ni foliju ako imaju sloj suhog verma, i nikad problema s kontaminacijom. Tih par rupa bi ti trebalo bit dovoljno, za tu izmjenu plinova je dosta a nesmije se osušit.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
daywho

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la daywho »

Zdravo svima, dugo vas citam, prvi put postujem..
Kao prvo, hvala RedSh na iscrpnim informacijama sto se tice uzgoja, divna si.
Naime, imam u inkubatoru 5 tegli na 25,5 stepeni, evo sad vec nedelju dana, kolonizacija je krenula i izgleda ovako..
slika
slika
slika

Odnos vermikulit/bfr substrata je 50/50. Mozda neki savet..?
MightyHerb je napisao/la:Evo samo da javim kako ide,tegle inokulirane 16.4 , i danas, nakon 4 dana njih 4 su se pocele kolonizirati... :D nadam se uspjesnoj zavrsnici..
E pa drugar, isti smo dan inokulirali nase tegle, voleo bi da reazmenimo informacije o toku kolonizacije i sl.
Poz
B-)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Red »

EEE pa drago mi je da si se odlucio i reci koju rijec svima nama a ne samo citat u pozadini, odlicno, i dobro nam dosao! \:D/

btw, odnos vermikulit/brasno..to nekako varira od gajda do gajda i od osobe do osobe, najcesce je omjer brasna manji u odnosu na vermikulit, ja sam imala dobre rezultate sa 2 case vermikulita na 1 casu brasna, i bilo je super....

fino tebi to sve izgleda :ymapplause: nego, da te pitam, ako vec radis kejkove, tj ver.-brasno kombinacija, a vidim na slikama tegle, hm...kako ces ti izvuci te kejkove vani kada se oni koloniziraju?

samo me zanima kako si ti to planirao, posto vecina radi u casama, bas radi toga :-?

obavjestavaj nas! :ymsmug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Pingvin
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 21.03.2010, 12:00
 pohvaljen: 2 puta

Re: Uzgoj na rižinim kolačima- PF Tek

Post Postao/la Pingvin »

Mighty, ja da ti iskreno kažem, nisam stavio nikakvu medicinsku traku, imam isto ko i ti rupe na prvoj foliji i onda druga preko nje i sasvim dobro funkcionira. PRobao sam radit u kriglama i ide slabije tj. sporije e sad vjerovatno je ta izmjena zraka bitna ako imaš za kolonizirat npr. kriglu od litra, ali za čaše od deci dva mislim da nemoraš brinuti. Bar ja nisam i eto uspjelo je. Znači sloj suhog vermikulita mora biti zbog kontaminacija i inog drugog neželjenog smeća.
Samo hrabro, savjet je da uzimaš printove skoro pa od svake gljivice koja naraste i kemijaš, isprobavaš, kombiniraš. Ja sam prvi print s fsre-a napravio po peesu, kako bi se reklo, i izrasle mi fine i zdrave gljive, uzeo printove i onda sam se počeo igrat. Probao šlampavo radit, doslovno sam se počeo igrat i stvarno mogu reći ako imate ekspres lonac i radite donekle u "čistim" uvjetima, teško da će poći po zlu.
Zaključano