Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la Red »

http://www.magic-mushrooms.net/growing- ... escens.pdfZelim se zahvaliti mom dragom prijatelju koji je nasao i preveo ovaj gajd, koji je kao sto vidite vrlo jednostavan da bi nastavili uzgoj sa vasim vec potrosenim kejkovima, koje na kraju najvjerojatnije bacite.

Hvala Fool's Mushroom :*

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vanjska kultivacija gljiva Psilocyba cubensis
azurescens.jpg
Ova tehnika je namijenjena za vanjsku kultivaciju gljiva Psilocyba cubensis. Pogodna je za klimatska područja gdje ljetne dnevne temperature variraju između 18 – 37°C barem nekoliko tjedana.

-Voda: Crijevo za vodu ili neka kanta za zaljevanje

-Gnojivo: Bilo koje će upaliti…obični stajnjak ili svježe ravno iz kravine guze…

-Sijeno ili slama koja se namače 24 sata. OBIČNO sijeno ili slama…ništa posebno, bilo što – sijeno trava ili slama žitarica…nema veze!

Sjenovito mjesto, najbolje pod nekim drvetom gdje svjetlo prolazi samo dio dana…i to je u redu!

-Lopata za kopanje

-Grablje za grabljanje

-Kanta za smeće ili neki kontejner za namakanje sijena/slame.

-Cigla koja se stavi na sijeno kad se namače u vodi.. (sijeno pluta)

Kolonizirani kolači ili kolonizirane sjemenke divljih ptica, žitarice ili raž (najbolji kolači su oni svježe kolonizorani..mogu se koristiti i potrošeni i nikada se ne bi trebali baciti u smeće). Substrat nema veze…mjesto će se kolonizirati bez obzira što se stavi kao medij od gore navedenih.

UPUTE:

1. Iskopajte rupu duboku nekih 15cm. Može biti široka koliko god želite ako imate puno kolača za zakopati ili jednostavno ako želite veliki vrt gljiva.

2. Ako imate više od jednog kolača smrvite jedan i bacite ga u friško ikopanu rupu. Ako imate samo jedan, prepolovite ga na pola i razmrvite jednu polovicu u rupu. Zapamtite, što više supstrata to bolje!

3. Uzmite natopljenog sijena i pokrijte razmrvljene kolače…fino popunite…

4. Uzmite stajsko gnojivo i napravite pokrov preko sijena, prekrijte sve, ali ne preduboko (otprilike 2cm)

5. Stavite još sijena (2.5cm) na stajnjak koji ste prije toga stavili.

6. Stavite kolače na sijeno..to je vrlo važan korak jer ako želite brze plodove dobro je imati pun tuki ( ili ti ga k.u.r.a.c, k.i.t.a, m.u.d.a labudova) koloniziranog supstrata blizu površine kako bi micelij jednostavno nastavio tamo gdje je i stao…

7. Stavite sijeno na kolače (kolonizirani supstrat), ali ne previše! Pokrijte ih tako da se neki lagano naziru kroz sijeno.

8. Zatim zamješajte sijeno, zemlju i drekec (stajnjak), a omjer neka vam je – ne previše gnoja i ne previše zemlje. Nema veze koliko sijena se stavi, samo ga pomješajte. Koristite onu zemlju koju ste iskopali i jaaaako dobro sve zajedno promješajte.

9. Tom smjesom pokrijte sijeno koje ste stavili u 7. koraku. Ne stavljati više od 5cm tog miksa i sasvim je redu ako se to sve skupa malo izdiže iznad zemlje (ne previše).

10. Prekrijte sa tankim slojem sijena i zalijte, ali nemojte odmah potopiti

11. Tretirajte zemlju nekim sredstvom protiv puževa jer ce vam ih pojest! ocistite gljive od svih necistoca prije konzumiranja, ne znate sta je sve setalo po njima ;)

ZAPAMTITE: bi verj afrejd be verj skerd

Sve su gljive započele svoj život u prirodi i kada se odlučite za vanjsku kultivaciju
UVIJEK SE DOBRO RASPITAJTE u vezi gljive koju mislite uzgajati…dal podnosi vaše klimatsko područje!!!

By Fool’s Mushroom
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mozda vam i ovo bude korisno

Growing Wild Mushrooms

http://files.meetup.com/1497456/Growing ... hrooms.pdf

Growing Psilocybe Azurescens

http://www.magic-mushrooms.net/growing- ... escens.pdf
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Punxerklc

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la Punxerklc »

Odličan gajd razmišljam si ovo ljeto kad budem imao vremena početi vanjski uzgoj zajedno sa unutarnjim s time da bi bani na više mjesta sadio i to bi mi bio glavni uzgoj, a ovo unutra je ono "just in case".
E sad nigdje ne vidim da piše kada bi bilo najbolje(u kojem mjesecu) zasaditi, pa bih vas molio za pomoć.
Također me zanima iako je malo off topic, da li se gljivi samnjuje djelovanje ako ju prije konzumacije iskoristimo za print? Tnx \M/

P.s. ako ima itko da je imao iskustva sa vanjskom kultivacijom neka mi se javim na PM ili odgovori ovdje da li da slijednim ovaj gajd točno kako piše, na što moram paziti i slične stvari =)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la Red »

morat ces citat vise sve te knjige za tocnu informaciju, ali ovaj gajd se odnosi na kejkove koje zelis u poptpuno iskoristiti a da ih ne bacis.
sto znaci da ih mozes vani baciti cim je vrijeme u zadovoljavajucim temperaturama koje se spominju.

kada pokusavas uzgoj od samog pocetka koji je namjenjen vani, takav uzgoj zapocinjes mnogo ranije, ali ovo nije slucaj :D ovo je za vec iskoristene kejkove...

ako zelis zbilja vani nesto gajiti, skini jednu od knjiga koje sam postavila, tamo ces naci sve sto te zanima za vanjiski uzgoj ;)

ne, potencija gljiva se ne smanjuje ako joj uzmes prije spore.

Sretno!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la kontaminacija »

a neznam, ali sam vidio super metodu s košarom za rublje gdje se isto ovako nekako radi samo što bi košara trebala biti u kontenjeru koji na dnu ima perlit pa mu tako daje vlagu a i može biti vani kad je vrijeme pogodno.

to se može napraviti i u vreći sa sijenom. red zrnja, red sijena i tako do neba....
ali opet, valjalo bi razmisliti o vanjskoj kultivaciji, prinos dobar, a vjerovatno je i manja šansa da se nešto z.jbe

samo mi nije jasno od kud im dovoljna količina vlage (gljivama) da mogu rasti ?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la Red »

vrlo je vazna zato podloga i polozaj. pripremiti dobro tlo gdje ce rasti i naci idealno mjesto u sjeni.

nisam bas upoznata najbolje sa vanjskim uzgojem. nemam pojma detalje, zato treba procitat...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Punxerklc

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la Punxerklc »

Aha znači baš su mi potrebni ti kolači (kajgod to bilo :p )?

Neznam bilo bi dobro kada bi se napravio neki vodič za outdoor uzgoj kao onaj za indoor. Skinuo sam ga sa vutre u pdf-u i svaka čast RedSh i tko je već radio jer je predobro objašnjen svaki korak.
Ja ću isto slikati svoj uzgoj pa ću staviti slike ili mogu poslati nekome ako bi se radio vodič.
Neznam, mislim da je dobra ideja
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la Red »

hehe da..jesam pisala sve to ali o outdoru nisam , jer treba cuda prevest. ovo je samo kratka verzija da bi se kejkovi iskoristili.
procitaj uzgoj na kolacima pa ces vidjet o cemu pricam ;)

mozda uskoro i sklopim nesto detaljnije od ovog, bas sve od samog starta bez ovih kejkova... do tada na engleskom iz ovih knjiga koje sam okacila :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la HypnoToad »

Pošto je cubensis subtropska vrsta, uglavnom se u našoj klimatskoj zoni ne uzgaja vani, nego ljudi pobacaju potrošene substrate pa dobiju par gljiva na ljeto. Ali princip je više manje isti kao sa unutarnjim uzgojem, napraviš standardno tegle, iskopaš rupu u zemlji i napuniš je sa kompostom, slamom ili konjskim/kravljim gnojivom, baciš kolonizirano zrnje, dobro pomiješaš i pokriješ tankim slojem zemlje. Ili pripremiš tako substrat unutra, u kontroliranim uvjetima, onda zakopaš van i jako često zaljevaš.
S druge strane, kod nas jako dobro uspijevaju Psylocibe cyanenses i azurescens, kojima odgovaraju drveni substrati i hladnija klima, one su nekih 3-5 puta jače od cubensisa i rastu na jesen, čak ih se može nać i divlje kod nas. Za našu klimu te vrste su najzahvalnije za vanjski uzgoj, za cubensis je to previše posla uz relativno bijedne rezultate. Al svejedno, pokušaj, možda ti dobro uspije!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la Punxerklc »

HH ovo mi je prvi uzgoj i prvi uopće susret sa gljivama pa znam postavljat previše pitanja ali bi ih htio probati i nadam se da će uzgoj uspjeti.
Naručio sam sa FSRE meksikanke nekako sam čuo da su najčešće korištene ali i da su najkalše pa ih treba više pojesti... ma neznam.
Što se indoora tiče, držat ću se već spomenutog gajda samo mi express lonac predstavlja problem jer ne da ga nitko nema, nego nitko ni nezna što to je :) , ali nažbukat ću ja to nekako.
Samo neznam zašto baš za indoor treba baš TOLIKA sterilnost, kada gljiv ionako rastu u prirodi stoljećima same od sebe pa im ne smeta sterilitet...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Vanjska kultivacija gljiva- Psilocyba cubensis-

Post Postao/la HypnoToad »

Za indoor je potrebna sterilnost da nebi bilo nikakvih mikroorganizama koji bi se nadmetali za substrat. Kad imaš staklenku sa raži, stvoriš idealne uvjete za razvoj svega, ne samo micelija gljiva. U prirodi je ono glavno što spriječava razvoj plijesni svjež zrak. Plijesan voli vlažan ustajali zrak, kakav indoor uzgajivači imaju u svojim posudama da uzgoj. A pogotovo u teglama. A uz to, nikad se vani ne dobije urod kao u strogo kontroliranim uvjetima unutra, baš zato jer se sve različite vrste nadmeću za komad zemlje.
Vani sterilnost uopće nije važna, ali im zato treba puno duže za kolonizaciju i urod nije koliki bi mogao biti.
I btw, strejn nije važan, cubensis je svaki skoro isti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Zaključano