Uzgoj PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Zaključano
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Uzgoj PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Red »

E znači...postupak je sljedeći By Artuv :ymcowboy:

slika

DivShare File - PC na kukuruzu.doc -- ovdje je ovaj text dole editiran i ima slike cijelog procesa

Šta se tiče Kako napraviti print Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Prebacivanje printa u špricu

Uzmem destiliranu vodu, ulijem je u tečicu, zagrijen do točke vrelišta i tako vrilu vodu uvučen u špricu, pustin da odstoji 30ak sekundi i izbacim i to ponovim 3-4 puta da bi je sterilizira. Zadnji put kad je napunim vrile destilirane vode zatvorim je i zaboravim na nju idučih 24+ sata. Kad se potpuno ohladi uzmem špricu, print, alkohol, vatu (pamuk), masku za lice (ona radna, kad nešto brusite ili radite u prašini), gumicu za kosu, nož i žlicu. Proces obavljan usrid noči u zahodu, kad se nekoristi da zrak bude šta mirniji sa šta manje sranja (nečistoča, prašine i šta ti ja znan čega) u sebi (a i svi spavaju). Površinu na kojoj radim pobrišem alkoholom, svežen kosu, stavin masku i dobro operem ruke (do laktova, perem ih po 3-4 minute).
Uzmem žlicu i nož i steriliziram ih alkoholom (tu i tamo i upaljačem, al rjetko). Uzmem spore, otvorim ih i nožem odvojim od podloge i istresem u žlicu. Tada uzimam prethodno pripremljenu špricu i iz nje nakapam par kapi (zavisi koliko ima spora) u žlicu po sporama, vrhom igle to sve malo zamješam i povučem natrag u špricu. Postupak ponovim par puta dok ne pokupim sve spore iz žlice. Kod ovoga važna je brzina, a nije loše i pazit da što manje uznemirite atmosferu (zrak) u prostoriji u kojoj radite (bez naglih pokreta, dizanja predmeta, mahanja nad radnom površinom itd.).

Pripremanje substrata za kolonizaciju

Treba imat sljedeče potrepštine:

- staklene tegle (ajvar, senf i slično),
- jednu malu brokvicu (čavao, ekser ili kako ko več to zove),
- aluminijsku foliju,
- gumice,
- kukuruz (za kokice),
- vodu (može destiliranu),
- vagu (po mogučnosti digitalnu),
- ekspres lonac i
- neki podložak (npr. izbušenu aluminijsku ploču, može i stara kuhinjska krpa ako nema ničeg drugog).

Uzmete tegle (one male od oko 3,5-4 deca zato jer njih stane 4 u ekspres lonac) i brokvom na sredini poklopca probijte malu rupu (1-2 milimetra promjera).

1. stavit suhog kukuruza da bude pola teglice (kokičar kukuruz)
2. namočit ga 24h da bude potopljen sav
3. izlit svu vodu
4. zatvorit staklenku (znači nema više vode u staklenki, samo namočen i ocjeđen kukuruz)
Zatvorite poklopac, preko njega stavite aluminijsku foliju koju obuhvatite gumicom oko grla tegle
5. Stavit u expres lonac, sterilizirat sat vremena.
6. Izvadit van, nek se malo ohladi, protresti staklenku da se eventualni višak vode još malo rasporedi, i pričekat 24h prije ubacivanja spora iz šprice, za to vrijeme će se sva voda povuć u zrna i neće biti ni na dnu vode niti po zrnima uz staklenku.

Na dno lonca stavite podložak da tegle nebi stajale direktno na metalnom dnu lonca (da dno substrata nebi zagorilo i da nebi došlo do pucanja/naciknuča tegli). U lonac ulijete nešto vode (recimo 4 deca), zatvorimo ga i stavimo na jaku vatru dok voda unutar njega ne uzavri (kad se lonac počme glasat i pištat). Tada smanjite vatru i gledate na sat uru vrimena. Nakon ure vrimena lonac se miče sa vatre i nakon jedno 45 min hlađenja ga otvaramo. Instantno promučkamo još vruče tegle i ostavimo ih negdi da se hlade 24 sata.

Furanje tegli

Potrebno vam je:

- prethodno pripremljena šprica sa sporama,
- tegle prethodno steriliziranog kukuruza,
- flasteri (hanzaplasti, ono šta stavite na ranu kad se ozljedite),
- alkohol,
- vata,
- maska za lice i gumica za kosu.

Opet, to radim u zahodu uz sve mjere ka šta san prije opisa..

Uzmem teglu (foliju i gumicu ostavit di jesu, ništa neotvarat) i prstom napipam onu rupicu koju smo probili na poklopcu. Uzmem špricu i promučkam je. Iglu i foliju na tegli na mjestu ispod kojeg je rupica steriliziram alkoholom (rjetko kad iglu i upaljačem pa je ohladim vatom natopljenom u alkohol). Iglom probadamo foliju i kroz rupicu ulazimo u teglu i ispuštamo malu količinu spora (1-2 ml, stvarno netriba više, višak čak može i škodit zato jer možemo poremetit količinu vlage u substratu ako je zasičenost na gornjoj granici). Odmah nakon šta izvučemo iglu steriliziramo je alkoholom, a preko rupice zaljepimo flaster. I to je to. Postupak ponovimo na svim
teglama.

Kolonizacija tegli

Ovo je isto kao šta kaže Red u gajdu, pa da se nebi ponavljali...

Priprema materijala za kejsanje

Kupite zemlju za cvječe (bilokoja kupovna zemlja za cviče je uredu).
Zamotate je u aluminijsku foliju (nebi zna navest neku točnu količinu zemlje, onako po osječaju al u svakom slučaju bolje više nego da posli fali), i napravite više paketiča (kolko kejsinga planirate), da je jedan dovoljan za jedan kejsing. Pečete ih u peči na največoj temperaturi oko uru vrimena i nakon toga ih pustite da se hlade 24+ sata.

Kejsanje

U principu je isto kao u Red-inom gajdu. Ja ne koristim donji sloj (po shroomery-ju su se vodile rasprave jel to potrebno ili nije, jel to samo još jedno misto di se kontaminacija može javit, a mi je nevidimo). Prilikom vlaženja zemlje ¼ stavim sa strane, ostatak zamišamo sa destiliranom vodom (onako, odoka po osječaju, obično se stavi previše vode pa se ova ¼ zemlje doda da bi se ispravila pogreška odnosno pretjerana vlažnost).

Kad se na površini kejsinga pojavi dovoljno micelija (30-60%) i vi ga stavite u terarij, a on nastavi rast umisto da se počme formirat primordia možete ga stavit u frižider na 12-24 sata (može i u zamrzivač, ja san ga zaledija površinski par puta i nije se bunija, čak mu je bilo drago..).

Da sad ne pišem i ponavljam jedno te isto, ostatak procesa (izrada printa, kolonizacija tegli, kejsanje, prepinanje, pinanje, branje, sušenje, i ako nešto nije jasno) možete pronači u gajdu poštovane kolegice Red. : )

Ideja za kukuruz nije izvorno moja, na shroomery-ju je bija lik koji je nešto pokusira sa tim pa sam reka idem probat i ispalo je dobro pa sam osta na tome.

Inače shroomery.org je stranica puna korisnih informacija i na njoj možete nač skoro sve šta vas zanima, o ovoj očito zanimljivoj temi.

Šta se tiče sterilnosti postoji jedna zanimljiva metoda. Zagrijete peč, otvorite joj vrata i sve radite iznad njih (iznad ili na vratima zagrijane peči). Topli zrak koji izlazi iz peči struji prema gore i neda prašini i ostalim pizdarijama da padnu tamo di nebi tribale, ali isto nezaboravite sterilizirat sav pribor kojeg koristite..

Zašto kukuruz?

Pa sa rižom, i ostalim žitaricama sam ima problema sa postizanjem optimalne količine vode, a često bi mi se sve i slipilo pa se nebi dalo mučkat (šta je vodilo u neuspjehe). Čini mi se da kukuruz bolje tolerira varijacije u količini vode, i neče se nikad raskuhat da se slipi pa da se neda mučkat. Brzina kolonizacije je slična, odnosno ista.

Zašto zemlja?

Pa eto nemam pristup vermikulitu, proba sam zemlju i radi. Jedna od zadača sloja kejsinga je da glumi rezervar vode koju gljive dosta troše (priko 90% gljive je voda). Vermikulit ima veču upojnost vode po volumenu od zemlje i sigurno da su rezultati bolji, al u nuždi se dokazano može i zemljom.

I to bi bilo to, osječajte se slobodni postavit pitanje ako šta nije jasno...

By Artuv :ymcowboy:


-----------------------------------------------------------------------------------------

btw. kada izvadis tegle a vidis da ima vode na dnu, dok su jos vrele tegle, otvori ih i iscijedi sav visak vode iz tegli i zatvori odmah. i stavi na hladenje. PAZI, vrelo!!!

za kontaminaciju nema rizika jer ipak radimo izbacivanje vode dok je jos sve vrelo od sreriliziacije. ja sam bila sa ovim postupkom, najsretnija :D

Red :YMPEACE:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
nick

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la nick »

pozdrav! imam jedno pitanje. kolko gljive triba stavljati na svitlo ja ih drzim oko jedan sat al mi skroz sporo rastu jeli to normalno i za kolko od prilike narastu do kraja moje su velike oko jedan cm
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Red »

paaa inace se kaze da je dovoljno min 15 min svijetla da bi one ipak rasle. naravno da je najbolja opcija 12 / 12 dan- noc jer to su ipak idealni uvijeti pod kojima ce se razvijat kako spada...

tako da nije cudno ako se ne razvijaju super brzo... nista cudno, ipak su u mraku vecinu vremena ;)

gljive se beru kada pokidaju prsten koji se nalazi ispod klobuka, ili kada se klobuk u potpunosti otvori.. do tada cekas i nadas se :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
nick

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la nick »

hvala puno!! uzea san onu stednu zarulju pa cu sada poceti 12/12. i za kolko bi od prilike mogle onda biti gotove...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la HypnoToad »

Ovisi ti o temperaturi. Ali ako je oko 20 stupnjeva, onda ješ nekih 3-5 dana i trebale bi bit gotove.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la krasta-zg »

Joj ja sam lud,opet nece pocet rast,prije 6-7 dana sam poceo davat svjetlo i zrak,i nis posebno se ne dogada..temperatura 23-26,svjetla dobivaju 2-3 sata na dan..ajde Red reci neku pametnu B-)

http://img709.imageshack.us/g/dsc02662x.jpg/
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la HypnoToad »

Guše ti se, micelij pokušava ić gore prema kisiku. Kolko često im izmjenjuješ zrak? Barem 4 puta na da maši u kontejner 30ak sekundi. Nevidim što bi drugo moglo biti problem. Iako tjedan dana nije previše, nekima treba do 14 i više dana da počnu pinat.
I da, svjetlo bi trebalo bit 12/12, inače ćeš se načekat.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la krasta-zg »

Zrak im dajem 3-4 puta po 10-ak sekundi masem,znam da tjedan dana nije puno,ali jednostavno sam nestrpljiv :))
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Red »

hmmm.... definitivno se slazem sa Hypnom...

znam da si nestrpljiv, kao i svi :) ali zbilja za neke treba malo duze da izbiju van. Sto nije uopce cudno ako im ne ponudis optimalne uvijete.

radila sam experiment jednom sa nekim kejsingom za koji sam vidjela odmah da nece dat bas previse plodova, ma cak sam i sumnjala da ce bilo sta izletiti...
stavila sam u kut sobe i vrlo rijetko otvarala itd... nakon jedno 15-20-25 dana, ja ne znam zbilja jer nisam pratila, pocele su rasti gljivice, ali vrlo vrlo malene i tanke, svega 4-6 cm visoke, vise su izgledale kao semilancea vrsta nego Cambodian :P

sto hocu reci, hocu reci da ce sigurno krenut kad tada, po slikama se vidi da je to samo sto nije, ali posto im ne dajes sve najpovoljnije uvijete koje one trebaju, proces je malo sporiji, sto je logicno, zar ne ? :)

Inace Pinanje potice----> niza temperatura (24-26), malo manje vlage nego inace (oko70-80%), vise svijezeg zraka i naravno 12/12 kao sto je Hypno rekao... i da...ja ne prskam sa vodom uopce dok ne pokupim prvi flaš ;)

Pokušaj tako, ako mozes...

I pitanje, sto je to po površini na ovim slikama?
http://img199.imageshack.us/img199/6105/dsc02676oz.jpg

ove neke pufaste nakupine u desnom gore djelu uz rub i po povrsini okolo ali manje? druge slike ti izgledaju tip top, ali... ovo me mući, jer mi ne izgleda kao micelij nakupina, vise kao ona vatasta kontaminacija, mozda sam u krivu... dosta su mutne slike...jel moze kakav makro? ;;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
nick

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la nick »

...sada san stavia na 12/12i pocea san iz prozracivati cesce al mi je stalno suh gornji sloj pa ih pskam skoro svaki dan.. ovo mi je prva tura nije mi jos verm bija dosa pa san ih pordia prije verma a za sljedecu u turu isto na kukuruzu ali sa vermulitom...
Zaključano