Uzgoj PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Malbasha »

oke thx, onda se baca to danas..
Avatar
pacov
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 28.03.2010, 16:11
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la pacov »

Red hvala ti za ovu temu o sušenju, sad je sve jasno :)

nego imam jedan problem, neznam dali su ovo na slikama abortusi? već 2-3 dana ne rastu, klobuk im je nekako tamne boje prema ovim drugim gljivama i stabljika im je isto nekako čudne boje.
jesu li to abortusi i trebam li ih izvadit ili da ih još pustim?

http://img641.imageshack.us/img641/7062/p4260002.jpg

http://img341.imageshack.us/img341/7650/p4260003z.jpg

i još da pitam, što utječe na visinu i debljinu gljiva, na fsre-u sam vidio sliku ovih koje ja imam i stvarno su velike, a ove moje su puno manje, nekima se već otvorio klobuk i duplo su manje od ovih sa fsre
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la HypnoToad »

Da, izgleda da su abortusi, poberi ih kad budeš brao i sve ostale.
Na veličinu gljive najviše utjeće genetika, do neke granice debljina i tip substrata (sam kukuruz ili bilo koje zrnje će rijetko dozvoliti gljivi da postigne sav svoj potencijal), a onda još i količina vode i kisika.
Ali genetika je glavna. To šta je slika na fsre drugačija, to nema apsolutno nikakve veze, ime na printu ne znači skoro ništa, iz dosta razloga. Svaka inokulacija sa sporama proizvede stotine strejnova u svakoj tegli, i svi se genetski bar malo razlikuju, najjači micelij postane dominantan i dobiješ gljive kakve dobiješ. Al kažu ljudi da su manje uglavnom i jače, npr. 15 malih suhih gljiva koje zajedno imaju 5 grama, imat će veću koncentraciju aktivnih spojeva nego jedna velika gljiva od 5 grama.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mudrac
rank3
Postovi: 57
Pridružen/a: 10.04.2010, 19:00
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Mudrac »

Dali to znaci da mozemo dobiti sa fsre nesto sto i nije psylociba i dali to moze biti i drugi strain...
izgleda obavezno treba vrsiti identifikaciju...jel?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la HypnoToad »

Ne, ne, uvijek ćeš ti dobiti psilocybe cubensis, ali ime na printu ne znači ništa i uglavnom ne odgovara onim slikama koji vidiš na FSRE.
Prvi razlog je jako jednostavan, na puno foruma ljudi izmjenjuju printove, i neće svatko uvijek bit pošten i napisat na printu onaj "strejn" od kojeg je ta gljiva uzgojena. I tako će netko dobiti print jednog strejna misleći da je drugi, proslijediti ga dalje, i konfuziji nema kraja. Tako da tko zna od kud je taj print koji dobiješ ustvari.
Druga stvar je da gljive nisu kao biljke. Od biljke ti dobiješ sjemenku koja je uzgojena strogo kontroliranim postupkom da bi se dobila točno ona svojstva koja odgovaraju tom strejnu. Ti sjemenku posadiš i dobiješ biljku točno onakvu kako je ona opisana. Kod gljiva to nije tako. Iz svake spore izađe po jedna monokarionska hifa, koja se barem malo genetski razlikuje od svake druge, i spoji se s drugom monokarionskom hifom s kojom stvori dikarionski oragnizam, tj. ono što bi se točno moglo nazvati "strejn". Sad, ako ti u svaku teglu ušpricaš nekoliko stotina spora, zamisli koliko različitih strejnova se stvori u jednoj tegli. To znači da iz printa nikako nemožš predvidjeti što ćeš ustvari dobiti. Činjenica je da će jedan dobar dio spora imati jako sličnu genetiku onoj gljivi iz koje je poteklo, tako da možeš dobiti nešto jako slično toj slici na FSRE, ali šanse za to nisu velike. Cubensis je cubensis, jako se malo razlikuju jedan od drugoga, a kad nađeš neku koja ti se baš sviđa, kloniraš je i u kasnijem uzgoju imaš sve identične gljive.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Punxerklc »

E ovako nema raži pa sam se odlučio za kukuruz. Kupit ću onaj za kokice(valda je dobar) i pola kukuruza, pola vode u tegli ili?
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Malbasha »

može i na običnom kukuruzu
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la HypnoToad »

Kukuruz je najgori izbor. Najmanje hranjivih tvari, najveći je, najmanji broj zrnja u tegli, što znači manja površina za micelij, teško ga je pravilno pripremit i td. Proso, hrana za ptice je drugi najbolji izbor poslje raži, a funkcioniraju i pšenica, zob, ječam..., toga sigurno ima po supermarketima.
Ali da, ako ćeš već na kukuruzu, onda je za kokice najbolji.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la Punxerklc »

a već sam ga kupio jbg. e daj pomozi ak znaš upravo steriliziramo frend i ja stavio sam tikvicu na dosta aluminijske folije u loncu da ga dignem pa se sad neš trese nutra hahaha :D

jel to ok?
i da onaj pipac mi se dignuo do 1. crte pa sam smanjo vaatru
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC na kukuruzu, kejsan zemljom

Post Postao/la HypnoToad »

Trese ti se jer voda kuha, a očito ima dosta praznog prostora okolo i nije na potpuno ravnoj površini. Okej je, nebi se trebala prevrnut.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Zaključano