Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la Red »

Sretan Uzgoj! :x

Kako uzgojiti gljive?

slika

potpuni guide: od sporeprinta, do sprica sa sporama, uzgoja, susenja...SVE! (slike nisu moje vec sa neta btw ali sluze svrsi)

media/dokumenti/uzgoj_gljiva_na_razi.doc

nadam se da ste sada sretni i zadovoljni..i sad hajmo svi uzgajat i Lets Shroom the world!

Isto ali editirano, opsirnije i detaljnije by Reality
media/dokumenti/Uzgoj_PC_gljiva_na_raz_ ... eality.pdf

Vasa Red

A sve ostale biblije koje se ticu uzgoja skinite ovdje po potrebi:

- The Magic Mushroom Growers Guide 3.1- media/dokumenti/The_Magic_Mushroom_Grow ... de_3_1.pdf
- Magic Mushrom Grower's Guide by Oss,Oeric,1976,1986. - media/dokumenti/Magic_Mushroom_Growers_ ... 6_1986.pdf
- The Mushroom Cultivator by Paul Stamets - media/dokumenti/The_Mushroom_Cultivator ... tamets.pdf
- Psilocybin Production by Adam Gottlieb - media/dokumenti/Psilocybin_Production_- ... ttlieb.pdf
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la mandelbrot »

Pozdrav svima

Meni vec drugi pokusaj propao, narucim spore i sve super i jednostavno nista se ne desava..nema ni kontaminacije ni micelja nista...drugi put sam stvarno pazio na sve, i nabavio grijac tako da je i temperatura bila oko 26, 27 onako kako treba....Je li moguce da jednostavno imam peh i da su spore lose ili mrtve?
z = z*z +c
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la krasta-zg »

Moguce da su spore mrtve,ali sumljam..Koliko dugo si cekao prije nego sta si bacio..mozda prevlazna,ili presuha raz..moze bit svasta
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la kontaminacija »

možda nisi dovoljno ohladio iglu kad si pucao spore u raž---

možda je raž bila pretopla ?
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la mandelbrot »

Ma eto to stoji od 10.03...cisto nisam bacio za svaki slucaj..ali nema smisla...Raz je stajala 24 sata u vodi i prvo sam sve izbacio van na rucnik da tu raz malo osusim..onda sam ju nakon toga vratio u teglu, sterilizirao i ostavio da odstoji jedno 6 sati...prvo 2 sata vani i onda u frizideru....tako da je raz bila potpuno hladna prije inokulacije.. sto se tice igle...nakon sto sam iglu sterilizirao vatrom ohladio sam ju sa pamukom natopljenim u alkohol...ne znam...bit ce valjda nemam srece nikako s tim....osaje mi jedino po treci put opet narucit... :-s
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la Red »

reci mi koliko si spora znao staviti u jednu teglu?

malo mi je cudno da si imao vec dva printa, realno od jednog si mogao naraviti oko 10 šprica. sto znaci 1 do 2 ml po tegli = oko 100 tegli ;)

2 printa oko 200 tegli ;) što znaci jaaaakooooo puno prostora za experimentiranje

i sada gdje su te tvoje spore nestale? ;;)

inace, da su spore 2 puta bile mrtve, tesko... prije da nesto negdje nije zadovoljilo sve uvjete. a sada gdje je sve krenulo kvragu je ocito ili u pripremi spora ili teglama, ili kolicini spora po tegli.

reci nam malo vise detalja, da otkrijemo u cemu je problem :-?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la mandelbrot »

Dakle..stavio sam raz u teglu do pola i napunio vodom i ostavio do 24 sata...isto tako sam sam napravio sprice sa sporama isti dan tako da se bar 24 sata hidriraju...spore sam radio u improviziranom i steriliziranom glove boxu i bas sam pazio da igla ili noz ne budu pre vruci i da sav alkohol ishlapi...cijeli print sam istresao u posudicu sa recimo 50ml vode, dakle taman negdje za 5 sprica...inace u spricma sam vidio plavkastu prasinu dakle spore pa mis ecini da ih je bilo dovoljno...zadnja sprica je bila na pola puna i bilo je isto dosta spora, vjerojatno najveca koncentracija....ok..dakle raz je 24 sata u vodi bila, izvadio sam ju van na rucnik...malo sve pobrisao sa papirnatim rucnikom da upije visak vode..sve sam vratio u tegle, sterilizirao i ostavio da se hladi...oko 2 sata vani i onda jos recimo 4 sata u frizideru...dakle raz je bila hladnai sterila a spore su se 24 sata hidrirale...sve spremno...u svaku teglu sam stavio oko 2ml spora....i to je sve stajalo tako jedno 2 tjedna i nista se nije desilo..nakon toga sam poludio i napsircao jos spora unutra iz druge sprice i ostavio i eto..do danas nista...isto sam tako jednu spricu ubacio u mjesavinu meda i vode(4% meda)...htio sam probati liquid culture...i tamo mi se cak uspio napraviti neki lagani oblak micelja...ali isto nekako pre slabo....pa sam evo danas cisto iz ocaja prebacio malo toga u raz......ugla, to je cijeli postupak koji sam radio...imam i express lonac i grijac za akvarij, sve sto treba ali nije nista uspjelo....steta sto nema tu kod nas neki spore rig da brze stignu spore :) ...
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la Red »

hmmmm...nije mi jasno. po svemu si radio tip top od samog pocetka. jedino ovo naknadno ubacivanje spora je blesavo jer neces sa time najvjerojatnije nista napraviti osim uliti vise vode unutra. ako ne krene niti nece.

nikada ne otvarajte naknadno tegle ili dodavajte spore, nema smisla.

ako je temperatura bila oko 26-28, to je dovoljno, ako je bio mrak dovoljno, ako je sve islo tako kako si rekao to bi trebalo biti ok. jedino sada mozemo sumnjat u spore, ali rekao si da ti se ipak nesto pojavilo na medu, pa onda su zive valjda...

reci mi kako ti je raz izgledala nakon sterlizicaije?

mi nazalost ne mozemo imati FSRE jer su spore ilegalne kod nas, inace bi vec postojalo ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
illy

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la illy »

Zdravo narode!

Odmakao sam u uzgoju, i za sad ovom studentu biologije sve ide ok.
Medjutim, pre 15ak dana sam sve spakovao sa vermikulitom, i nakon 5 dana je samo na pojedinim mestima izasao micelijum, i od tada sve stoji. Temperatura je konstantna na 27C (da li treba manje?), nema kontaminacije, i vlaznost je 100%. Da li neko ima savet sta mi je ciniti?

Kao meru predostroznosti, sve sam radio duplo, tako da imam dve ideticne cinije sa vermikulitom po kome se samo ponegde probio micelijum.

HVALA! I srecno svima :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj PC Gljiva Na Raži- od sporeprinta, uzgoja, sušenja

Post Postao/la Red »

Koliki ti je sloj vermikulita, tj casing lejera? 0,5- 1cm? Sto je deblje to duze treba miceliju da se probije.

ako se probilo kako kazes na par mjesta, onda pusti jos 3-4 dana i probit ce jos vise. ne gledaj ne diraj ne mici...samo pusti jos tih par extra dana i vidjet ces da ce izbit na vise mjesta.

Koliko je proslo od kada si primjetio da se probilo a da sve stoji?

ako nema loseg mirisa ako nema kontaminacije nemozes nista drugo nego cekat duze. ponkead treba i do 10-15 dana, zavisi. ako ti nakon 3-4 extra dana ne izbije vise toga, otvori i izlozi svjetlu i zraku, dobit ces nesto kako god okrenes ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Zaključano