Laminar flowhood- uzgoj bez kontaminacija

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Laminar flowhood- uzgoj bez kontaminacija

Post Postao/la drvo.bor »

Frustriran brojnim kontaminacijama koje prate uzgajivače gljiva X( odlučio sam se za za veliki projekt izgradnje laminar flowhooda.
Za one ne upućene laminar flowhood ( u nastavku teksta LF ) je ventilacijska kompozicija koja filtrira zrak i omogućava rad na osjetljivim mikrobiološkim projektima. U preksi se ugrađuju u sve laboratorije, operacione sale tj. svuda gdje je potreban čist i sterilan zrak.
Osnova svakog LF-a je HEPA filter.
slika
HEPA je vrsta filtera koja svojim sastavom ( sintetička mikro vlakna) ima mogućnost filtracije sitnih čestica zraka veličine 0,3 mikrona i to uz uspiješnost od 99.995%. Laički rečeno filtrira svu prašinu, bakterije, spore plijesni i sve ostale uzročnike kontaminacija.
slika
HEPA filteri su u našim krajevima rijetkost a onaj mali broj firmi koje ih imaju uglavnom rade veleprodaju. /:)
Nakon duže potrage uspio sam doći do svog primjerka koji me na kraju koštao 800kn. :ymsmug:
Uz filter važna stavka je ventilator.
LF u stvari radi na principu obrnute kuhinjske nape. Dakle usisava zrak iz prostorije, filtrira ga i izbacuje čisti sterilan zrak.
slika
Da bi protok zraka bio dovoljno jak potreban je snažan ventilator koji će biti u mogućnosti probiti statički otpor filtera ( 250 pas.). Cijena takvih ventilatora je oko 1000kn a ja se nadam da ču svoj primjerak uspjeti sutra povoljnije kupiti na hreliću (popularni Zagrebački sajam).

Nastavak teksta, kao i detaljan opis projekta slijedi kad prikupim ostale potrebne stvari. :-w Nadam se uskoro.
Do tada vas molim da se uključite u raspravu jer sam spreman odgovoriti na sva pitanja. A ako netko ima nešto slično doma neka me slobodno savjetuje.
Follow the white rabbit...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: laminar flowhood

Post Postao/la Red »

UUU ako stize detaljan projekt uskoro necu nista pitat za sada :) *sits back and waits*

cekam znatizeljno da vidim kakav master plan imas :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: laminar flowhood

Post Postao/la kontaminacija »

odlično gljivaru to treba pod muss
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Laminar flowhood

Post Postao/la drvo.bor »

Evo napoko sam našao malo vremena da završim ovaj post. Laminar flowhood je gotov i od kako sam ga sastavio se ne odvajam od njega.

Za početak par riječi o filteru.
slika
Filter je HEPA klase H13
Učinkovitost filtracije je 99.995% čestica veličine do 0.3 mikrona
Dimenzije su mu 50x50x10 cm
Okvir je od drveta.

Ventilator
slika
Izrađen od lima
Pužastog oblika
Snaga 80w
930 okretaja u minuti
Protok zraka je nepoznat ( kasnije ustanovljeno da je zadovoljavajuć)

Sami dizajn LF je u obliku zvučnika

Stranice su učvršćene s šerafima i zaljepljene silikonom
slika
slika
slika
slika

Na poklopcu je ugrađen ventilator i svi spojeni dijelovi su dodatno zadihtani sa silikonom.
slika
slika

Izradu projekta je nadgledao stručni tim profesionalaca bez čije pomoći bi sve bilo puno lakše :))
slika

Test protoka zraka s mirisnim štapićem
slika

I to je to. :ymhug:
Preostaje još samo farbanje koje sam odgodio do nekog ljepšeg dana.

I za kraj par slika projekata rađenih pred filterom :D
slika
slika
slika
Follow the white rabbit...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Laminar flowhood

Post Postao/la Red »

:ymapplause: odlican posao! zbilja si sve to pedantno napraio i odlicno izgleda a i vidim sluzi svrsi savrseno. bez pomoci malih prijatelja ne bi bilo tako dobro :ymdevil:

5+ :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Laminar flowhood

Post Postao/la drvo.bor »

Hvala ti Red.
Stvar je super i svima bi ju preporučio. Istina da me sve skupa koštalo skoro soma kuna, ali kad se sjetim koliko sam materijala do sad morao baciti zbog kontaminacija ne žalim ni lipe.

Kad nađem vremena ću iskopati fotke svog starog glove boxa koji me služio do sad pa napisati kratak guide kako smanjiti mogučnost kontaminacije sa puno manjim buđetom. ;)
Follow the white rabbit...
horusdrive
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 11.12.2011, 10:00
Ima zahvala: 6 puta

Re: Laminar flowhood- uzgoj bez kontaminacija

Post Postao/la horusdrive »

Za one koji imaju 300 EURa u Nemćčakoj postoji firma koji jih prodaje (samo jih treba poslije poslikati jer su bez boje). Evo vam link: http://www.standardhepafilter.com/epage ... Flow_Hoods.
There is no grace, there is no guilt!
This is the Law, Do What Thou Wilt!
Avatar
whisperingwind
rank3
Postovi: 57
Pridružen/a: 25.08.2010, 02:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Laminar flowhood- uzgoj bez kontaminacija

Post Postao/la whisperingwind »

Pordrav!

Gdje si uspio nabaviti filter?
"LSD is a drug which tends to cause psychotic behavior in those people who HAVEN'T taken it." Timothy Leary
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Laminar flowhood- uzgoj bez kontaminacija

Post Postao/la shroomko »

Kolike su dimenzije filtera i kutije?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Laminar flowhood

Post Postao/la Red »

drvo.bor je napisao/la: Filter
Dimenzije su mu 50x50x10 cm
Okvir je od drveta.
Pretpostavljam da kutiju možeš po vlastitim dimenzijama sklepati.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori