Cracked Corn Tek

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
kingpin

Cracked Corn Tek

Post Postao/la kingpin »

Evo jedan TEK s kojim sam do sada imao uspjeha
1.nabavite usitnjeni kukuruz (ako ga nemozete nabaviti onda najbolje ga sami usitnite)
2.stavite kukuruz u lonac,prekrijte vodom i lagano kuhajte (ne smije doci do vrenja) te cesto mijesajte
3. nakon 15minuta izvadite malo kukuruza i prodjite prstima kroz njega ..cim osjetite kao neku sluz to znaci da je finito..procijedite i dobro properite hladnom vodom da se sva sluz ispere
4.neka se dobro ocijedi da nema viska vode...mozete dodati malo vermikulita za prozracnost i apsorbiciju vlage
5.u teglu i sterilizirati sat i pol
i to je to...meni se tegla od 0.7l kolonizirala kompletna za 8 dana..za raz u tom istom slucaju mi je trebalo preko 2 tjedna
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: cracked corn tek

Post Postao/la pecurko »

Koliko se treba usitniti?
Do velicine kukuruznog brasna ili da ipak budu malo veci komadi?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
kingpin

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la kingpin »

moraju biti u komadicima ali ne brasnasti..ja ih stavim u krpu pa polomim cekicem pa onda prebirem...mozes uzeti skare i rezati na pola..zvuci sporo ali za sat vremena posla skupis dovoljno za jednu teglu
Avatar
medo
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 23.08.2010, 22:48
 pohvaljen: 3 puta

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la medo »

prvi pokusaj zavrsio u smeću,korisitio sam obicne neusitnjene kokice
i nesto nije bilo u redu,uglavom,micelj se nije razvijao kako treba i trebalo mu je preko 6 tjedana,na kraju sam odustao i odlucio krenut ponovno ali sada sam usitnio kokice,
odnosno cracked corn.
malo sam citao i kazu da bi kolonizacija trebala biti brza zbog manje povrsine zrna,a i dobio sam nove spore,cini mi se da su ove prve bile mozda malo stare (2005 cini mi se),
i ispravio sam nekoliko gresaka koje sam napravio prvi put,
vise puta sam protresao substrat da zrna budu zasebno,manje sam napunio teglice tako da ih mogu lakse
protrest,pazljivije sam pokupio spore,prosli put mi je dosta spora ostalo u šprici nisam ju dobro portresao,i kad sam ubacio spore sam protresao substrat tako da to bude ipak malo ravnomjernije,jer prosli put nisam i kolonizacija je krenula samo odozdola ove kokice na vrhu nisu ni cule za spore.

kokice sam usitnio u blenderu,ne pre jako,ukljucim i protresem par puta i to je to,kasnije kad sam ih izdrobio,bacio sam ih u mrezasto cjedilo i tako dobio samo vece komade,prasinu sam bacio,kasnije sam te vece komade malo prebrao,odnosno izbacio sam komadice koji su mi se cini prljavi ili su bili crni i ljuskice,ali ne sve malo sam i ostavio.
stavio sam ih u lonac i prekrio vodom te kuhao nekih 20 minuta na ful laganoj vatri,za to vrijeme sam ih mjesao,kuhao sam ih dok nisam primjetio da se to lagano zgusnjava i postaje sluz izvadio sam par kokica i provjerio prstima,mogao sam samo lagano zabiti nokat u njih znaci nisam ih skuhao do kraja sta je valjda bitno.nakon toga opet u cjedilo i pod mlaz hladne vode i dobro ih isprao,ocjedio i stavio u krpu da se posuse,ali ne previse,u teglice i kuhao u express loncu cca sat i deset minuta,nakon toga izvadio i dobro protresao da se ne zaljepe skupa.

eto,nadam se da ce uspjet bez obzira na one sve postove o tome kako c.c. sucks,javim se kroz 2-3 dana kada i ako se pojavi micelj.
kingpin

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la kingpin »

da to je klasicni tek...ja sam koristio kukuruz koji sam usitnio i kolonizirao mi se u 8 dana...dodao sam i malo vermikulita suhog da upije extra vode...al poslije sam istim postupkom napravio 3 i sve su mi propale...sretno
Avatar
medo
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 23.08.2010, 22:48
 pohvaljen: 3 puta

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la medo »

jedno pitanje,

kada bi bilo dobro protrest tegle
poprilicno je bijelo i proslo je nekih 6 dana ili da ih pustim jer mi se cini da je micelj svuda
:)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la Red »

netko ih nikada ne promucka netko bar jednom tokom procesa... kako zelis. ne bi ti preporucila da protreses tek mladu micu, jer je vrlo njezna i slaba. ako je sada razbucas trebat ce joj nekih 2-3 dana da opet krene...zato mozda najbolje protrest u trenutku kada je micelij donekle snazan i bar napola napao teglu.

no kazem, nije bitno, ne moras ti nista tresti ako vidis da micelij napreduje svaki dan brzo i fino. zasto ga dirati ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
medo
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 23.08.2010, 22:48
 pohvaljen: 3 puta

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la medo »

protresao sam dvije tegle sesti dan i jednu sam ostavio,dobro da sam protresao jer se sad bas lijepo bijeli za nekih tri dana bi trebale biti gotove, do sad je proslo tocno 7 dana
inace radi se o cubensis argentina,ima li netko iskustva sa njima :)

sterilizirat cu zemlju u pecnici
imam i perlit ali nisam kako da ga steriliziram,mozda isto u pecnici sa zemljom i neznam dali moram stavit samo vece komade perlita jer mi se cini da se malo usitnio pa ima prasine?
(vec sam postavio ovo pitaje, vise puta :D )
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la HypnoToad »

Netrebaš sterilizirat perlit, i netrebaš odvajat veće od manjih komada, natopi u vodi, procijedi i stavi u kontejner. To je to.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
medo
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 23.08.2010, 22:48
 pohvaljen: 3 puta

Re: Cracked Corn Tek

Post Postao/la medo »

Pomoc pomoc
proslo je 9 dana teglice izgledaju ovako
posto mi je ovo tek drugi pokusaj i prvi put da sam dosao do ovog stadija
nisam siguran jel to gotovo i dali treba to porodit,molim vas pomozite

evo slike
slika

slika
Odgovori