kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la sharplaninac »

otvaram ovu temu jer u zadnje razmisljam sta je bolje...opet mogucnost kontiminacije prisutna je u obe metode(ako se ne pridrzavaju pravila)zanimaju me vasi utisci sta je bolje,jer krenuo sam sa kolacima al opet kejsing mi se cini bolji jer vise :mushroom: bude u jednom flushu..a ako dodje do kontiminacije lakse je uklonit i kontrolisat....nadam se da ce neko od vas napisat nesto o vasim iskustvima.... :D
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la shroomko »

Ja nikad nisam radio kolace, ali rado cu napisati nesto o iskustvima, jer mi se cine slicne tvojima. :D

U pocetku sam puno brinuo i citao, gledao itd. I bio u iskusenju da kupujem opremu koja mi ustvari ne treba. I svaki dan bi provjeravao kako napreduju i stalno nesto brinuo.

Kasnije sam se opustio i znam da ce izrasti ako je dobro za mene, a ako ne nece. I tehnika i sterilnost tu nisu najbitniji vec neki dogovor izmedju gljiva i tvog viseg ja.

Tako da moj savjet je da se za pocetak opustis, vjeruj svojoj intuiciji i ne brini se. Ako uspije uspije, ako ne jebiga probaj ponovo. Budi cist i pedantan koliko razumno mozes dok radis osjetljive stvari, ali vjeruj da ce uspijeti i ne trosi energiju na nekakve pretjerane kalkulacije / planiranja / brigu / nemir.

Sto se tice inkubatora za jaja reptila, gljive u prirodi nisu na konstantnoj temperaturi 24/7 i odgovara im normalna sobna temperatura. Mozda ce ti uspjeti 3-4 dana brze ako su na idealnih 27 ili koliko je vec idealno.

I u prirodi pada kisa tako da nije problem ako koja kapljica padne. Ono sto im treba je zrak, stalni protok zraka.

Ali neki zakljucak je opusti se, sve ce biti u redu.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la HypnoToad »

Eto, sve ti je shroomko rekao. Ja bih samo još dodao da kad si već potrošio masu para na opremu (koja je i više nego nepotrebna IMO), onda uloži još 10-20 eura i napravi si dobar glovebox za sterilnu izradu šprica, jer ti tijekom tog koraka dolazi 99% kontaminacija.
A sad šta je bolje, kejkovi ili kejsing, odgovor je nijedno ni drugo. Najbolje je oponašanje prirodnih uvjeta na način da se kolonizirano zrnje pomiješa sa konjskim gnojivom ili kokosovim tresetom. Ali i miješanje zrnja s vermikulitom navodno bude ok. Ako nemaš ekspress lonac, onda su ti kejkovi jedina opcija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la sharplaninac »

hvala vam shroomko i hypno toad...kao sto je shroomko reko treba da se opustim i pustim prirodu da radi svoje,a ja ko lud nemogu da ih ne gledam i pazim,cak sam odradio da uzgajam na mesto koje ne ulazim tako cesto jer me vuce,umesto da se opustim i cekam----kako kazu strpljenje je majka mudrosti :ymdevil: za inkubator nznm ni kako sam dosao do njega,mal stan pa mi promijenjive temperature sa 17,18 do 24,25 stepeni al uvek varira jer duvam pa moram da luftiram prostoriju ...ma jbg pare su da se trose,jedina mi ta sreca da si mogu priustit i nac takve nekve stvari i dok imam volje da ih uzgajam nadam se da ce biti :mushroom: :mushroom: :mushroom: :mushroom: :mushroom: :ymdevil: Najjace kolko sam nekih stvari pokupovao nepotrebnih kao sto reko hypno toad,nisam kupio expres lonac =)) sve mi zao da puknem neke pare za njega posto sam gledao po amazonu i ovde gde sam ja po marketim sve mali a skupi 6l oko 70e ovi preko 10l su 150e =)) nije normalno...cak sam na neke pijace isao i nista,tako da sam nasao serpu od 20l sipam 5(normalno podloge ispod da nema kontakta sa vodom,i tako kuvam na pari oko sat,sat ipo...) Cak sam razmisljao na posao da nosim u kuhinju u kovektomat,namestim 130 stepeni sat vremena i :ymparty: al jbg nezelim da rizikujem al me vuce svaki dan,jos imam vakum masinu,znaci oprema je tu :D al moram u odredjen dan u odredjen momenat sve to :-s Nedaleko gde zivim ima hipodrom i redovno kad prolazim gledam konje tacno pored puta kako jedu,kako mi se cini tacno cu sa lopatom jedan dan da im dodjem u posetu,posto nema drugog nacina da dodjem do njihovog minulog rada....uglavnom hvala na savetima...e da konjski izmet sa coco koji je razmer..imam jednu knjigu o bulk supstratu i uzgoju u bulk mozete li mi to pojasnit,mislim shvatam da je za kejsking,posto bulk supstrat sadrzi coco,konjski izmet,gips,kafa ;) itd i da za kraj za kejsing dodajem 70-80 posto gotove tegle ili kako?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la shroomko »

Bulk ti znaci kolicina, gomila, znaci masovno uzgajanje. Slama se obicno koristi jer je najjeftinija. Nemoj se baviti time dok ne znas osnove.

Jeftini ekspres lonci su dobri, ja sam kupio neki 9L za 300 kn (40 eura). Jos uvijek radi, kuhao sam juhe vise nego gljive, iako je malo prevelik za juhe (bilo bi ga lakse oprati da je manji). Ako nemas ekspres lonac onda moras BRF.

Pogledaj si 2-3 puta Lets grow mushrooms i u akciju.
https://www.youtube.com/watch?v=ZHJQrsZFQdE
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la sharplaninac »

jedno pitanje,nasao sam neki recept sa dodatkom kafe al mi nije jasno dal talog od kafe ili skuvam ovu domacu il ti tursku pa dodam ili cisto ovako svezu samlevenu dodam u smesu?hvala unapred..
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la Vid Svante »

Mislim da se treba kava prokuhati - ali nisam ja baš stručan da ti kažem :) koliko sam negdje pročitao mora se prokuhati - vjerojatno da bi se na neki način pasteriziralo ili kako već
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la shroomko »

Skuhas i fino dodas u vodu u kojoj je raz / zrno. Talog ne jer hypno kaze da je podlozan kontaminacijama.

Znaci tu raz ces namakati 24 sata u vodi da se bakterijske spore okote i postanu prave bakterije. Jer spore neces ubiti ni sa ekspres loncem. Ali bakterije mozes. Za bolje rezultate ne namaces u vodi vec u mjesavini vode i kave. I nakon namakanja dodas malo suhog gipsa radi kalcija ili cega vec.
Bakin Kolačić
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 18.11.2016, 18:31
Ima zahvala: 1 put

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la Bakin Kolačić »

Šta mislite da li da miceliju koja je dobijena na vermikulitu i brašnu "porodim" na kokosovom tresestu? Šta je najbolje po vama? :D
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: kejsing ili klasicno pf tek kolaci

Post Postao/la AFX »

Ja sam uvjek koristio kokosov treset i bilo je đast fajn.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori