terrarium

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: terrarium

Post Postao/la sharplaninac »

moguce da tindalizacija je drugi naziv za frakcijalnu sterilizaciju nznm valjda...nisam do sad naletio na takav naziv,uglavnom radio sam sa takvom metodom al bez ekspres lonca vec sa normalnim(imam od 20l sipam 2.5l vode normalno izdignem posude da budu iznad vode bar 3cm sa alu foliom izmedju da nema kontakta sa vodom)i kuvam oko sat,sat ipo,ne diram do iduceg kuvanja tek onda sklanjam poklopac dodajem vodu i nastavljam isti proces jos 2x.....
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: terrarium

Post Postao/la Zephyrus »

shroomko je napisao/la:Sta je to tindalizacija?
Drugi naziv za frakcijsku sterilizaciju, odgovorio sam ti ali su mi postovi još uvijek pod moderaturom.
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: terrarium

Post Postao/la antoniopavaroti »

ma koje frakcijske sterilizacije..trice i kučine...ne velim da ne djeluje ali kolko posla i vremena utrošiti..ajme . Ako se već toliko truda i vremena utroši na nabavu spora , izradu boksa , uzgoj itd itd zar je problem kupiti expres lonac ?? A on je osnova svih osnova manje više . Netreba zaboraviti da u njemu vlada popriličan tlak prilikom kuhanja od par bari pa toplina dubinski prodire u materijal..zato je sterilizacija temeljitija i bolja . Bar se meni tako pokazalo a uostalom u Pevecu expres lonac košta oko 120 kuna od 9 litara a to je sasvim dosta , da ne kažem da ga ja koristim i za kuhanje graha , gulaša i svega onoga što treba kuhati par sati a u expresu mi gotovo za pol sata..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: terrarium

Post Postao/la Zephyrus »

antoniopavaroti je napisao/la:ma koje frakcijske sterilizacije..trice i kučine...ne velim da ne djeluje ali kolko posla i vremena utrošiti..ajme . Ako se već toliko truda i vremena utroši na nabavu spora , izradu boksa , uzgoj itd itd zar je problem kupiti expres lonac ?? A on je osnova svih osnova manje više . Netreba zaboraviti da u njemu vlada popriličan tlak prilikom kuhanja od par bari pa toplina dubinski prodire u materijal..zato je sterilizacija temeljitija i bolja . Bar se meni tako pokazalo a uostalom u Pevecu expres lonac košta oko 120 kuna od 9 litara a to je sasvim dosta , da ne kažem da ga ja koristim i za kuhanje graha , gulaša i svega onoga što treba kuhati par sati a u expresu mi gotovo za pol sata..
Ma glupo mi je uzimati još jedan ekspres lonac kad ga već imam, samo je premali, a nije da sad imam zacrtan datum do kojeg to sve mora biti gotovo, tri dana manje ili više mi ne igra nikakvu ulogu, bitno je da ne dođe do kontaminacije.
Štajaznam, ono što sam čitao po netu u vezi tindalizacije stvarno je ohrabrujuće, ljudi imaju 100% uspjeh s teglama, naravno pod uvjetom da to sve napraviš kako treba.
E da, koliko kužim (neka me netko ispravi ako sam u krivu), oni jamerički ekspres lonci koji kuvaju na 15 psi stvaraju snažniji tlak nego ovaj naš ojropejski krš koji u pravilu radi na 0,5 bara.
Da sad imam para na bacanje, onda bi kupio ovo, vlažni san svakog shroomhead-a i Sveti Gral među ekspres loncima:

slika

All American 941 41 Quart Pressure Canner

https://www.youtube.com/watch?v=MMaWehPGwJY

41 quart je više od 40 litara.

:ymdevil:
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: terrarium

Post Postao/la antoniopavaroti »

Zephyrus je napisao/la:Ma glupo mi je uzimati još jedan ekspres lonac kad ga već imam, samo je premali,
E da, koliko kužim (neka me netko ispravi ako sam u krivu), oni jamerički ekspres lonci koji kuvaju na 15 psi stvaraju snažniji tlak nego ovaj naš ojropejski krš koji u pravilu radi na 0,5 bara.
Da sad imam para na bacanje, onda bi kupio ovo, vlažni san svakog shroomhead-a i Sveti Gral među ekspres loncima:

A dobro možda je dovoljno velik za raditi kejkove ili manje teglice...mada svatko radi kako mu je najbolje... Ovaj Mercedes od lonca na slici je svakako za poželjeti ,predivan je , volio bi takvo nešto imati ali sigurno je par stotina dolara ..mada , velim i ovaj iz Peveca mi je sasvim ok..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: terrarium

Post Postao/la Zephyrus »

antoniopavaroti je napisao/la:
Zephyrus je napisao/la:Ma glupo mi je uzimati još jedan ekspres lonac kad ga već imam, samo je premali,
E da, koliko kužim (neka me netko ispravi ako sam u krivu), oni jamerički ekspres lonci koji kuvaju na 15 psi stvaraju snažniji tlak nego ovaj naš ojropejski krš koji u pravilu radi na 0,5 bara.
Da sad imam para na bacanje, onda bi kupio ovo, vlažni san svakog shroomhead-a i Sveti Gral među ekspres loncima:

A dobro možda je dovoljno velik za raditi kejkove ili manje teglice...mada svatko radi kako mu je najbolje... Ovaj Mercedes od lonca na slici je svakako za poželjeti ,predivan je , volio bi takvo nešto imati ali sigurno je par stotina dolara ..mada , velim i ovaj iz Peveca mi je sasvim ok..
Stavljao sam već čaše koje mislim koristiti u njega, preplitak je.
Imam one debele krigle od "Jutro" senfa, nadam se da neče popucati:

slika

Ma dok mi ovaj stari vrisne uzet ću i ja novi, ali mi je sad bezveze trošit pare na novi samo zbog sterilizacije.
Radim na vermikulitu i rižinom brašnu, navodno je opasnost od kontaminacije u odnosu na druge podloge manja, a ako ujebem
onda mislim posudit tetkin, ona ima neki ogromni, starinski, taj kad radi misliš da iđe parna lokomotiva kroz kuću.
Sutra ili prekosutra bi mi trebao stići perlit i vermikulit pa mislim početi.
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: terrarium

Post Postao/la sharplaninac »

samo probusis rupu od tog poklopca od senfa i nece puci...
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: terrarium

Post Postao/la Zephyrus »

Poklopac je nažalost gumeni, tako da mislim da bi se rupa stisnula.
Namjeravam poklopiti kao što je pokazao onaj Nizozemac u PF tek filmiću, trostruka alu folija, prva dva sloja da skroz priranjaju uz čašu, a treći gornji bi stavio malo labavije.
Mislio sam koristiti tegle ali sve koje imam su pri vrhu znatno uže nego pri dnu tako da sam se na kraju odlučio za te kriglice.
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: terrarium

Post Postao/la antoniopavaroti »

jesi li već radio sa tim kriglicama ? Izgledaju mi kao od pola litre pive . Mislim ako češ kejkove raditi ta mi krigla izgleda prevelika s obzirom na gornji konus , teško če se kejk izvaditi čini mi se . Ja sam odlazio u Ofertisimu i Pevec ... drže dosta tog staklenog posuđa i čaša ..našao čaše idealne po par kuna komad ..fini veliki otvor gore a dno malo..lako za izvaditi...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: terrarium

Post Postao/la Zephyrus »

antoniopavaroti je napisao/la:jesi li već radio sa tim kriglicama ?
Nisam, ovo bi mi bio prvi grow uopće.

:bigsmilee:
antoniopavaroti je napisao/la:Izgledaju mi kao od pola litre pive .
Nije, nema u njima ni 2.5 dl, maksimalno 2.3 dl.
antoniopavaroti je napisao/la:Mislim ako češ kejkove raditi ta mi krigla izgleda prevelika s obzirom na gornji konus , teško če se kejk izvaditi čini mi se .
Ovo je i mene frka. Otvor pri vrhu je stvarno širok, ali ipak za mrvicu uži nego sredina krigle koja je najšira.
Ajd pogledaj sliku pa reci da li misliš da bi moglo biti problema:

Krigla

Realno, razlika je gotovo nepostojeća, ali meni bi ovo trebao biti prvi grow pa uopće ne znam koliko je kolač teško izbaciti iz krigle.
antoniopavaroti je napisao/la:Ja sam odlazio u Ofertisimu i Pevec ... drže dosta tog staklenog posuđa i čaša ..našao čaše idealne po par kuna komad ..fini veliki otvor gore a dno malo..lako za izvaditi...
Mislim da bi i ja mogao laganini, zamišljam situaciju da mi nekim čudom grow uspije a ja ne mogu izbaciti kolač iz krigle, pa vrištao bi.

:bigsmilee:
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Odgovori