Susenje

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Odgovori
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Susenje

Post Postao/la Naturalis »

Pozdrav dobri ljudi, dugo me nije bilo na sajtu. Opet zima, opet poduhvati opet nove ideje.

Zanima me sta mislite o ovakvom metodu susenja:

U plasticnoj kutiji 20L se nalazi ventilator za laptop , desikant (moze da se kupi u svakoj farbari) i pecurke.
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Susenje

Post Postao/la Naturalis »

slika
slika
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Susenje

Post Postao/la Chegi »

To bi trebalo da bude okej,doduse ja kada sam susio po tom principu nisam ubacivao nikakvu vrstu ventilatora i sve je proslo ok.
Probaj da malo rasporedis pecurke na sve strane,poredjaj deo pecurki po toj plavoj plastici gore, ja sam ubacio u box onu mrezu za secer u prahu pa sam poredjao deo po mrezi,deo ispod mreze, 1 lonac sa mrezom umesto poklopca pa sam poredjao takodje deo po mrezi deo ispod mreze :)
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Susenje

Post Postao/la username7 »

slika
Probao sam razne jednostavne načine i zasad mi je router najefikasnije rješenje. Manje gljive suhe kao kreker sutradan a veće gljive preksutra, neovisno o buri/južini. :)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Susenje

Post Postao/la shroomko »

I prepune toksicnih kemikalija iz elektronike.

Naturalis, mislim da ti ne treba ventilator.
ubogar
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 14.10.2017, 15:11

Re: Susenje

Post Postao/la ubogar »

samo posložim na neki poklopac da nisu spetljane i sušim bilo gdje, osim direktno na suncu, preko zime, kad je grijanje suhe su za tri dana otprilike a preko ljeta za tri do pet, sve ostale filozofije i kerefeke oko sušenja sasvim su nepotrebne . ovo zadnje što mi se osušilo izišlo je iz pjene one i pjena je integrirana u skoro pola gljive, kada bi htio odvojit ostala bi samo kapa i trećina gljive, a ostatak u 'pjeni', ta pjena na dodir poljubičasti, što bi trebalo značit da je potentna. nisam znao što da radim stim pa sam samljeo, jel ta 'pjena' valja
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Susenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Naturalis je napisao/la:Pozdrav dobri ljudi, dugo me nije bilo na sajtu. Opet zima, opet poduhvati opet nove ideje.

Zanima me sta mislite o ovakvom metodu susenja:

U plasticnoj kutiji 20L se nalazi ventilator za laptop , desikant (moze da se kupi u svakoj farbari) i pecurke.
Puno je načina..ne vidim na ovim tvojim fotkama gdje su rupe kroz koje izlazi zrak koji upuhuje ventilator? Najjednostavnije je izbušiti kutiju od cipela na jedan kraj ventilator a na suprotan kraj desetak rupa promjera fi 10mm..Kutiju stavi na neko toplo mjesto 20-30 stupnjeva i suši par dana, zavisno od količine . Gljive je dobro staviti na neku povišenu mrežicu tako da zrak struji i ispod i iznad njih...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Susenje

Post Postao/la harp »

s obzirom na oksidaciju, te gubitak potencije treba ih posušiti sto brze u dehidratoru na maksimumu (70°C) dok nisu suhe ko kreker.
nema gubitka potencije do tek iznad 220°C ali ni jedan komercijalni dehidrator nema tu postavku...
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Susenje

Post Postao/la Firmus »

harp je napisao/la: 09.06.2021, 10:40 s obzirom na oksidaciju, te gubitak potencije treba ih posušiti sto brze u dehidratoru na maksimumu (70°C) dok nisu suhe ko kreker.
nema gubitka potencije do tek iznad 220°C ali ni jedan komercijalni dehidrator nema tu postavku...
Jesi siguran u ovo, mene je ovo zaninalo i citao sam dosta na shroomery i stekao dojam da vecina preporuca susenje samo ventilatorom bez topline, jer kao toplina ubzava oksidaciju. Ali a druge strane mozda ovo tvoje ima vise smisla, iako nezz koliko treba da se osuse na 70 vremenski. Ja uvijek mislio toplina je losa...
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Susenje

Post Postao/la harp »

Firmus je napisao/la: 10.06.2021, 01:47
harp je napisao/la: 09.06.2021, 10:40 s obzirom na oksidaciju, te gubitak potencije treba ih posušiti sto brze u dehidratoru na maksimumu (70°C) dok nisu suhe ko kreker.
nema gubitka potencije do tek iznad 220°C ali ni jedan komercijalni dehidrator nema tu postavku...
Jesi siguran u ovo, mene je ovo zaninalo i citao sam dosta na shroomery i stekao dojam da vecina preporuca susenje samo ventilatorom bez topline, jer kao toplina ubzava oksidaciju. Ali a druge strane mozda ovo tvoje ima vise smisla, iako nezz koliko treba da se osuse na 70 vremenski. Ja uvijek mislio toplina je losa...
100% siguran. vrijeme sušenja ovisno o velicini ploda. najbitnije je da je suho ko kreker. ja ostavim 24h makar su manji plodovi suhi za par sati.
Odgovori