Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la HypnoToad »

Piše na kraju da ih skine sa poklopca i pusti otvorene rupe... Nemam riječi na ovaj video, stvarno...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la Chegi »

Krpa na dno ekspres lonca je najnormalnija stvar. Doduse ovo njegovo nije ekspres lonac...
Verujem da se lose izrazio ovo za rupe,verovatno posle nedelju dana skine trake na kratko cisto da dodje do razmene gasova pa onda ponovo zalepi, cak se i vidi na ovom delu gde pokazuje tegle posle 2 nedelje da su trake i dalje tu.
Jedino sto mi deluje totalno ludo je ovaj deo kada otvara tegle posle sterilisanja da bi ubacio spore:D
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la Dukey »

Evo replicirao sam čitav proces vezano uz pranje, ispiranje i kuhanje kukuruza, osim što je sterilizirano u ekspres loncu i to 2h na 50kPa.
Također inokulacija kroz polyfill vatu na poklopcu baš budem vidio hoće li konačno uspit proći bez kontaminacije... jer me ubija ovaj hebeni wet spot više.
Za provjeru njegova videa -> Jedna tegla je napravljena kako on radi, sastrugao sam spore sa ostatka printa i otklopio posudu da ih ubacim.
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la Chegi »

Ne zaboravi da tu teglu gde si strugao spore moras da protreses dobro, ove za koje si koristio spric ne treba da treses uopste.
Ja verujem da i to sa otvaranjem tegle funkcionise ako si te srece da za taj kratki period od kada otvoris teglu nista lose ne uleti u nju :)

Sto se vlage tice ja sam svoj kukuruz natapao 24h pa ga ocedim i stavim izmedju 2 krpe,gornju krpu rukama blago pritisnem na svakom mestu i nikada nisam imao problem sa vodom
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la AFX »

Dukey je napisao/la:Za provjeru njegova videa -> Jedna tegla je napravljena kako on radi, sastrugao sam spore sa ostatka printa i otklopio posudu da ih ubacim.
Nemaš šta provjeravati, to je jako..jako loš način pri kojem se mogućnost zaraze višestruko povećava..i ne zarazi li ti se tegla, to ništa ne mjenja.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la username7 »

Da otvaranje tegle ne funkcionira niko nikad ne bi uspio napraviti transfer zrno na zrno.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la AFX »

Isan je napisao/la:Da otvaranje tegle ne funkcionira niko nikad ne bi uspio napraviti transfer zrno na zrno.
Ne radi se tu dal nešto funkcionira ili ne, nego da se smanji mogućnost zaraze..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la shroomko »

Isan je napisao/la:Da otvaranje tegle ne funkcionira niko nikad ne bi uspio napraviti transfer zrno na zrno.
To se radi u steriliziranom gloveboxu.
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la username7 »

Sterilni prostor se podrazumijeva sam po sebi kad se radi priprema spora i inokuliranje. Frajer u videu očito radi u dovoljno sterilnom prostoru koji mu omogućava cca 30ak sekundi grebanja spora sa printa bez kontaminacija, tako da mu pola sekunde otvorena tegla ne predstavlja posebnu opasnost za kontaminaciju.

Razumijem da su ovakvi video tutorijali noćna mora za sve vas koji godinama ponavljate početnicima kako raditi ispravno i da frajer potkopava većinu ispravnih i isprobanih tehnika uzgoja, ali treba biti svjestan da je život igra puna mogućnosti.

Prilikom definiranja nekih tehnika savjetujem da budete kirurški precizni. Npr. izjava "transfer zrno na zrno radi se u sterilnim uvjetima" zvuči puno jasnije od " transfer zrno na zrno radi se u sterilnom glove boxu", jer ne pruža samo glovebox sterilne uvjete.

Što se tiče samog videa, meni se prvi od mnogih upitnika pojavi kad sterilizira kukuruz u običnom loncu, drugi pri prekrivanju rupa izolirkom, a kad zalije onako vodom po poklopcu tegli osjetim lagani grč u stomaku. No, to je njegov način, za njega i njegove uvjete funkcionira - osobno uvijek rado pogledam različite načine uzgoja.

Živili! :)
ecuadorcro
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 29.08.2015, 16:30
Ima zahvala: 3 puta

Re: Uzgajanje na kukuruzu- VIdeo

Post Postao/la ecuadorcro »

Poz.
Može li mi tko reći koliko čega koristi??npr:u 6tegli kokičara od pola kg,koliko ubaci ml spora iz šprice u svaku?
Dali se cjeli print ubaci u špricu?
Tegle držati u mraku ili?
Svaki korak mi je full važan!!
Gdje je najb.drzat spore?hladnjak ili?
Koliko mogu trajati u zip vrećici u hladnjaku?SVAKA INFOR.MI JE VAŽNA!!
TNX ljudi!!!
Odgovori