Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Eleshar
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 19.09.2013, 22:36
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta

Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la Eleshar »

Pozdrav svima!
Nisam se neko vrijeme bavio uzgojem, a iza sebe imam čak jedan uspješan uzgoj (dva ako brojimo gotov growkit sa Zamnesije XD)! Imam i dnevnik o tome ovdje negdje na forumu ^^

Prije jedno mjesec dana dogodilo se da igrom slučaja nikoga nije bilo kod kuće dva dana, pa sam odlučio nabrzinu nabacati nešto raži u teglu i unutra sprašit spore (napravljene od prošlog growa).

Kako sada stvari stoje, imam jednu teglu koja je izvrsno uspjela, jednu koja nisam siguran je li uspjela, i jedna koja po svim standardima definitivno nije uspjela (ali ću se je igrati majstora i svejedno pokušati izvući par gljiva iz nje :D)

Za ovu drugu imam par pitanja, ali to ću kasnije.


Ono što bih htio pitati je može li se kao dodatak kokosu i gipsu koristiti i recimo bundevine ljuske (u zadnje vrijeme jedem puno toga i ostavljao sam sa strane te sada imam priličnu hrpicu toga) i slama i stvari poput daščica drveta kako bi se obogatio supstrat još više od samog kokosa?
Eleshar
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 19.09.2013, 22:36
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la Eleshar »

U vezi one druge tegle koja je donekle uspjela:
Ona je većinom bijela, ali su se pojavile crvene fleke na miceliju (izgleda kao da micelij krvari, lol), zna li mi netko reći što je to i mogu li to samo fizički odstranit i nastaviti sa uzgojem?
Eleshar
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 19.09.2013, 22:36
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta

Još jedna ideja

Post Postao/la Eleshar »

Ima još nešto što bih htio pitati.

Kada se naruči gotov growkit sa Zamnesije kažu da se prvo ulije vode u posudu i da se supstrat ostavi natopljen u vodi nekih 8 sati. Bi li bilo dobro da se tako postupi i kad ja pripremim svoj kejsing i sve to, samo što sam ja mislio možda dva-tri sata ostaviti da upija vodu?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la pecurko »

Bilo bi dobro imati sliku te druge, ali se najverovatnije radi o izlučevinama metabolita samog micelijuma tako da je to o.k. bez da moraš da odstraniš išta.
Da dodaješ drvo i daščice nema potrebe jer P.cubensis nije saprofit stabala, a drastično povećavaš mogućnost kontaminacije...

Možeš dunkati(potapati u vodu) i pre prvog flusha ali za tim nema potrebe jer obično bude dovoljno vlage za taj flush, posle je obavezno. :ymapplause:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Eleshar
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 19.09.2013, 22:36
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la Eleshar »

Hvala, Pečurko! :D

A što se tiče ovih ljuskica od kikirikija i bundevinih sjemenki, jel mogu i njih ubacit? Imam cijelo brdo jer to je sad neka fora u kući pa rekoh da iskoristim ako se može ^^

I mogu li ubaciti slame u smjesu kokosa/vermikulita/perlita?


Slike će sutra, nemam trenutno pri ruci fotografilo ^^
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la Mi_Moon »

Da iskoristim prigodan naslov :). Dali netko ima par recepata za casing , imam živo vapno i neznam kojom procedurom da ga koristim, dali ga trebam prije sa vodom "gasiti" ili ga mogu izmrvljeno staviti u casing ?
Hvala :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la HypnoToad »

Ako ne radiš kejsing od treseta s pH-om od 3, vapno nema nikakve koristi, samo šteti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la Mi_Moon »

Dali postoji treset od 3 PH ? ili je to sarkazam :D.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la HypnoToad »

Nije sarkazam. Pravi, prirodni, netretirani močvarni treset ima pH od 3 - 4,5. Na stranim sajtovima za uzgoj gljiva isključivo njega preporučuju za izradu kejsinga u kombinaciji s vermikulitom, a da bi bio upotrebljiv mora mu se dodati vapno. Taj treset je i osnova u većini komercijalnih substrata za cvijeće.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Uzgoj na kokosu - uz dodatke

Post Postao/la Mi_Moon »

Wow, to je fakat kiselo.. Nego, u duhu ove teme, što misliš o korištenju mljevenih ljuski od jaja za dodatak? sporo odpuštajuči minerali a lako dostupni.
Odgovori