Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Zaključano
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la Red »

Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Jonesy's way- sjeme za divlje ptice + kava + vermikulit

Ovu metodu je pojasnio i objavio Jonesy na FSR forumu, i pokazalo se kao odlicna metoda. Ovakav nacin uzgoja je poznat pod nazivom Rez Effect, ali Jonesy je neke stvari malo promijenio.
ja sam se odlucila prevest njegovu metodu, za sve vas koji zele pokusat nesto novo, a oni koji nisu nikada uzgajali, mogu se i u ovom okusat jer ova metoda nije uopce kompliciranija od ostalih metoda, samo malo drugacija.

Hvala Jonesyu sto je ovo podjelio sa nama. :x

Dobio je 564.5 gr samo od prvog flasha :)

Potreban materijal

On koristi vermikulit koji je mixan, sto znaci da ima i one vece a i manje granule.

Umjesto kukuruza i raži koristi Wild Bird seeds, ilitiga sjeme za divlje ptice, tj hranu za divlje ptice, koju mozete naci u svakom boljem pet shopu ili agrariji.

slika

Sto vam jos treba:

- Expres lonac (obavezan, a ako niste u mogucnosti nabaviti jedan, koritite lonac + poklopac ali udvosturcite vrijeme sterilizacije)
- veći lonac
- manji lonac
- samljevena zrna kave (moze kava za expres kavu)
- cjediljka
- vece case ili tegle
- spore
- folija
- medicinska/kirurška traka
- 70% alkohol za ciscenje (nesto za dezinfekciju, ima u svakoj apoteci)
- peroxid (3%)
- boca sa rasprsivacem
- gumene/kirurske rukavice
- termometar i mjerač vlage

Priprema Tegli/čaša (on je koristio case, vi naravno mozete sve u tegle, proces ce biti brzi)

Prvo skuhajte vase sjeme jedno 10-15 minuta, da ga ocistite od svih mogucih necistoca, pa Namočite sjeme 24 sata.
images7.jpeg
images7.jpeg (8.49 KiB) Pogledano 4211 puta.
Procijedite i napunite vase tegle/čaše do 2/3, ne do samog vrha.
Napravite "poklopac" od folije. izrezite traku od folije siroku oko 10 cm, savijte, tako da dobijete kvadratni oblik. Ponovite i napravite jos jedan i skupa prekrijte casu. takav cvrsti i dupli "poklopac" smanjit ce mogucnost konatminacije a i kasnije muckanje ce biti lakse. mozete osigurati foliju sa nekom debelom gumicom.
Ako korstite tegle proces je ovdje isti kao i u ostalim gajdovima. Pa tako i nadalje u tekstu gdje se spominju case ;)

Stavite vase tegle u expres lonac, dolijte vodu, ali neka bude samo 2-3 cm vode na dnu lonca. Kuhajte oko 60 min na laganoj vatri nakon sto vas expres lonac krene pistati.
ostavite vase tegle nakon toga da se dobro ohlade!! ili u frizideru na 6 sati...

Ubacivanje spora

ako zelite da sve bude kako treba i pod kotroliranim uvjetima savjetujem vam da napravite Glow box, ili nekakvu kutiju u kojoj cete stavljati spore u vase tegle.
ako ga imate, dezinficirajte ga sa stredstvom za dezinfekciju. pospricajte stjenke, obrisite i pustite da ishlapi pa krenite na posao.
ako ga nemate, onda dezinficirajte prostor u kojem cete ovo raditi. kao i sve oko vas i na vama :P ruke pogotovo, radnu povrsinu itd...
i sve predmete koje unosite u glow box neka budu sterilne i ciste.
images6.jpeg
images6.jpeg (7.46 KiB) Pogledano 4211 puta.
ako ste koristili case za ovu proceduru, stavite po 4 komada medicinske trake na vrh casa, na foliju koja vam glumi poklopac. ta mjesta vam oznacavaju gdje cete ubaciti spore.

dovoljno je oko 1-2 ml spora po casi. kada zavrsite, stavite jos jedan sloj medicinske trake preko mjesta gdje ste ubacivali spore.
ako koristite tegle, najbolje vam je pripremiti tegle kao i do sada, sa sintetickom vatom u sredini poklopca.

takve pripremljene tegle ostavite u inkubatoru na 10 dana (ili vise dok ne zabijele) na temperaturi izmedu 25- 28 C°, u mraku.
mozete ih promuckati/protresti kada se kolonizira barem 30%
razvoj micelija ce uvelike ovisiti o strejnu koji koristite, temperaturi i kontaminaciji. prilagodite ako je potrebno

Pripremanje substrata

U manji lonac stavite pune 3 žlice samljevene kave (ili expreso kave) na jednu casu uzavrele vode.
neka vrije jedno 5 minuta, tada izcijedite vodu i nek vam ostane samo kava.
images10.jpeg
images10.jpeg (8.58 KiB) Pogledano 4211 puta.
dodajte vermikulit u veliki lonac, do pola pun, dodajte 1/4 vode untra. nemojte mjesati. vec poklopite odgovarajucim poklopcem, okrenite lonac, nek se vermikulit natopi i upije svu vodu. promijesajte dobro i promuckajte lonac, iscijedite tj izbacite visak vode ako ga ima.
ako imate viska vode, posluzite se rukama i procijedite ga od viska vode.

provijerite tako da malu kolicinu uzmete u ruke, stisnete i ako samo kap dvije uspijete iscijediti, dobro je.

ja ovo ipak volim raditi rukama, pa natopim vermikulit u potpunosti sa vodom, pustim da se upije jedno 5 min, i rukom cijedim vermikulit vani. cijedim tako da stisnem vermikulit dok ne prestane kapat voda van.
images.jpeg
images.jpeg (12.25 KiB) Pogledano 4211 puta.
nakon sto ste tako pripremili vermikulit - ubacite kavu koji ste pripremili i sve dobro dobro dobro promijesajte!

tako pripremljen substrat vermikulit + kava stavite u posude koje mogu izdrzat velike temperature (procitajte na kutijama) ILI napunite tegle substratom i sterlizirajte kao sto bi to napravili sa vasim sjemenkama prije ubacivanja spora.
images3.jpeg
images3.jpeg (7.62 KiB) Pogledano 4211 puta.
prekrijte aluminijskom folijom, ubacite u expres lonac i kuhajte jedno 30- 60 min. nemojte zaboraviti ubaciti opet malo vode ;)
ako koristite tegle, procedura je ista... folija, expres, kuhanje.
ako koristite tegle, ne moram napominjat da ih nesmijete zatvorite hermeticki poklopcem jer ce explodirat, tako da je najbolje ili probusiti rupu u poklopcu i staviti vatu/ medicinsku traku preko rupe, ili poklopac ostaviti napola zatvoren i prekriti duplom folijom.

E sada uzmite vas kontejner u kojemu planirate uzgajat, dezinficirajte ga prije, i dok su vase tegle ili posude sa vermikulitom jos uvijek vruce, istresite sve van, i sterilnim rukama izravnajte povrsinu da prekrijete jednolicno dno. pazite vruce je!.
images12.jpeg
images12.jpeg (8.1 KiB) Pogledano 4211 puta.
zatvorite poklopac i ostavite da vam se sve ohladi jedno 12 sati. da budete sigurni.

nemojte ubacivati micelij dok se ne ohladi u potpunosti!

neka vam debljina substrata bude 5-7 cm debljine, zavisi kakav kontejner koristite.

Ubacivanje micelija (poradanje tegli)

uzmite vase u potpunosti bijele i kolonizirane case/tegle i skinite poklopac. trebalo bi sve izgledat bijelo i cisto i mirisno, bez ikakvih kontaminacija ili cudnih mirisa. radite to u glowe boxu ili u sterilnom okruzenju.

uzmite neku zlicu/ vilicu i sterilizirajte je i razbijte micelij da bi ga mogli izvaditi van. i sama unutrasnjost tege bi trebala biti zdrava i bijela i u potpunosti kolonizirana

vidite koliko kontejner koristite za uzgoj pa napravite omjer 5:1 (substrat- micelij), ubacite micelij.
images5.jpeg
images5.jpeg (6.72 KiB) Pogledano 4211 puta.
dobro promjesajte substrat i vas micelij, sto bolje i ravnomjernije, sto bolje to napravite brze ce se kolonizirat substrat.

prekrimo sve folijom ili zatvorimo poklopcem ako ga imamo i ostavimo opet u mraku na temp od 25-28 c°
images9.jpeg
images9.jpeg (10.12 KiB) Pogledano 4211 puta.
u roku od 3-5 dana substrat ce biti u potpunosti koloniziran i spreman za kejsanje. (zavisi od uvjeta u kojima radite, moze potrajati i duze) vi cekate potpunu kolonizaciju substrata, prije toga ne dirate nista.
images1.jpeg
images1.jpeg (7.9 KiB) Pogledano 4211 puta.
Kejsanje

da bi napravili kejsing sloj od vermikulita pratite proceduru koja je objasnjena pri pripremi substrata. dakle mocimo vermikulit, cijedimo visak vode, steriliziramo, cekamo da se ohladi.
tip: dobro je to napraviti dan prije, i ostaviti preko noci u frizideru. samim tim kejsing lejer ce biti hladan i time dati hladan šok vasem miceliju. po zelji.
stavite sloj vermikulita preko vaseg sada koloniziranog substrata, 1-2 cm debljine
images11.jpeg
images11.jpeg (10.63 KiB) Pogledano 4211 puta.
ovaj sloj daje vlagu, humidno-mikro okruzenje i sluzi kao barijera protiv kontaminacije.
ako imate peroxid i odlucite ga koristiti pomjesajte 50 ml peroxida sa 500ml destilirane vode i stavite u bocu sa spricaljkom. pospricajte povrsinu vermikulita jedno 3-4 puta lagano. Ovo pomaze kod nametnika i mogucih kontaminacija. cisto oprez.. nije obavezno ako ste sigurni da sve radite sterilno ;)

stjenke vaseg kontejnera izvana obljepite ili zastitite folijom/ trakom do visine vaseg substrata. na slici je svijetla traka ali vi koristite tamniju ili foliju. to se odnosi i na dno kontejnera.
time cemo sprijeciti ulazak svjetla sa strane substrata sto bi inace moglo potaknut rast gljiva uz stjenke a time one rastu na krivom mjestu i moguc je razvoj kontaminacije kod kasnijih flasheva.
images4.jpeg
images4.jpeg (4.35 KiB) Pogledano 4211 puta.
Vas kontejner je sada spreman. drzite ga na temperaturi od 21-15 C° i naravno izlozite svjetlosti. ne direktnoj suncevoj. i naravno vlaga neka bude izmedu 80- 90%
kupite si mjerac vlage i temperature da se ne zezate previse i ne mudrujete koliko je.

zracite vas kontejner redovito, svakodnevno dopustite svjezem zraku da ude u kontejner i provjetri ustajali zrak unutar kontjenera.

ako se zelite drzat nekih optimalnih uvjeta, bilo bi najbolje da vas kontejner drzite pod rezimom dan/ noc - 12/ 12 h.

Jonesy (lik koji je opisao ovu metodu) je dobio
Total of 564.5 grams wet!
Biggest shroom is 35.6 grams... Tazzie monster


Pokusajte i javite rezultate i naravno Sretan uzgoj :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Vujadin

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la Vujadin »

bash me interesuje da li je stvarno dobio toliko,ja sam malo skeptichan,ali chim mi krenu pinovi,krenutju jednu TEST TURU,na taj nachin kako je on odradio,pa da vidimo da li je mogutje.. ;)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la Red »

mislim da je ovaj nacin odlican i jednostavan, pogotovo ako zelite malo promijeniti metodu :p u principu, nema bas nekih prevelikih promjena ili novosti u ovakvom uzgoju, samo je princip malo malo drugaciji.

ali nek vas to ne smuti, zbilja su osnove iste kao i uvijek ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la HypnoToad »

Ma sasvim je moguće da je stvarno dobio toliko, jer to dođe na nekih 50g suhih, a znao sam vidjet da su ljudi iz kante otprilike te veličine dobijali po tri puta tolko, kad su uzgajali na kompostu i imali rupe za cirkulaciju.
Al moram reći da se meni ovaj način ne sviđa, dosta je "opasan", kava je dobra i hranjiva i sve to, ali je zelena plijessan obožava. Ako se već ide raditi bulk grow, onda ima boljih substrata.
Mada naravno, isplati se i ovo probati, nak svatko radi što mu najviše odgovara.
E, i samo da napomenem, ovo šta je tip radio sa sjemenom za ptice, to i nije toliko važno za ovakav uzgoj, zato jer i raž ima relativno ista svojstva, to je samo stvar što ljudi više preferiraju, netko voli raž, netko proso, netko mješavinu, sve dođe na isto. I nema potrebe sterilizirati ih u čašama, tegle funkcioniraju normalno, to valjda tip nije imao tegla dovoljno... ;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la Red »

naravno, zato i jesam napomenula da ljudi to rade u teglama, jer nije nuzno case koristiti, a i bit ce brze.

treba probat svakako, nikad ne znas, svakom odgovara nesto drugacije, ja npr ne volim kejkove i sa njima nikada nemam srece, pa sam odustala =)) dok opet na razi nekima ne odgovara pa se drze kejkova.

treba sto vise razlicitih metoda ponuditi ljudima pa nek si svatko bira i proba sto zeli, i naravno nek javi rezultate na kraju :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
panketa
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 24.03.2010, 08:37
 pohvaljen: 2 puta

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la panketa »

mici voli kavu :D

a da ja plesnem par žlija kave u zemlju pri standardnom pokrivanju kukuruza? :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la HypnoToad »

Hehe, ako želiš uzgajati zelenu plijesan, slobodno! :))
Ne, kao što sam rekao, kava je opasna, nju se može dodati samo u vodu u kojoj se moči raž ili u substrat koji se potpuno kolonizira. Kejsing nebi smio biti uopće hranjiv. I još jedna stvar kod kave, njen pH je dosta nizak, a plijesan obožava kiselu podlogu. Zato ljudi kada rade kejsing stavljaju vapno da bi se pH drastično povećao i onemogučio ičemu da raste direktno na njemu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Teezee
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 03.06.2010, 03:42
 pohvaljen: 2 puta

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la Teezee »

Svaka čast za gajd, valjalo bi probati. Meni je isto jednom pala ideja za kafu, al' nisam znao kako bih dalje. A ideja mi je pala kad sam jednom slučajno zaboravio šolju sa malo kafe na dnu iza zvučnika i posle par dana nađem šolju a unutra raste neka gljiva =))
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Uzgoj PC gljiva ~Jonesy's way~

Post Postao/la kontaminacija »

dakle ph vermikultia je neutralan, ph kokosa je šta ja znam.--- možda pet i pol

e sad,,, koliko staviti nečega da bi digao ph na željenu razinu, jel sam čitao da gljive vole ph od 7 do 8.. napamet pričam po sjećanju.

kakvo vapno koristiti :)
Zaključano