Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Styro-Box -> moja sustav za uzgoj

Post Postao/la 314 »

super ideja, odlična realizacija :ymapplause: :thumbsup: :D

definitivno korisno, meni bude koristio uskoro :)

thanks :)
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
sysw0rm
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 28.07.2012, 22:59

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la sysw0rm »

Eo neki prototip :)

slika
slika
slika
slika
slika


Slika 1

Timer 1 ( Lijevi)
Podesen je za svijetlo da radi 12 sati

Timer 2 (Desno)
Podesen je za rad ventilatora svaka 4 sata po dvije minute

Daljenski (Desno)
To je daljenski od LED Controlera.


Slika 2

Grow Box
Dijelovi boxa:

- Ventilator 120mm
- HEPA Filter ispod ventilatora
- HEPA Filter na kraju kutije (ne vidi se na slici)
- LED Rope koji drzi kutija na boxu
- Napajanje koje je spojeno na timer za rad ventilatora
- Termometar i hidrometar

Slika 3

To je cooler za procesor, na njemu je peltier (uredaj koji hladi na jednu stranu na drugu grije).
Jos razmisljam kako da ga ubacim u kutiju.
Naci jedna strana peltiera se grije na negdje 60 - 70 °C a druga (dolnja strana) se hladi na jedno - 15 °C

Slika 4

Box odozgora

Slika 5

Box od ispred
High speed, low drag
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la dr.manijak »

Bas je pravi transformers.
Mocno izgleda sa tim svim nabudzenim stvarcicama.

slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1451 put

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la Beyond Le Fov »

sysw0rm je napisao/la:Slika 3

To je cooler za procesor, na njemu je peltier (uredaj koji hladi na jednu stranu na drugu grije).
Jos razmisljam kako da ga ubacim u kutiju.
Naci jedna strana peltiera se grije na negdje 60 - 70 °C a druga (dolnja strana) se hladi na jedno - 15 °C
napravio sam i ja tu foru s peltierom jer mi je zvučilo kao potencijalno dobar način za ohladit zrak u kutiji kad je u sobi preko 30 stupnjeva ali u praksi se nije pokazalo dovoljno učinkovitim.

Znači uzmeš dva poveča hladnjaka za procesor (veliki pasivci s ventom na sebi), jednog pričvrstiš na jednu stranu peltiera, drugi na drugu stranu i složiš da se peltier nalazi točno u stranici kutije tako da je jedan hladnjak unutra a drugi vani.

Spustio mi je temperaturu u kutiji za max 3 stupnja (dakle nedovoljno, a dosta struje utrošeno na to, i ako kupujete nove hladnjake nikako se ne isplati). Največi problem je kondenzacija vode koja se masovno stvarala u unutarnjem hladnjaku, dakle ovaj koji hladi i kapalo je po supstratu, po gljivama, nisam znao kako to riješiti.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
sysw0rm
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 28.07.2012, 22:59

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la sysw0rm »

mislim da nebi trebalo rebra stravit unutra, nego na neku vecu aluminisku plocicu i mozda preko te aluminiske plocice stavit neku staklenu kupolu ili nesto. treba se malo igrat stim
High speed, low drag
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la Leo montes »

Bravo, that's the spirit ! :thumbsup:


pitanje - koja je boja i ukoliko znas, valna duljina svjetla tih led-ica ?


Glede peltiera, to ti je kontaktni hladnjak, mora biti pritisnut za drugo (metalno) tijelo da bi izmjenjivao toplinu.
Cini mi se dosta nezahvalno rjesenje, jedino kako vidim je da ga uklopis u nekakav mini
self-kontejner i onda ventilatorom iznutra piris hladan zrak napolje u box... Al kazem, kontaktni je, pitanje kolko je sposoban rashladiti zrak...

Lp ! :)
Nature will persist without us. Will we without her?
Avatar
sysw0rm
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 28.07.2012, 22:59

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la sysw0rm »

Ima sve boje tj RGB, tako da mozes podesit sa controlerom boju koju zelis, koliko jako itd. Ovdje negdje sam naletio da gljive najbolje pinaju na valnoj duljini od 480nm to je negdje svjetlo plava.


Ovako sam mislio napravit peltier.
Jos bi mozda trebao ic mali ventilator na rebra u kutiji na 6V tek toliko da se vrti da siri zrak po boxu.

slika

I ovo su spectri svjetla

slika
High speed, low drag
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la Malbasha »

Pozdrav, nisam odavno ostavio post na forumu..te obveze #-o ali sad se vracam growanju i to uz novi inkubator.
Odlucio sam se napravit inkubu od stiropora jer je najisplatljiviji i najučinkovitiji materijal za izolaciju.


O izradi:
Nisam koristio tipični stiropor, nego njegovog brata od materijala koji se zove stirodur (ili stiradur u dalmaciji)
Radi se o onom zelenom i rozom stiraduru koji je dosta cvrsci i samim time moze biti i tanji nego stiropor. Tanjina daje vise prostora unutar boxa a cvrstoca pomaze da se ne mrvi i da sve bude skupa stabilnije. Razlike u termoizolaciji izmedju stiradura i stiropora su vjerojatno vrlo male.

Uzeo sam 3 komada, 2 obicna debljine oko 1.5cm i jedan dupli sa rubovima debljine oko 3cm za poklopac i dno. (da mogu iskoristit rubove) Stranice je bilo lako napravit ali ovaj za pod i poklopac imaju 2 dobra ruba, a druga 2 treba izdiljat a to sa tupim skalpelom nije zabavno xd.
Inkuba, poklopac - media/images/1384535678.jpg

Veličina inkube je 60cm širina x 50 cm dužina x 38 cm visina, dakle dosta prostora i time veci izazov za grijanje.

Napominjem da zaboravite glue gun. Silikon je najbolja opcija za ljepiti stiropor. Ja sam stavljao slojeve debele kao pola olokve, mozda i deblje) gdje se god stranice dodiruju. Kad namjestite stranicu dobro pritisnite da se silikon rasiri i sve to skupa sjedini. Ostavio sam ga 24h bez tereta ili stega na njemu i sve je super ispalo. Kada silikon stegne prije ce puknut stiropor nego po spoju. Lako se oblikuje, fleksibilan je i nemate probleme tipa da vrucina rastopi stiropor (iako stiradur moze malo vecu temp izdrzat nego stiropor) ili da npr kad ste nakraju linije pocetak vam se ohladi itd..
Kuteve sam isto sve zamazao silikonom da smrad ne upada izmedju stjenki. Najlakse je stavit na prst i povlacit.
Kut - media/images/1384546562.jpg

Također napominjem da je po meni izmjena zraka u gajdu krivo napravljena. Kako je CO2 na podu, stavio sam najvise rupica za zrak pri dnu, a ventilator da vuče sa suprotne strane, također pri dnu i to u obliku linije da pokrije sta vise povrsine. Tako da svjezi zrak mora proći cijelim putem. Ovako se mozda vruci i ustajali zrak zadrzava pri vrhu ali on izađe kad otvorimo poklopac radi prskanja.

Vent - media/images/1384468253.jpg

Kako sam koristio filtere za duvan morao sam probusit rupice. To mi je bio najzabavniji dio svega..uzeo sam klištima vidu sa glavom promjera malo manjeg od filtera (oni najdeblji filteri) zagrijao je upaljacem i samo prolazio kroz stiropor. Podsjecalo me na Wormse ono kad variš kroz zid, zvuk je identican xD
rupice - media/images/1384461995.jpg

Učinkovitost:

Moram priznat da sam pre zadovoljan novom inkubom, temperatura sobe je 19° a u unutra 27° i to postignuta saaa nebutevjerovali...ruterom i onim mirisom za u uticnicu od 2w. (vidi sliku) U starom plasticnom sam sa istim jedva navukao 23°, stim da je u prostoriji tad bilo oko 21, 22 :D

Izvori topline - media/images/1384534896.jpg

Stiropor 70kn + silikon 30kn + malo volje za par sati rada = 100kn savseni inkubator sa minimalnom potrosnjom struje.
Da nisam vec narucio ovaj grijac http://www.ebay.com/itm/360753539118?ss ... 1439.l2649 vjerojatno bi ostao na ruteru :D ali dolazi i termostat pa nek bude neki normalniji grijac.. također tajmeri ce bit na 12/12 svjetlu i jos jedan tajmer na ventilatoru.
Leo montes thx na ideji, vidim da nam je obojici cilj imat inkubator koji mozes otici i ostavit tjedan dana a da on sve sam radi B-) Mislim uzivam se brinuti za njih, ali nekad moras negdje otic i steta je da propadnu, tad uskace nas self sustain inkubator :)
e i dobar guide, samo mislim da glue gun nebi trebalo spominjati u njemu :D
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la Homunculus »

Svaka čast!Ovo sjajno izgleda! :ymapplause:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
M & R
rank6
Postovi: 209
Pridružen/a: 14.09.2013, 05:32
Ima zahvala: 157 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Styro-Box -> moj sustav za uzgoj

Post Postao/la M & R »

Član sam foruma gdje su nekima potrebni inkubatori! :p inkubiraju se jajašca malenih životinjica, :x razlike su minimalne ► kolko primjecujem, il nesto nadodati il oduzet (+/-) ... uglavno .. rekla bi da je u globalu to to .. ako se radi o inkubatoru ...
Evo, počeo sam raditi na inkubatoru. Još ima dosta za napraviti, ali odlučio sam započeti temu, pa ću je update-ati kako budem stigao raditi.


Korišteni materijali:


1. Ormarić - bilo kakav stari ormarić ili drvenu kutija može vam dobro poslužiti. Meni je ovo bila najbrža i najjeftinija varijanta (Bauhaus, 200,- kn)

slika

2. Ekstrudirani polistiren (styrodur)- naprednija varijanta stiropora; lakše se reže, ne trusi se, mnogo je trajniji i čvršči (Bauhaus, 3 ploče dimenzija 120x60x2cm, ukupno 45kn)


slika

3. Drvene (jelove) letvice: za ojačanja, nosače i police. (Bauhaus, oko 70kn)

slika

4. Čelična mreža (25x50cm) - služit će kao nosač za kabelski grijač na dnu inkubatora (Bauhaus, 27,-kn). Rubove sam svinuo pod pravim kutem da dobijem mali "stolić". Dobro je da je grijač odmaknut od podloge radi efikasnosti i bolje cirkulacije zagrijanog zraka.


slika

To je uglavnom to od osnovnih materijala. Kupio sam još i nogice za ormarić (10kn/kom).


Evo slike polugotovog budućeg inkubatora:

slika

Styrodur na vratima lijepo se uklapa u dovratak, tako da "dihta" i spriječava izlazak toplog zraka. Još valja postaviti nosače za police i izolaciju bočnih strana, te napraviti police (opet rešetkaste radi što bolje cirkulacije toplog zraka).


Na donju stranu sam preko styrodura zalijepio aluminijsku foliju da djeluje kao svojevrstan reflektor za toplinu. To nije neophodno, ali dodatno povećava efikasnost i smanjuje temperaturne oscilacije u inkubatoru.


Nadam se da ću preko vikenda uspjeti završiti glavninu radova (instalacija grijača i termostata). Nakon toga slijedi puštanje u probni rad, mjerenje temperatura i kalibracija.


Edited by: Nino G


-kabelski grijač 25W je optimalan za ovaj volumen


-točno: nosač s kabelom ide na dno obloženo folijom


-planiram staviti dvije rešetkaste police


-vlaga se zadržava u posudama. Tajna je u tome da se na posudama izbuši vrlo mali broj rupa malog promjera. Izmjena plinova (kisika) tijekom inkubacije je minimalna, tako da je količina zraka u posudi uglavnom dovoljna za normalan razvoj. Mnogi uzgajivači uopće ne buše rupice u posudama za inkubaciju, već jednom mjesečno, ili jednom u dva mjesecaotvore posudu radi provjere jaja i tom se prilikom osvježi zrak. Sukladno tome, vlaga u samom inkubatoru neće prelaziti 40-60% što ne bi trebalo prouzročiti probleme. U svakom slučaju, čelična mreža je galvanizirana (pocinčana), aormarić je iznutra obložan ulijepljenim panelima styrodura koji je otporan na vlagu. Osim toga, to je kuhinjski element, a vlaga se u kuhinji kreće na mnogo višim razinama nego što će to biti u inkubatoru, pa pretpostavljam da, čak ni bez zaštite, ne bi smjelo biti problema.


- vanjske dimenzije su 50x56x34cm



Evo konačno fotografija gotovog inkubatora:



Pogled na grijač i rešetkaste police:

slika

Sonda termostata pričvršćena na strop inkubatora:

slika

Termostat pričvršćen na vanjskoj strani. Ne izgleda bog zna kako, ali odlično radi (osjetljivost ± 0,5°C):

slika

Evo sve zajedno - dovoljno prostora za mnoooogo reptilskih jaja . Ako kome treba šta izinkubirati, slobodno neka se javi (temp. je podešena na 29°C).

slika

Edited by: Nino G




Citat:
... za kolko ti prodaš jedan takav? nama smrtnicima kojima se neda zezat oko toga?

di si nabavio ovaj termostatčić?




Ma nema šanse da bi opet ovo radio... Napravio sam ga jer mi se nije davalo milijardu eura za profi inkubator, ali nemam ti ja vremena za masovnu proizvodnju. Termostatčić je iz Austrije (cca 25 EUR). Može se nabaviti i puno bolji, s digitalnim display-om i osjetljivošću ± 0,1°C za 80-100EUR.


E, samo da rezimiram:


Ako izuzmemo rad i vrijeme potrošeno za izradu ovaj me inkubator koštao (dakle, u materijalu) ukupno 590,00 kn.


Temperatura se moze podesiti i vise il manje od 29°C ( moje je od 0 - 99 °C sto imam za terarije, sve se namjesti na termostatu, koliki raspon temperature te minutazu paljenja i oscilaciju ... u jednom malom aparaticu vise stvari .. :thumbsup:

Evo dragi, tko se voli igrati ujedno imati recimo ► policu, mozete sloziti ovako sto .. svako malo ga pogledam, ako ce mi zatrebat da se pripremim .. !!
:mushroom: :psy

al kad bi mi zatrebao isla bi na foru sa stiroporom al ne na ovaj nacin .. tesko bi ista drugo i mogla kako u ovoj kuci dva srafcigera i mali cekic .. no way ..

slika
Sat - ćit - ananda - Vigrahi.
Odgovori