Moj pokušaj

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Zagber

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Zagber »

Narode evo problema
Miceli se razvio do jedna razine (par posto, mozda 5, a dva tjedna su u inkubatoru) i par dana miruje, ne mrda?
Dvije tegle sam uzeo mjesat i mukćat da ih potaknem, a dvije stavio na shock terapiju u frizider.
S te cetri tegle se ne desava nista, kao da sam ih uvrijedio ili im stogod nazao ucinio?

Sta moze bit problem? Ovo mi je prvi pokusaj!
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la mandelbrot »

Meni se to vec 2 puta desilo i u mom slucaju je navjerojatnije bilo to sto sam ostavio foliju na teglama i nije ulazilo dovoljno zraka....
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Red »

bas tako..makni foliju ako nisi i ne muckaj dok se bar 30% micelija ne razvije. a i nakon muckanja miceliju treba da se oporavi dok opet ne krene...

pokusaj ako nisi
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

mani se isto to desilo sam na 80%. nemam nikakvog najlona, celofana niti slično na njima. eventualno imaju malo malkoc manje rupe na poklopcima.

probao sam isimulirati zrak tako što sam iz staklenke (na usta) isisao zrak te je onda ona povkla zraka unutra koliko je mogla. i tako par puta ali ništa od nastavka proizvodnje myca.

dali mogu raditi dalje a da tegla nije 100% kolonizirana ?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Red »

pa ne mozes nista izgubiti... a opet mozda se nista niti ne desi :)

sve je to igra i bez malo experimentiranja nema akcije :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Malbasha »

jel ima kakve veze ako je obicni kuruz a ne onaj za kokice? ;;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la HypnoToad »

Ako ti tako stane, onda je par najčešćih uzroka: 1. bakterijska kontaminacija zbog loše sterilizacije (bez ekspress lonca), to možeš primijetiti ako u tegli ima nekakve mutne sluzi, po kukuruzu il po staklu i ako je miris iz tegle lagano kiselkast, po trulim jabukama il tako nekako. 2. nema dovoljno zraka, ali ako je bilo kakva rupa s filterom bez folije na poklopcu, onda to nije problem. 3. možda je temperatura neodgovarajuća, tj. previše varira, ako je stalna, bilo gdje između 20-26, to isto nebi trebao biti problem. 4. kukuruz je nepravilno pripremljen, ima pre malo ili previše vode.
Al nekako mislim da je problem ovdje pre visoka temperatura, koja usporava micelij i mnogostruko povećava razvoj bakterija. Kolika ti je temperatura u inkubaturu? Ako ti je preko 26*C, spusti je na 25, to je više-manje najoptimalnije za razvoj micelija.
Nepotpuno kolonizirane tegle nije pametno koristiti, jer se šanse povećavaju za n puta, gdje je n svako nekolonizirano zrno. Ali uz malo sreće i to može uspjeti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Zagber

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Zagber »

Hvala na idejama, probat cu snizit tenperatiru jer je na 28-29. Rupa je prekrivena flasterom kojem sam skinuo onaj gumeni dio tako da je samo vata na rupi i ima zraka. Zrna izgledaju kao da su suha, ali sam siguran da ima vlage jer se malo orosi stjenka tegli. Nije nista mutno ili da na drugi nacin izgleda kao da je nesto napalo tegle...

Da, nisam radio s ekspres loncem, vec obicnim.

Pustit cu nek se polako racvijaju, a krenut s novim teglama i nacinom pa kad bude...
Avatar
MightyHerb
rank2
Postovi: 44
Pridružen/a: 07.04.2010, 18:37
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: moj pokušaj

Post Postao/la MightyHerb »

Malo offtopic,ali ako folija ne pusta zrak na teglama, kako na kejkovima (časama) koji su poklopljeni sa 2 sloja folije ulazi zrak? :-o
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la HypnoToad »

Imaš ~4 rupe kroz koje prođe igla i sloj suhog vermikulita kao barijeru za kontaminante. Tako da propušta dovoljno zraka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori