Moj pokušaj

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

ma problem je u tome što one stoje i stoje i stoje...

ja neznam, možda ih ja previše diram, svaki dan otvorim malo do zraka pregledam nekad i izvadim sve van da viidm šta ima novoga....

najviše mi je žao ove najmanje koja je trebala biti već potpuno kolonizirana a par dana stoji i stoji i nemiče se... isti su uvjeti kao i do sada i do sada sam ju ja mislim tri ili dva puta tresao... i rekao ajde ovo sad da dočekam i ide...

a nisam znao da se može ta pljesan razviti i u teglama. predpostavljam zato što mi je nekako pjenasta i spužvasta i drugčije konstitucije :))))
no dobro ako se razvije,, navodno se peroksidom dosta lako riješi....
to znači da je prevelika vlaga u staklenki ???


a ova staklenka što mi se mycelij kreuno razvijati odozdola i sa jedne strane (ona koja je okrenuta toplini)... ona mi baš dobro izgleda. čini mi se da ću se iz nje najesti gljiva hehehe
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

slika
ovo su otpisane staklenke u ormaru. jednostavno mi se više neda s njima boriti i kontati šta će biti a šta neće,. sad neka budu tu pa dokad treba nek treba, jednostavno mi se više neda čekati da se koloniziraju.
prebacujem se sutra na nove, raž se namače :)

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
ovo mi se čini kao kontaminacija ? od početka kad sam stavio tu raž u tu staklenku mi se činilo da neće biti ništa od nje. zbog nekon razloga raž u toj staklenci je bila puno "raskuhanija" od one u drugoj koje su se btw. zajedno kuhale. kad sam ju bio stavio, bila se malo ko "rastvorila" ili "rascjepila" tako da sam odamh predpostavio da će se dogoditi ovo šta se dogodilo.

no možda myc ovo i pobjedi budući da je poprilično razvijen kao što se vidi na slikama... a eto, idemo dalje.

pitanje, šta s teglama koje su bile kontaminirane, jel se one mogu koristiti i dalje ili šta ? kako s njima ? hoće li biti dosta samo sterilizacija u express lončiću.

pozzz
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la krasta-zg »

Da,to je kontaminacija,i sumljam da ce ju micelij pobijedit :-\
Dovoljno je da ponovo skuhas tegle..
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

imam iza kuće nekakvo kompostište pa sam mislio tamo baciti pa se možda i primi nešto... a onda kasnije kad budu uvijeti možda i izraste neki gljivić :)

ili da kompost prepustim za neku drugu ideju.
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la krasta-zg »

moze gljiva narast i iz kontaminiranog samo sto nije dobra.. :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la HypnoToad »

Kontaminacija, penicilium ili asperigilius plijesan. Baci ih u kompost, ako izraste nešto bit će sasvim dobro. Gljive iz kontaminiranih substrata su sasvim dobre, samo se takvi substrati bacaju da ti ne zagade sve sa sporama.
Tegle možeš opet koristit, normalno ne to šta je unutra. To otvori oprezno, daleko od prostora di rastu i baci, može u kompost. Operi tegle i sve dalje normalno.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la krasta-zg »

Hypno..meni je narasla jedna sugava zelenosmeda smrdljiva gljiva iz kontaminiranog,oces rec da je to dobro?Nemoj ovo krivo shvatit,samo pitam posto mi ne izgleda nimalo normalno
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la HypnoToad »

Ma ne, to je onda kontaminirana i sama gljiva, a to normalno ne valja, al uglavnom iz tih zagađenih sranja izađu normalne zdrave gljive, nije sad to ono da ako ima zelene plijesni na substratu, odmah je gljiva otrovna, al ako je gljiva pljesniva, smrdljiva, štagod onda ne valja. malo sam izgubljen sad, al kužiš šta oću reć. zagađen substrat-zdrava gljiva=dobro. zagađena gljiva=loše.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Red »

Mislim da je poprilicno jasno kada gljiva nije zdrava a iznikne iz takogo nekog zelenog cuda, i ona sama poprimi cudnu boju, i ne izgleda bas najzdravije i takve gljive ne bi preporucila da se jedu.

znam da smo vec jednom pricali o tome i sjecam se da je jos netko na vutri govorio da bolje ne, jer ti zbilja moze fizicki napraviti lose...

Ako vas gljivice ne izgledaju zdravo, dakle imaju bilo kakve boje ili obiljezja koja inace nisu uobicajena, nemojte ih jesti, da vam ne bude muka, jos tokom tripa mucnine gadne..pfff jos i to :D najcesce i one same poprime zelenu boju, ako ne izvana, u centru, kada stabljiku prepolovite..
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la krasta-zg »

Sve je jasno ;)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Odgovori