Bizaran pokusaj

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Malo o mome prvome pokusaju...
Kao supstrat koristena je cijela smedja riza i vermikulit,nakon adekvatne sterilizacije
tegle su inokulirane s jednim finim debelim printom Golden Teachera koji je prenesen u 10-12ml prokuhane destilirane vode.Definitivni overkill,sprica sa sporama je bila jako crna/ljubicasta.

E sad...posto sam bio u zurbi prilikom inokulacije(sve razumne mjere sterilnosti poduzete),stavio sam tegle u inkubator i pogledao nakon par dana,micelij se je lagano poceo razvijati po rubovima velikih crnih mrlja,problem je sto vise nisam vise siguran dali je to crno po tegli kontaminacija ili visak spora. :blinkk:
Da stvar bude gora imam jako neobican vermikukit koji je ponegdje zelenkast pa sam posumnjao da je
rijec o jos jednoj kontaminaciji.
Na tegli u kojoj je bilo najvise "kontaminacija" i u kojoj se najsporije razvijao micelij sam odlucio
izvrsiti mali eksperiment.
Razrijedjena otopina H2O2 je dodana na te crne mrljie istim postupkaom kao i spore,primjeceno
se mjehurici kisika koji se inace razviju u dodiru org. materije sa H2O2.
Jos malo razrijedjenog H2O2 je poprskano po zastitnome sloju vermikulita na vrhu i tegla je posebno obiljezena.

Na moje opce iznenadjenje micelij u toj tegli nakon par dana se poceo razvijati PUNO brze nego u ostalim teglama! :ymdevil:
Moje skromno misljenje je da bi par kapi razrijedjenog H2O2 po zastitnom sloju vermikulita(JAKO malo,nedovoljno da dodje do supstrata sa sporama) moglo jako dobro posluziti kao izvor kisika i antiseptik.

Kao zakrpa za rupe na tegli je koristen medicinski flaster i aluminijska folija preko cijeloga cepa.
Inkubator je lavor sa vodom tretiranom H2O2(H2O2 ili KMnO4 su puno bolja alternativa od HCl,hipokolrita i sl. hlapljivih antiseptika),stoji poklopnjen dekom na hladnjaku gdje je temperatura stalno izmedju 26-28°C,tegle su stalno uronjene u vodu 3/4 visine.

Proslo je tocno 8 dana od inokulacije i zasad sve izglda OK,update slijedi...
I da,veliko Hvala prijatelju sa foruma bez kojega ovaj pokusaj gotovo ne bi bio moguc!
Avatar
CAM
rank5
Postovi: 179
Pridružen/a: 21.03.2010, 10:43
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la CAM »

vodikov peroksid je mogao vrlo dobro doći za spriječavnje kontaminacije ali kao izvor kisika , NE, on se odmah pretvara u kisik i vodu pri dodiru s substratom, navjerovatnije ta ekstra voda od peroksida mu je dala kick za rast
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Ne bas,isina je da se VECINA H2O2 odmah pretvori O2 ali male kolicine se polako razgradjuju kroz par dana,ne vidim gdje je tu problem. Mislim da je vode bilo dovoljno.

I da,ovo smedje je definitivno neka plijesanj...evo sad sam se malo poigrao i sa ostalim teglama.
U jednu otopinu H2O2 u drugu H2O2+octena kis.

Drugih kontaminacija nema,miris po rizi.

Izludjuje me ova sterilnost,kemija je mozda kompliciranija ali su rezultati brzo vidljivi i egzaktni :))
Da mi je bar koja gljivica vise... :(
Avatar
CAM
rank5
Postovi: 179
Pridružen/a: 21.03.2010, 10:43
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la CAM »

ne , Kr, konstanta raspada vodikovog peroksida izvan vodenih otopina tako je velika da nema je smisla mjeriti, ja sam određivao koncentraciju peroksida u kontroliranim uvjetima , granična vrijednost (zajedno s HPLC metodom analize) krivulja je spala oko 14min, u realna slika koa što je u tvojim uvjetima peroksid se raspada trenutačno pogotovo u prisutnosti velikih absorbcijskih površina kao što je vermikulit, također peroksi-mutaze iz hranjivih podloga ako nisu denaturirane ubrzavaju taj postupak, ne, i ne treba im izvor kisika, kisik služi za uklanjanje kisik osjetljivih gljiva i bakterija u materijalu

Aj barem da naučiš se.... :thumbsup:
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Zanimljivo...ja sam radio testove samo sa vodenim otopinama H2O2 do sada.Hvala na informaciji! :thumbsup:
Kako god,dobor ga je imat,uklanjanje gljivica i bakterija je jednako pozeljno,dapace.
Spric-dva po zastitnom sloju verma nece naskodit.

Dam jos koji dan ovim kejkovima pa budem kontaminirane povrsine sprzio uzarenom sipkom,ostatak
smrvim pa napravim na onaj drugi nacin,ne kejkove,nego cajsing ili kako vec.
Ikakve preporuke za casing,link ?!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Red »

Pogledaj ovdje, mozda nades nesto zanimljivo :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Hvala.

Za sad mi se cisti vermikulit kao casing cini odlican izbor...
Ova kontaminacija ga ne probija,niti sad imam vremena setat se uokolo po gradu trazec kokosov treset ili
stoli vec.
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Napravih casing po principu:"snadji se s onim sto imas".

Imao sam onu crnu "zemlju za balkonsko cvijece" koja je vrlo prozracna.
Ima u sebi dosta kokosovih vlakana,vec dodane krede i sl.

Tu sam zemlju "ispekao" na najjace u pecninci nekih 2 sata dok nije bila potpuno suha.
Jednak volumen vermilukita je stavljen na najjace u mikrovalnu par minuta.
(VRLO ucinkovito,vermikulit je bio vrel bar sat vremena,cak i nakon dodatka vode)

"pijani" vermikulit i zemlja su dobro pomijesani.
Vlaznost je bila taman po preporuci (hvala Red n tutorialu!) a u vodu za casing mjesavinu je stavljeno
nekoliko ml 30% H2O2.(Hvala CAM za informacije o brzini raspada peroksida!)
Nakon sat vremena casing se ohladio (neki 35°C)
2cm malo kompaktnijeg casinga je stavljenoga ispod i 1 cm skroz prozacnog je stavljeno povise
razmrvljenaog BRF cakea. Ostatci crno-smedje plijesnji koje micelij nije pregazio su mehanicki ukljonjeni a smrvljeni cake je poprskan sa malo razrjedjenog H2O2.
Cake je imao karakteristican,meni ugodan ali ne prejak miris...po gljivama! :D
Zanimljiva tekstura! :D

Druga dva cakea koja su jako napadnuta sa plijesnji su izmrvljena u jednu kesu,
tretirana par sati otopinon Na2CO3 i H2O2 te zakopama u zelju blizu odvoda od vode za klimu...
Mozda nesto od njih i bude!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Red »

u iscekivanju rezultata :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Definitivno... :-ss

Nego melo me zbunjuje ova stadij.
Sa cakeovima mi je jasno:
Spore se frknu na 26-28°C u zatvoreni jarovima sa miniumum izmjene zraka na tjedana do pune kolonizacije
pa se prebace u terarija sa velikom vlaznoscu i protokom zraka na nekih 22-25°C.

Ovaj casing mi nije jasan.
Znam da treba bar tjedan dana (dok bar 30% povrsine ne bude prekriveno micelijem)
bit pri slicnim uvjetima kao za vrijeme pocetne kolonizacije.
Dakle zamotao sam u prozirnu foliju,probio rupe za zrak,pokrio ih medicinskim flasterom
i takvu posudu ostavio na tek nesto nizoj temp od one za vrijeme kolonizacije.

E sad...kad se pojavi dosta micelija na povrsini...
Dali treba skinuti foliju i staviti u terarij sa optimalnim uvjetima kao i cake(mokri perlit na dno,na to stavit posudu sa casingom,22-25°C,visoka valga,svjez zrak...) ili!?
Odgovori