Bizaran pokusaj

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Red »

ma sta se opterecujete :thumbsup: kako vam najbolje ide toga se drzite, i nebitno je sto pise na kojem forumu, iz prakse sami zakljucite sto vam daje dobre rezultate.. bitno da vam rastu i da nemate problema :just_cuz_19:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Pokusaj propao,crno/smedja plijesanj ubila micelij...

Drugi pokusaj:
3 posude kukuruza
4 posude sa BRF/vermom

Niti jedna posuda sa BRF/vermom ne pokazuje znakove zivota. :-?
Tegle sa kukuruzom pocele rasti jako dobro.
Jenu napala zelena plijesanj,jednu opet ista crna. Odmah bacio. :(
Jedna,najmanja tegla sa kukuruzom zasad odlicno napreduje tj. bez kontaminacija.
Bojim se da je supstrat presuh jer je na dnu(gdje je bilo vlaznije) sve koloniziralo,
ovo ostalo malo slabije,micelij postaje rizomorfan.
Dali dodati malo sterilne vode?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Red »

nista naknadno dodavat u tegle, kako god suho da ti izgleda, ako si ga pripremio/namakao kako spada, ima vlage dovoljno da se mica snade ;) bitno da se bar jedna dobro razvija, sretno sa njom!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Da,izgleda da stvarno dobro napreduje,vlagu sam nadoknatio tako sto sam ga par dana stavio u JAKO vlaznu i toplu prostorij,sasvim dovoljno da valga udje kroz microtape a da ne bude kontaminacija. ;)
Teglu sam dobro protresao sada kada je oko pola koloniziralo i vec nakon 20-ak sati micelij se super oporavio!

Mislio sam napraviti minijaturni monotube od velike plasticne piksne za sladoled
(one sive jednokratne iz slasticarni) sa staklenim poklopcem,ventilatorom za ispuh i led svijetlom.
Kao substrat bi koristio isprani konjski drek.Sad imam verma i CaCO3 u prahu.

Iz HT posta mi nije bas jasno
kako poredati slojeve!? Kaze: "red izmeta, red koloniziranog zrnja, sve pomiješati, pokriti aluminijskom folijom i na inkubaciju." Sad,sto to znaci i sto je po vama najpametnije:

1.)Drek i kukuruz izmjesati 1:1,bez slojeva dreka gore i dole.
2.)Sloj dreka,sloj kukuruza,manji sloj dreka?
3.)sloj kukuruza i dreka pa manji sloj dreka?
4.)Sloj dreka,sloj kukuruza i dreka?
5.)Sloj dreka,sloj kukuruza i dreka,manji sloj dreka?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Red »

1.)Drek i kukuruz izmjesati 1:1,bez slojeva dreka gore i dole.

posto kejsing nije potreban za P. cubensis. mislim da je to najbolja varijanta ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Problem je sto ovaj drek izgleda suh ali smrdi jako kada se navlazi. :(
Evo sam ga isprao par puta,ali i dalje jako smrdi.
Mislim da ne bi bilo zgorega tretirati ga kiselinom da se amonijak i ostale bazicne gadarije prevedu u topljive/lako isperive soli,namjestiti pH opet kakav je bio uz pomoc CaCO3,osusiti ga i sterilizirati.
Sta vi mislite!?
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Supstrat sam napravio od dobro ispranog dreka vermikulita i uz dodatak CaCO3.
pH sam namjestio izmedju 7 i 8. i sterilizirao u express loncu.
(sto je sigurno,sigurno!Radio sam prije toga na radnoj povrsini zagadjenoj sporama zelene i crne plijesnji.)
Dobro drzi vodu ali nije bas nesto previse prozracan.

Kompletno kolonizirani kukuruz i supstrat sam stavio u dezinificiranu vrecicu,sve dobro protresao/promijesao
i isuo relativno ravnomjerno u piksnu od sladoleda sa par probivenih rupa pokrivenih medicinskom trakom i
gore sa prozirnom (da mogu vidjet sto se dogadaj) pa alu folijom (jer stoji direktno ispod svjetla).

Nakon niti 12h micelij se izgleda oporavilo,stvorilo je pufasti micelij oko zrnja. :D

I da,izgleda da je crvenkasto obojenje kukuruza napadnutog micelijem sasvim normalna pojava,vjerovatno je to nekakvi metabolit.
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Nakon pretjeranog isusivanja (poslusao sam blesavi savjet da ne stavim casing sloj #-o ,
doduse to je jedini losi savjet koji sam ovdje dobio :D ) i rehidratacije na toplome,sve sam ponovo izlozio uvjetima za frutanje i poceli su se pojavljivati pinovi, vec i male gljivice! :D
Prskanje i snizavanje tlaka(ispuh ventilatorom)) u posudi pomaze,ocito ih pokrece isparavanje vode bez znatnog smanjenja vlaznosti.

Nazalost jako su tvrdoglave i obozavaju rasti sa strane,po rubovima i ispod iako je posuda neprozirna
i ima stakleni poklopac. :-?

Ma gavno da nesto bude! obozavam ih gledati kako rastu! :cheesy:
Potrudim se postati slike kad lijepo narastu.

Ikakvi posebni savjeti za ovaj stadij!? Tipa minimalizacija broja abortusa i sl?!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Red »

zao mi je sto cujem, no eto, sada znas za drugi put, stavi kejsing ako si vidio da ti ova opcija nije najbolje legla :ymdevil: inace metodom kojom si ti radio i nije potreban ali eto..nikad ne znas kako ce se stvar razvijat.

da bi smanjio pojavu abortusa i potaknuo pravilan rast gljiva, kako tako odrzavaj kvalitetnu razmjenu zraka, i pomalo nizu vlagu...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Strike 2.0
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 12.05.2011, 19:05
 pohvaljen: 1 put

Re: Bizaran pokusaj

Post Postao/la Strike 2.0 »

Hvala Red!
Svijezeg zraka im ne fali ali vlagu mogu samo nagadjat.

Iz dana u dan izgleda sve bolje! :)
Brojim jucer bar 20,danas skoro 40 zdravih pinova sa smedjom kapicom.
Jedino me brinu oni sto rastu sa strane i ispod da se ne pokvare a ja ih ne vidim.

Samo,nije mi jasno koliko i zasto gljive iste vrste,pa cak i istog straina
imaju tako drasticnu razliku u velicini kada narastu!?
Shvacam da je svako plodno tijelo dobiveno uzgojena no istom cakeu iz multispore
sprice pomalo genetski razlicito (spajanje razlicitih micelija etc.) pa bi i u tome mogao
biti uzrok,ali zasto se onda redovito dobivaju vece gljive u kasnijim flushevima?!

Neke budu kao mali prst a neke kao cijela ruka! :-?

Moram nauciti raditi klonove...
Odgovori