PC Ecuador na razi i vermikulitu

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la Red »

ako si prskao, onda malo voda pojede micelij. ako nisi pusti...dobro je.

nemas sta drugo doli cekat i nadat se da je ok. nemas kontaminacija niti te to zabrinjava, dakle samo cekanje je ono sto je najteze :D

spusti temperaturu, ne treba vise od 25. zraci- ako nemas otvore sa strane i drzi se 12/12. ne znam sto extra da ti savjetujem posto sve izgleda ok...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la dr.manijak »

Mislim da znam u cemu je bio problem.

Preko posude u kojoj je perlit i sve ostalo stajala je najlonska prijanjajuca folija.
Pod uglom od 180 stepeni, i onda svo isparenje iz perlita tj sva voda koja ispari se vracala u posude sa vermakulitom i razi i bilo je prenatopljeno, sad sam stavio pod uglom od 35 stepeni, da ne curi.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la dr.manijak »

Pa ja nisam znao da treba da se prska dnevno po 5 puta. :(
I dalje slabo, evo vec 10 dan a nista samo micelj i dalje po malo izbija na povrsinu, da li je moguce da ovoliko dugo treba da krenu, ili je nesto sjebano. :questionn:
Sve je bilo ok, a vidim da recimo ZOKI kad je radio njemu je od micelja na povrsini do branja trebalo oko 10 dana, sta se ovo desava?
5-6 puta dnevno luftiram, drzim zarulju-stednu sijalicu odmah iznad njih 10-ak sati, danas sam poceo da spricam vodom, a inacei pre toga je bila mokar vermakulit, nikad nije ostao suv, kako to jbm mu misa. :sad:

Evo i neke slike pa pogledajte da li je sve ok. :-s

slika

slika


slika


slika


slika


slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la Red »

ma kakvo spricanje do 5 puta na dan???

ako imas zemlju mozda treba prskati vise nego inace ali sa vermikulito ne bi trebala prskati do drugog flaša. ne prskaj nista jer nema potrebe. samo ces oslabiti micelij koji je do sada izbio na povrsinu... a i premokar casing takoder moze usporiti stvar.

luftaj, temp 22-25 i cekanje, vlaga oko 70% 12/12 dan- noc. i strpljenje. nekima treba duze, nije svaki strejn identican

sve izgleda ok...samo strpljenje. tvoj posao je gotov, sada ne mozes ama bas nista doli cekat ako je sve drugo postimano :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la dr.manijak »

Ma ja sam citao kod ZOKIJA u dnevniku, i hypo mu je rekao da sprica 5 puta na dan, ali on je radio sa zemljom, dobro je, ma ja luftiram redovno, trebalo bi da valja, sad cu otvoriti js jedan dnevnik posto krecem ponovo iz pocetka, taman dok se ovo nadam se primi i prodje nekoliko fleseva ovo novo bi trebalo da kolonozira skroz. :thumbsup:
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la HypnoToad »

Taj kontejner ti je pre malen, pre nizak, protok zraka je smanjen, a time ti je i pinanje usporeno.
Glavni čimbenik koji potiče pinanje je isparavanje s površine substrata, znači sam proces isparavanja vode s površine. Logično, za jače isparavanje treba više vode i više zraka. Znači idealno bi bilo neka viša posuda s izbušenim 8mm rupama na razmaku 5 cm, mahat nekoliko puta na dan, i da, lagano prskat površinu 3-5 puta na dan. Ali naravno, previše vlage može biti još gore, tako da ako imaš slabiji protok zraka, prskaj manje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la dr.manijak »

To sam sinoc uradio, stavio sam u vece kontejnere, ali nisam hteo da postavljam, evo kako sad izgleda, aj samo mi pojasni kako to mislis sa tim rupama, ili jos bolje ako ima neka slika?

na dnu je perlit.

Ovaj PF-TEk mi se cini presuvim, sav se uvukao kao da nema dovoljno vode, kad ga prskam samo sklizne sa njega voda.
Kako ono bese ide kad se potopi TEK, jel moze u obicnu ili mora dest, voda?

Kako moze vlaznost u kontejneru da bude 90-100% ako ima rupe, tu mi nema logike.

Evo kako sad izgleda box.



slika

slika

slika


slika


slika


slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la HypnoToad »

Nemogu sada nać niti jednu dobru sliku. Ali uglavnom, s bušilicom izbušiš rupe promjera 6-8mm, tako da je svaka udaljena 5 cm od druge (u širinu i visinu). Neki čak izbuše i dno i polkopac, ali mislim da je to nepotrebno. Vlažnost se održava tako da staviš oko 15cm vlažnog perlita na dno, onda zbog rupa na dnu zrak prolazi kroz perlit i pomaže u isparavanju vode koja podiže vlažnost unutar kontejnera. Održavaj perlit vlažnim i netrebaš se brinut da će vlažnost previše past.
Kejkove možeš slobodno bacit u običnu vodu na 24 sata, siguran sam da će ti nakon toga odmah počet pinat. Inače kad tek izvadiš kejk iz čaše, najbolje ga je umočit 24 sata u vodu i onda uvaljat u suhi vermikulit, to služi kao casing. Nemoj to sada radit jer već ima spora plijesni na površini i ako ih prekriješ vermikulitom moglo bi se sve kontaminirat, al znaš za sljedeći put.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la dr.manijak »

NAJZAD !!! Pecurke su izgleda krenule, tek kad sam stavio u dublju posudu i poceo da drzim temperaturu na 25c*, nadam se da sad nista nemoze da se zezne i da je to to.
Od jutros nisam bio gore i gorela je zarulja sve do sad i kad dodjoh imao sam sta da vidim, mala bas mala pecurkuca i 2 jos manje, jedva sam nekako sa zumom slikao da postavim, a kejk sam potopio u hladnu vodu i prenocice u sobi gde je oko 15c* nocas, a sutra ga vracam u box.

Evo i slika.

slika


slika


slika

slika



slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: PC Ecuador i PC Golden Teacher Na Razi i BRF

Post Postao/la dr.manijak »

Ostavio sam 12 sati kejk da se namoci vodom, valjda ce biti ok, malo se ubebljao i poboljsao, od sinoc su vec izvirile jos nekih 5-6 pecurkica.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori