Moj grow - S.K.O.J. (Orissa & tasmanian)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
S.K.O.J.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 07.04.2010, 00:13
 pohvaljen: 1 put

Moj grow - S.K.O.J. (Orissa & tasmanian)

Post Postao/la S.K.O.J. »

komadic spore u pet tegli (sve kukuruz)...
nakon mjesec i po' dana cetri tegle otpadaju, ostaje jedna u kojoj se pojavio micelij, negdje oko cetvrtine zapremine tegle. nakon mjesec i po'!! (orissa inace poznata kao jako spora, u svim fazama) i tako su prolazili, sedmica za sedmicom, mjesec za mjesecom...
cetri mjeseca od ubrizgavanja spora, (mozda grijesim u 15-ak dana) tegla je potpuno kolonizirala! :D
i ajd, ide sad zemlja na kukuruz bla bla, cetvrti dan trecina zemlje prekrivena micelijem... otvaram posudu i stavljam u box. optimalni uslovi kao i u predhodnim fazama. narednih pet-sest dana micelij pocinje da mjenja boju u zuckasto/oker. oko petnaestog dan sav micelij je pozelenio, pisi PROPALO!
nisam odmah to bacio, bilo mi mrsko, i zaboravio na box.
tri dana nakon katastrofe, bezveze pogledam u box i ugledam gljive... tri gljive na zelenoj povrsini! ovoj jednoj, najvecoj (oko 6cm) se vec otvorio klobuk (orissa poznata jos po iznimno velikim gljivama. na shroomeryju je lik izvagao gljivu tesku 22.5 grama).
sav sretan i zbunjen prozracim box, poprskam malo vodom... sutradan zelena povrsina ponovo pobjelila. prije dva dana (petak), odlucim uzeti print posto se ovoj jednoj otvorio klobuk, otkinem jos jednu koja je rasla u kraju ispod zemlje, izadjem vani i vratim se maloprije... :D ova treca koja je ostala da raste, za dva dana je narasla troduplo!! pogrijesio sam se sto sam jednu tako rano "posjekao".
evo vam par slika ovog frustrirajuceg uzgoja. ako bude jos fleseva sa bjelo-zelene povrsine :D obavjestim vas!
pozz!
slika
slikaslika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la HypnoToad »

Drago mi je da si ipak dobio par gljiva, al nadam se da si svjestan da ti kao prvo taj print ima više spora trihoderme nego cubensisa na sebi, i kao drugo da više nikada nećeš imati uspješan uzgoj u toj prostoriji.
Kad je trihoderma u pitanju, tu nema spasa, čim se vide prvi znakovi mora se sav substrat baciti i sve okolne površine dobro pošpricat s varekinom ili nekim drugim sredstvom za dezinfekciju. Spore te plijesni se jako lako šire i lijepe za sve, nažalost nikada više ih se nemožeš potpuno riješiti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la Red »

uffff bas mi je zao da se prica ovako zavrsila. Mudro zaba gotovori... trebao si se toga odmah rjesiti i pobacati sve u smece, nije se za zezat sa tim bakterijama :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
S.K.O.J.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 07.04.2010, 00:13
 pohvaljen: 1 put

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la S.K.O.J. »

a naravno da ne ocekujem nista posebno od tog printa, al eto da ga uzmem.
hoces da kazes da mi je citav stan zarazen tom trihodermom? :-o i da cu morati da se selim... :)
a svakako sam poslije ovoga razmisljao dezinfikovati box. mora li biti varkina? evo trenutno u ruci drzim dezinfekciono deterdžentski rastvor ASEPSSOL 5% 1000ml, kupljen u apoteci. da li mogu s tim? ne namjeravam stan ili sobu... :)
i da, smijem li ja ovo pojesti, valjda smijem?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la HypnoToad »

Da, možeš pojest, te plijesni nisu toksične.
Mislim da JAKO podcjenjuješ trihodermu. Svaki put kada si otvorio box, tisuće spora se zalijepilo na tvoju kožu, milijuni na tvoju odjeću i milijarde po tvojoj sobi. Računaj da je do sada svaki kvadratni centimetar tvoga stana pokriven tisućama spora. Možeš ti sada svoj box prskati čime god želiš, možeš ga politi benzinom i zapaliti, na žalost to neće značiti ništa.
Sad ti ostaje samo borba s trihodermom, u najmanju ruku moraš napraviti glovebox i biti 100% sterilan, dezinficirati sve površine u blizini boxa, da bi možda imao koji uspješan uzgoj.
Znam da izgleda kao da te plašim ili nešto, ali nažalost to je tako, s trihodermom nema šale.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
triptonite

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la triptonite »

jel to znaci da cim ti se jednom kontaminiraju gljivice odma se milioni tih trihodermi rasire po sobi i nema shanse za neki uzgoj nakon toga? :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la HypnoToad »

Ako joj se dopusti da se raširi i pusti spore, da. Ako se na vrijeme sve baci, prije nego pozeleni, čim se vide prvi znakovi micelija trihoderme, onda uglavnom nema problema.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
S.K.O.J.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 07.04.2010, 00:13
 pohvaljen: 1 put

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la S.K.O.J. »

ni u jednoj literaturi nisam to procitao, ni u jednom videu nisam vidio... mozda mi je promaklo. svugdje ima da se tegle bacaju ako kontaminiraju ali bez ikakvog upozorenja o mogucim poslijedicama otvaranja tegle. ali ovo sto mi ti pricas bi trebalo da bude na pocetku svakog prirucnika, videa... pod "UPOZORENJE!" velikim crvenim slovima.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Orissa ("uspjeh" iz ocaja)

Post Postao/la HypnoToad »

A neznam, al ja sam naletio na to na jako puno mjesta. A uostalom, to je čista logika.
S nekim drugim plijesnima još se može boriti nakon što zaraze cijelu prostoriju, jer se uglavnom nadmeću s gljivama za substrat, pa tko prvi kolonizira, uglavnom tu i ostaje, ali trichoderma je parazit micelija viših gljiva i napast će ga čim malo oslabi (nakon 1. flaša), čak i ako micelij prvi zauzme substrat.
Pouka je, zaražene tegle nikako ne otvarat u prostoriji s uzgojem, najbolje ih je ustvari zatvorene bacit, a substrata se riješiti čim se vide prvi znakovi plijesni.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
S.K.O.J.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 07.04.2010, 00:13
 pohvaljen: 1 put

p.c. tasmanian

Post Postao/la S.K.O.J. »

Odgovori