PC- tritikala & vermikulit

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
machi

PC- tritikala & vermikulit

Post Postao/la machi »

pozdrav svima koji ovo čitaju :D
i ostalim članovima foruma naravno...

Počeo bih s uzgojem gljiva evo baš svama ovdje....od svih foruma nekako mi ovdje najdraže :ymhug:
Dobio sam print i jednostavno je to ubrzalo same pripreme.Prvi puta to radim i zadnja dva tjedna čitam forum i skupio sam neke osnovne info.Ovdje ćete me nadam se uputiti ukoliko s nečim griješim.
Neznam dali je potrebno ali neću gnjaviti s puno slika samo ono kad baš treba...

Krenuo sam jučer kada sam isprao i natopio tritikalu http://www.themajka.com/viewtopic.php?f=26&t=358
Oprao teglice imam 2 od 700ml,jednu od 600ml i dvije od 350ml-u izboru su presudili plastični čepovi.Gle čuda već imam pitanje :-o
posuda u kojoj će rasti je aproxx 30x15cm pa me zanima ako SLUČAJNO sve bočice prođu prvu fazu bez kontaminacije koliko mogu micelija staviti?

Danas bih onda sterilizirao tritikalu i napravio šprice pa onda sutra inokulaciju.Što se tiče sterilnog materijala imam sve fino spremno.

eto toliko zasada od mene

live long and prosper
Zadnja izmjena: machi, dana/u 06.10.2010, 14:26, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la krasta-zg »

DOBRODOSAO :ymparty:

Odgovor na ovo u vezi posude..mislim da bi taman oko 1 tegla stala,taman uz vermič ili zemlju ovisi sta stavljas..al mozes ti i tri stavit ako stane!
Ako sta zapne,tu smo :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la Red »

dobro nam došao :ymparty:

ma to od oka vidis kada krenes bacat micu van. vidis jel stane vise od jedne tegle i stavis ako treba, sto da ne ;)

ako zapne, samo pitaj :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
machi

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la machi »

hvala na dobrodošlici i stvarno brzom odgovoru :)
evo expres lonac pišti i sad se spremam pripremit šprice...zasad ne zapinje ;)
e da imam pc kućište(65x35*20) sa ugrađenom ventilacijom pa mi palo napamet to tamo stavit ali me muči opet dali će biti moguće stvoriti visoki postotak vlage a htio bih da ih ne poklapam kako nebi morao provjetravat jer eto ima ventilaCIJA;dali je to moguće? :-?

casing zasad nemislim radit nikakav nego samo stavit perlita s vodom i onda na to micelij,hoće to ić tako jer nisu kejkovi u pitanju?
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la krasta-zg »

Mislis kao kejkovi,samo raspadnuto? Mislim da bi to trebalo radit,neznam..a sto se tice ventilatora,ubacivat ce ti sranja iz vana sa zrakom,osim akoto nekako ne sredis..
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la HypnoToad »

Neće ići. Samo zrnje ne zadržava niti približno dovoljno vode da bi podržalo rast plodnih tijela. Moraš pomiješat s nečim, ili bar staviti kejsing ako ništa drugo. Zemlja ili čak perlit će biti ipak bolje nego ništa. Kejkovi su pomiješani s vermikulitom koji zadržava dosta vode, zato mogu biti samostalni.
A koliko ti stane u jednu posudu, to je jako jednostavno odredit. Izračunaj volumen te posude, usporedi ga s volumenom koloniziranog zrnja i to je to.
Ideja s PC kučištem mi ne izgleda baš izvedivo... Kako ćeš riješiti svjetlost? Kako ćeš održavati vlažnost? Kako ćeš spriječiti koroziju? Kako ćeš zaštititi napajanje ventilatora od vlage?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la krasta-zg »

Hypno..reko je da ce stavit perlit :p
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la HypnoToad »

Da, na dno. Time ne dobiva ništa osim malo vlažnosti koja se ionako nemože održati u otvorenom metalnom pc kućištu.
Čovjek prvi put ide u uzgoj, samo pokušavam pomoć da mu sve ne propadne. :p Znam da prvi put izgleda kao da ima mjesta za improvizaciju, ali ovi gajdovi su napisani jako jednostavno i trebalo bi ih se pratiti do najmanjih detalja jer sadrže sve osnovne informacije koje ti trebaju za uspješan uzgoj. Kad skužiš šta u stvari radiš i kako sve to treba izgledat, onda možeš početi s eksperimentiranjem
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la krasta-zg »

A je,u pravu si,slazem se za kuciste :D
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
machi

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la machi »

ok razumijem ja te gajdove zašto šta kako ali prisiljen sam odmah experimentirat zbog ograničenosti prostorom...dakle to pc kućište i nije slučajnost jer je služilo za zeleni grow pa tako napajanje je izvan kućišta,nije otvoreno nego se jedna stranica skida,obloženo folijom koju mogu dezinficirati(budući imam neke veze s medicinom mogu doći do profesionalnih dezinfektanata koji se koriste u bolnicama-visoko učinkoviti za rad s ljudima),svjetlo ima a na ventove sam mislio stavit onaj filter za napu ionako to netreba puhat da se gljive njišu =)) nego samo radi izmjene zraka a budući da mogu naštimat da je vent. spora tako će se i vlaga zadržati samo trebam kosi krov izvest ako neželim da mi kaplje odozgo kondenzat.Tu je i grijač vode tetratec 25W.
jel bi išlo tako? :-s
Odgovori