PC- tritikala & vermikulit

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: sporeprint+tritikala+perlit=gljive

Post Postao/la Red »

ako govorimo o koloniziranju i kejsanju onda govorimo o visokoj vlagi koja je potrebna za razvoj micelija.

ALI kasnije ti za frutanje (rast i poticanje pinova) treba manja temperatura a i manja vlaga.

preporucila bi ti da temp smanjis na 26 ali ako dobro napreduje pusti i ovako, a kasnije kada porodis tegle na 23-25° i da definitivno stavis dodatni kontejner da ne bude skupa sa vodom, to ce biti previse vlage i samo ti se moze neka kontaminacija stvoriti, steta bi bilo ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
machi

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la machi »

evo malo updejta....
slika
slika

Iznimno sam zadovoljan kako sam to odradio jer nema nijedne kontaminirane tegle,sve se fino bijeli i mislim sutra ili prekosutraa to kejsat sa naravno vermikulitom koji evo trenutno pišti u loncu....to sam radio u dvije ture jer mi nestane u lonac više a kod prve ture sam zaboravio stavit foliju preko poklopca pa me zanima jel to sad valja taj vermikulit?primjetio sam da se smanjila razina vermikulita u tegli nakon pasterizacije-jel to ok?
nadam se da ste sada zadovoljni sa boxom(ja jesam ;) )i samo da naponem da su na termometru dvije vrijednosti za temp.,ona veća je temp. vode(ova bijela žica je senzor koji ide u vodu) a manja je temp.u boxu....
Za stavljanje kave u kejsing se nisam odlučio jer je Žaba na nekoliko mjesta upozorio da to pogoduje zelenoj pljesni pa reko ajd prvi put to radim pa si neću otežavat...
iako znači ne radim po jonesyu dali je i dalje preporučljivo stavit taj vermikulit u frižider i dat taj hladni šok miceliju(zašto se to radi?)
pozdrav svima i dršte mi fige :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la Red »

ma fenomenalno to izgleda, ona sa bijelim cepom je gotova po meni... super to sve napreduje. :ymapplause:

cold shocking- izlazes kejk ili kejsing hladnoj temperaturi na 24 sata da bi potaknuo pinanje. ponekad pinanje nikako da krene i ide teze, ponekad lako, ali cold shock cesto pomogne... dakle mozes i ne moras bez toga. tvoja odluka.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
machi

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la machi »

evo jučer sam kejsao i ovako to sad izgleda,ovo plavo je vodoneproposno i sterilno,pokrio sam dok se malo ne zabjeli odozgor pa ću onda uvest svjetlo i otkriti.Zasada neću bušit nikakve rupe nego samo prozračivat.Pročitao sam da im svjetlo netreba bit jako pa me zanima jel bi bilo dovoljno stavit LED-ice?
Temp. je spuštena za 2° pa je sad 25,jel treba još manja bit kad ih otkrijem?
slika
slika
slika

eto sad opet čekanje.....

pozdrav
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la pecurko »

Led diode, bar ove jeftine sto se svuda mogu kupiti imaju usmereno ili ti spot svetlo i jako malo njih je 6500k koliko bi bila pozeljna boja svetlosti, jedino ako mozes naci ledice sa uglom isijavanja preko 90' to bi moglo posluziti, ali misljena sam da stedne sijalice navedene kelvinaze su najjeftiniji izvor svetlosti za nase potrebe.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
machi

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la machi »

OK hvala ,zasad odustajem od ledica iako sam vidio da ima onih led emitera koji daju veći kut svjetlosti,nema veze ova štedna će bit ok(15w/E14/6500K),temp je 24° a vlaga 99%

slika
slika
slika

Dakle sutra ujutro ih mislim otkrit i upalit svjetlo,tu i tamo se mica bijeli i probija(gledao sinoć)
uglavnom čim vidim nešto nalik gljivama biće slikica....
*************************
evo danas(18.10.)sam ih otkrio i upalio svjetlo,miris je bio kao i onaj iz tegli(po gljivama :D ),zasada je vlaga 99% pa netreba špricati a imam spremnu sterilnu vodu....samo me zanima taj peroksid,čini mi se da sam pročitao da ide 50ml 3% na litru vodea to mi se čini nekako puno....i dali to može ujedno i naštetit gljivama(imalo)?
evo i slikurdendina:
slika
slika
slika
slika

znači kroz nekih 5 dana bi trebalo biti primjetnog pomaka... :-w :)
machi

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la machi »

evo nisam izdržao do pojave gljiva,još se učim strpljenju,slikam jer me strah da nešt nevalja,eto i post za postom da me skužite ;)
slika
slika
slika

Daklemk vlaga im je stalno na 99%,temp 23-24 ovisi jel gori svjetlo koje ipak malo grije,svjetlo je na 12/12,luftam ih kolko stignem(4-5x dnevno),po poklopcu i stranicama se kondenzira voda,jel bi možda trebao te kapljice pokupit ako je to višak vode?jer prošlo je 3 dana od otkrivanja i paljenja svjetla a još ništa... :(
Ako im treba spustit vlagu dajte mi savjet kako :-?

eto pozdrav svima i unaprijed zahvaljujem na pomoći....(zaboravit ću kasnije =)) )
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la Red »

definitivno moras smanjiti vlagu jer ti pinanje nece ni krenuti... kako? ili provjetravaj cesce ili probusi neku rupu i zastiti filterom ili nekom mrezicom. Uglavnom... kondenzirana vlaga nije toliko cudno niti nesto smeta, ipak je visoka vlaga unutra, mozes to brisati a i ne moras.

3 dana je malo prerano za bilo kakve naznake...dozvoli bar 5-10 dana da to krene pomalo, zavisi od uvijeta koje im poslozis.

sve izgleda ok i bit ce to dobro..

btw, peroksid ti ne treba ako nema naznake kontaminaciji...to koristi samo ako moras ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la drvo.bor »

Izgleda odlično ! Ovi rizomorfiči izgledaju obečavajuće ;)
Follow the white rabbit...
machi

Re: sporeprint+tritikala+vermikulit=gljive

Post Postao/la machi »

Eto prođe i 7 dana ahebome svako ako tu ima pomaka... :-\
Vlagu sam spustio tako što mi je poklopac lagano odškrinut.Sinoć kad sam ih pogledao vermikulit mi se činio nekako suh odozgor pa sam malo pošpricao(prvi put ikada,stisnio špricbocu 4 puta :D ) a jutros kad sam ih slikao sam skužio da se vide pukotine u vermikulitu(kao kad zemlja ispuca) :-? ako bolje pogledate vidi se i na slikama..pitam dali je moguće da se vermikulit isuši iako mi po higrometru vlaga nije išla ispod 80% ? :-s odnosno jeli to normalno? :-\
slika
slika
slika

Drvobor i Red hvala na podršci,ako ikako ja mogu vama pomoć samo recite.. :)) =))
pozz
Odgovori