Pecurko F+ 1st try

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la drvo.bor »

pecurko kroz onaj mali otvor :-B koji si napravio uz gornji rub čaše skinuvši foliju da ju slikaš ti je u toj sekundi ušla kuga i kolera u čašu. Svakako se malo bolje upoznaj s sterilnom tehnikom rada. Jednom steriliziran i čist medi ( u ovom slučaju raž ) nikako ne smiješ izložiti vanjskim utjecajima jer zrakom nošene čestice poput spora plesni i bakterije ulaze u čašu i primaju se na hranjivu raž.
Što se tiče širenja micelijske mase, zrno na zrno je odličan način dobivanja velike količine inakule.
Međutim za to ti je potreban savršeno čist i zdrav grain master, što ta raž u tvojoj čaši definitivno nije. Možda ti to i izgleda čisto i trenutačno nema vidljivih kontaminacija ali sami micelij koji se razvijao u ne sterilnim uvjetima postaje nosioc zaraza. Šireći masu takvog micelija eksponencijalno širiš i kontaminaciju koja će kad tad buknuti i napraviti sranje.
Moj savjet ti je da ovo ako se uspije kolonizirati do kraja u čaši posupaš s tankim slojem verma i frutaš.
A nova raž, nova mica, nova priča.
Follow the white rabbit...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Svakako cu sacekati jos nedelju-dve da ove tri pobele skroz pa cu deo preneti u nove tegle, a ostatak kejsovati, ne bi li i ja pojeo nesto =))

Srecan sam jer izgleda nije totalna propast, a opet verovao sam da mogu bolje, sa sledecim sporama cu biti mnogo oprezniji i strpljiviji. :-?

@Drvo Bor- pre ovog slikanja kao i bilo kakvog rada, u ovoj sobi koja je sem ove daske za peglanje i mojih gitara i pojacala prazna, prvo Asepsol aerosolom sterilisem vazduh, sacekam jedno 10-tak minuta i onda vadim case iz skrovista, ipak postoji mnogo takvih mesta gde je mica u dodiru sa vazduhom a ne kontaminira se bas uvek.
Znam da su tvoji postovi dobronamerni i iz svakog naucim po nesto, ali mislim da svi preterujemo malo sa sterilnoscu ipak se u prirodi hife gliva bore sa mnogo vecim problemima i uspevaju da se izbore za svoj prostor - Priroda se za sve najbolje pobrine sama.

Jos jedno pitanje:kako mislis da frutam, kao kejk? Da ga oblozim sa malo verma i stavim u posudu sa perlitom?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Evo veceras postadoh i vlasnik expres lonca, ako moze brzi kurs za koriscenje bio bih zahvalan, jer se plasim stvari pod pritiskom odkad mi je boca za CO2 explodirala.

Ovako izgleda:

slika
By pecurko at 2010-09-22
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la Red »

evo brzinski kurs, i 2 najbitnije stvari.

1. ti mozda neces kuhati u tome, ali VRLO JE BITNO, da kolicina vode unutar lonca nikada ne prelazi crtu koja ti je oznacena na stjenkama lonca. cisto da znas, ako ikada nesto vise kuhas...

2. kada pratis vrijeme sterilizacije racunaj uvijek tek kada pocne expres lonac pistati, pustat paru van ko sumanut, tada gledaj na sat i racunaj 45-1 h kako zelis

3. kada krene pistati, OBAVEZNO smanjiti vatru na minimu. pistanje ce se smanjiti i ono ce lagano kuhati

4. prije nego otvoris expres lonac MORAS ISPUSTITI ZRAK IZ LONCA. dignes crveni pipak na ventilu, koji je naravno spusten tokom kuhanja ;)

5. kada zrak prestane izlaziti iz ventila mozes isgurno otvoriti lonac

dakle 2 stavi, nikada vode preko crte i nikada otvarat PRIJE nego si ispustio zrak iz lonca nakon kuhanja, ako na to pazis nikada ti lonac nece explodirat u lice :D mada su sada ti lonci podosta sigurni jer imaju sigurnosni ventil na poklopcu pa ipak ispustaju neku kolicinu zraka van. prije je bilo zajebano, kada nije bilo niceg pa je bilo bitno paziti i biti oprezan, od tuda i ta panikada sada nakon 100 god...

evo to je to, zelim ti veselu avanturu!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Red :-*
Jel ovaj drugi ventil ustvari sigurnosni?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la Red »

imas radni ventil koji radi pod pritiskom, i imas sigurnosni ventil (gumena brtva) koji u slučaju kvara odvodi višak pare iz lonca

sretno kuvanje :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la drvo.bor »

pecurko je napisao/la:, ali mislim da svi preterujemo malo sa sterilnoscu ipak se u prirodi hife gliva bore sa mnogo vecim problemima i uspevaju da se izbore za svoj prostor - Priroda se za sve najbolje pobrine sama.
Ne možeš uspoređivati gljive iz prirode s onim što reste u toj čaši. Te spore koje si dobio su od gljiva koje se već generacijama uzgajaju u sterilnim uvjetima i, da se laički izrazim, već su zaboravile kako priroda izgleda. A isto tako su izgubile prirodnu sposobnost da se brane od uzročnika kontaminacija.

"Priroda se za sve najbolje pobrine sama" Istina, no na žalost kad uzgajaš gljive priroda se uvijek pobrine da te zajebe i da se razvije plesanj koja je također prirodna. :-*
Jos jedno pitanje:kako mislis da frutam, kao kejk? Da ga oblozim sa malo verma i stavim u posudu sa perlitom?
Ne, nemoj ga niti vaditi iz čaše. Čašu samo napuni do vrha sa sterilnim vermom i stavi na perlit ili di si već namjeravao frutati.
Nešto poput ovoga ;) slika
Follow the white rabbit...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

God bless you :ymhug:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la krasta-zg »

Iak se u prirodi malo teze poklope uvjet koji su pogodni za plijesan(vlaga,temp...)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Hocu da kazem da se sa prirodom nikad ne zna, mozemo sve odraditi kako pripada a da opet imamo kontaminaciju, a neko se sad vec igra sa tim i ima dobre rezultate.

U prirodi recimo mnoge Myxomicete zive u simbiozi sa bakterijama, pa cak i neke vise glive imaju trostruke simbioze sa nekim stablom i nekom azotofiksirajucom bakterijom, samo Majka zna sta se sve moze zbiti.
Ja sam svakako traljavo odradio sterilizaciju, ali ni pored toga mislim da nisam bas osudjen na propast.

Svakako cu probati da izvucem nesto iz ovog prvog pokusaja, ako nista ono sam bar dosta naucio uz vase sugestije, jer je fakat drugo samo citati i sve to odraditi uz neciju svesrdnu pomoc - jos jednom hvala Drvo i cestitke na moderskoj funkciji. :ymapplause:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori