Pecurko F+ 1st try

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Evo, pocecu od pocetka kako bi mi svi vi pomogli pri prvom pokusaju da uzgajim cubice.
Pre cetiri dana sam odradio inokulaciju, a posto nisam imao tegli(pobacala moja mala dalmatinka pri selidbi) koristim case od dva deci.Inokulirano je 5 kom. i juce se pojavila mica, sto me mnogo obradovalo, jer na casama je samo alu-folija u dva sloja i sve je sterilisano u obicnom loncu.
Mada za pocetak sve obecava.
Takodje sm jutros otisao po vermikulit i perlit.

slika

slika
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la HypnoToad »

Žao mi je to reći, ali mi se čini da ti je raž pre vlažna i da su ti se bakterije već počele razvijati... Dali je ovo na dnu čaše voda ili mi se samo čini na slici? Da li ti je koje zrno zaljepljeno za staklo okruženo smećkastom tekućinom?
U tim čašama bi ti bilo puno bolje napraviti kejkove sa slojem suhog vermikulita na vrhu, pogotovo ako nemaš expres lonac. Bakterije bez problema prežive 100*C dosta dugo vremena. Vermikulit već imaš, pa ako ti je ostalo još spora u šprici, izmelji raži ili riže i napravi par kejkova.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la Red »

slazem se sa Zabom. i meni to izgleda malo prevlazno, pogotovo pri dnu. razvit ce se neka gadarija 99% /:)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Verm sam uzeo tek juce tako da je bilo kasno za kejkove, spora vise nemam, ali ne znam sta vidite kao vodu, meni cak izgleda presuvo jer nigde nema ni kapi, mozda vam se cini jer je casa rebrasta pa prelama sliku.
Ustvari voleo bih da niste u pravu :-o
Mirise ko dusa za sada, ali i ako ode sve u k. ima jos prilika, svakako cu sledeci put biti bolje spreman.
Izvestavacu sta se desava i nadati se najboljem - nada umire poslednja.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la drvo.bor »

Pojasni malo taj postupak sterilizacije u običnom loncu ?
Meni se raž znala usmrditi nakon 1,5h kuhanja u ex. loncu.
U običnom loncu sam uspješno skuhao samo cake-ove. Raž ima previše sranja u sebi da bi to funkcioniralo.
Jedina nada je da mica poludi i sve to poždere. :ymsick:

Znam da ti ovi komentari kvare raspoloženje ali na greškama se uči, a netko te mora upozoriti da griješiš. ;)
Follow the white rabbit...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

U obicnom loncu sam radio sterilizaciju tipa vodenog kupatila, u veliki lonac ide 2-3 cm vode i krpa, zatim manji lonac bez poklopca u kome su bile ove case.Veliki lonac ima na poklopcu termometar, tako da sam odrzavao T= 90'c jednu uru.Videcu da nabavim ex.lonac ovih dana, mada danas su dve od pet tegli kolonizirane jedno 40%,pa i ako krene neki smrad probacu da kejsujem jer drugih spora nemam.

Jbg svako se uci na greskama, a moja je nestrpljenje. X(
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Evo posle tri dana od prve slike u pitanju je ista casa, micelijum je dosta belji i jaci, doduse dve case su zavrsile sa wet spotom.

slika
By pecurko at 2010-09-21
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la drvo.bor »

Da, kolonizira ga on ljiepo. Ali zašto je folija skinuta s čaše ??? Ili je to čaša s kontaminacijom koju si slikao prije bacanja ?
Follow the white rabbit...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la pecurko »

Folija da nije skinuta samo bi nju i video na fotografiji.
Razmisljam samo da li bi ja mogao da ove tri o.k. cese iskoristim da recimo spremim jos 4-5 tegli sa bolje sterilisanom razi i da prenesem deo micelije u raz, mislim mogao bih ja to da izvedem, ali da li bi se raz kolonizirala?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pecurko F+ 1st try

Post Postao/la Red »

pa to neki i rade, samo prebace malo zdravog zrna u novu casu/teglu da potjera ponovo.

vrijedi pokusati u svakom slucaju, pogotovo ako imas par dobrih tegli i zdravu micu, samo sve pedantno radi ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori