Agonijska prica

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la kontaminacija »

ma i meni je isto tako sve više dosta toga.,,,

ponekad mi dođe da sve bacim u pm.,,
i odem tamo kod onog prevaranta uzmeme za 200kn i zabijem se,,,,

još gore mi je što nema nikoga uz mene tko to zna ili se bavi time,, tako da je tuga još veća :( :( =((
kingpin

Re: agonijska prica

Post Postao/la kingpin »

treba prvo putati da bi se moglo hodati :D ..treba experimentirati i uvijek ici dalje...evo mislim da cu ovaj tjedan poceti sa slurry syringe tek-om...koga zanima evo link dolje

http://forums.mycotopia.net/liquid-cult ... vised.html

to je nesto tipa grain to rain transfer sam zanimljivije
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la drvo.bor »

Ako imate učestale probleme s kontaminacijama počnite testirati opremu koju koristite i njenu funkcionalnost.
Za početak jednu staklenku raži sterilizirajte i bez ubacivanja spora stavite u inkubator.
Nakon 2-3 tjedna ju provijerite, prvo vizualno ima li tragova plesnji. Ako nema tragova kontaminacija otvorite poklopac i pomirišite. Ako je sterilizacija bila uspješna i potpuna miris bi trebao biti isti kao za vrijeme kuhanja. Ako se osjeti kiselkasti zadah ili smrad način na koji sterilizirate raž ne valja. Promijenite vrijeme sterilizacije ili expres lonac u kojem ju izvodite.

Ako ste provjerili proces sterilizacije i ona je izvedena uspješno ( nakon 3 tj. raž se nije kontaminirala) nastavite s testom.

Spore print koji koristite, bez obzira odakle je ( fsre ili neka druga banka spora) nikada nije 100 % sterilan. Ono što se možete nadati je da će micelij prilikom kolonizacij uspjeti pojesti uzročnike kontaminacije i uspješno dovršiti proces.
Ono što vi po tom pitanju možete napraviti je prvo razviti kulturu na agaru te kad se uvijerite da je čista s njom inakulirati raž. Čak da se na agaru i pojavi neki oblik kontaminacije uvijek možete izrezati komad čistog micelija presaditi na čisti agar te kad se uvijerite da je 100 % čist s njim inakulirati raž.

Treća bitna stvar na kojoj morate poraditi je sami transfer spora/micelija na raž ili neki drugi medij. Tu bih svakako preporučio korištenje glove boxa.
slika
Glove box se može jednostavno napraviti od plastične kutije i para rukavica.
Prije korištenja se prebriše alkoholom, u njega se polože staklenke inekcije ili što god da koristite. Nasprejajte ga s Oustom ili nekim drugim sterilizacijskim sprejom i sačekajte pola sata ta se smiri zrak u njemu te odratite transfer.
Na ovaj način čete minimalizirati mogućnost nastajanja kontaminacija i svoje projekte učiniti uspješnijim. ;)
Follow the white rabbit...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: agonijska prica

Post Postao/la Red »

Poslusajte Drvo, mudro zbori :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la krasta-zg »

samo malo,kažeš Oust..jel on ima antisepticko djelovanje??
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la drvo.bor »

slika
Spray it on surfaces*, spray it in the air! Oust® Surface Disinfectant & Air Sanitizer kills greater than 99.9% of germs (including cold & flu viruses) on the hard surfaces in your home. And, unlike Lysol® Disinfectant Spray, it is specially formulated to kill odor-causing bacteria in the air—truly eliminating odors rather than just covering them up.

Use Oust® Surface Disinfectant & Air Sanitizer on toilet seats, countertops, telephones, doorknobs and other hard surfaces to kill bacteria like Staph and Salmonella, in addition to a variety of viruses and fungi. Use it in the air to eliminate odors by killing odor-causing bacteria. Your home will be rid of many germs and will smell clean and inviting.
Follow the white rabbit...
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la Malbasha »

ako ovi ne lažu onda je po meni to otkriće :D
sljedeci put cu zagusit prostoriju sa njim da necu ni ja ostat ziv a ne fungi O:-)

valjda nije otrovan za gljive ili da zagadi nesto ako posprejam kutijice prije?
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la krasta-zg »

e pa zato i pitam,vec mi je palo jednom na pamet al reko nema sanse ipak ti mirisi i sranja mozda mogu nastetit..a mozda sam u krivu :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la drvo.bor »

Ja ga normalno koristim bez ikakvih problema, poslje mi sve fino miriši :D .
Koristio sam neko vrijeme neki sprej iz apoteke ali taj je 4x skuplji i nisam primjetio neku razliku.
Follow the white rabbit...
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: agonijska prica

Post Postao/la krasta-zg »

To je fantastično :ymhug:
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Odgovori