Moj grow

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Odgovori
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Moj grow

Post Postao/la Tuks »

Tu ce ic moje zabiljeske o growu.

Za pocetak imam malih komplikacija:
1. Print je bio uzasno los, minijaturan(cca 1.5cm u promjeru) nije bio taman i bio je full rijedak.

2. Buksa u koju bi to sve trebalo ic mi jos nije dosla, a kako stvari stoje ni nece sljedecih 20ak dana, tako da ce sve bit u izoliranoj kartonskoj kutiji =}

3. Neda mi se vise cekat, ocu nes radit =p

Uglavnom, napunio sam 3sprice od 20ml, jer mi je dosla jeda ideja na pamet.
U raz cu dodat malo manje vode tako da mogu stavit cca 12-13ml iz sprice po tegli(ali na vise mjesta u tegli), cilj mi je izvuc bar jednu gljivu iz cca 4 tegle tako da mogu napravit novi print =}
Ostatak cu puknut u par posudica sa agar-om, i trudit cu se sve sterilizirat do krajnjih granica kako nebi doslo do kontaminacija.

Ovo ce bit vise eksperiment nego grow.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Moj grow

Post Postao/la Red »

print zna biti jadan, ali spore su tamo. mozes eventulano staviti 2 ml unutra.

ne razumijem te, kako mislis malo manje vode u raz, pa raz se namace i kasnije kuha bez vode. a ako dodas 12-13 ml po tegli....pff dole ce ti se nakupiti vode ko blata i raz to nece uspjet pokupiti pa ces dobiti kontaminaciju, najvjerojatnije wetspot...

gle, ako vec zelis raditi nesto onda bar nemoj experimentirati u prvom pokusaju, jer kasnije ces samo imati problema tokom uzgoja pa ces postavljat extra pitanja a zbilja nema potrebe ako se drzis nekih pravila koje uvijek spominjemo. NE VISE OD 2 ml (1 ml je uvijek vise nego dovoljan) po tegli, a da za kejk ne govorimo...

spore su tamo.. spore print is a mass of hundreds of thousands or millions of spores. prema tome nema brige. ako su tamo krenut ce nesto kako god okrenes, samo nemoj strpat toliko vode. nemoj krenut krivo vec u startu.

kartonska kutija? za inkubaciju? pa tegle mozes drzat gdje god zelis na temperaturi od 25-28°, a kasnije ako sve bude ok, kontejner ce ti taman doci za radanje :D

sretno! \M/

p.s. ako budes imao bilo kakvih pitanja tokom uzgoja, zamolila bi te da ne otvaras zasebnu temu vec sve pitaj/ pisi u svoj topik, jer neki znaju postavljat pitanja na sve strane a radi se uvijek o istom growu, pa nema smisla raditi konfuziju :YMPEACE:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Moj grow

Post Postao/la HypnoToad »

Da, nemoj nikako, ni u kojem slučaju dodat više od 2 ml vode! Vjeruj mi, vode je u raži dosta, a spore su ti dovoljne samo dvije! Ako ih uopće nevidiš u vodi, opet ih ima stotine i stotine u šprici!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Re: Moj grow

Post Postao/la Tuks »

A dobro ajde, vi sigurno znate bolje od mene... Budem onda po 2ml, al kolko ja vidim u vodi u spricama nema puno spora...

Ugl. shvatio sam jos jedan bad, imam hrpu staklenki od ajvara i sl. al nemam niti jedan poklopac/cep za njih XD Smislit cu vec nes.

Pod kartonska kutija mislim na kartonsku kutiju koja je iznutra oblozena sa dva sloja debelog najlona, koji je steriliziran sredstvom za sterilizaciju i UV svjetlom. U najlon sam usio patent tako da ga mogu otvarat-zatvarat, a steriliziro sam i kartonsku kutiju prije nego sam zaljepio najlon i nakon tog jos jednom. Jos cu jednom prije nego tegle budu isle unutra.

Razmisljo sam jos da stavim "gljivu" (filter od auta), za nju zaljepim ventilator za PC i spojim nekoliko UV ledica, tako da sve to mogu nastelat na timer koji bi palio gasio vent, time mogu kontrolirat i temperaturu/vlaznost unutar boxa bez izlaganja kontaminacijama iz zraka...

@Red, onaj topic "oprema za grow" nek bude za opcenita pitanja o opremi, a ovdje cu vodit svoj dnevnik, postavljat pitanja vezana uz moj grow, i sl. =}
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Moj grow

Post Postao/la Malbasha »

kako tocno radi to UV svijetlo, jel moze to sa onim neonkama?
imam par takvi samo neznam kako mos ista stelirizirat sa njima
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Moj grow

Post Postao/la HypnoToad »

UV svjetlo ubija sve mikroorganizme i rapidno uzrokuje rak kod ljudi i životinja. Postoje posebne UV lampe baš za sterilizaciju, za profesionalnu primjenu.
Tuks, vidi, netrebaš izvodit sve te pizdarije. Tegla ti treba biti sterilizirana u ekspres loncu, treba imati poklopac sa sintetičkim filterom, šprica treba biti potpuno čista i igla sterilizirana vatrom nakon svakog ubadanja, i to je to. Okolni zrak netreba biti sterilan, netreba bit u nekakvom kontejneru, najviše što možda možeeš napravit je položit filter za kavu preko poklopca da ne pada prašina. Nikakvi ventilatori, filteri ni UV lampe ti netrebaju. Štoviše, sve ti samo šteti. Ako ne nađeš prave poklopce, ništa od toga ti neće pomoći.
I opet kažem, to što ti nevidiš spore ne znači ništa, promućkaj špricu prije korištenja da se spore rasporede, opet ih ima na stotine unutra.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Re: Moj grow

Post Postao/la Tuks »

Ja sam koristio flu lampu od frenda koju on koristi za izrdu tiskanih plocica. Kolko ja znam UV lampa isijava kolicinu UV svjetlosti koja je podjednaka ili veca kolicini svjetlosti koju DNK/RNA moze apsorbirat te time unistava DNK/RNK svih zivih organizama.

Ta kolicina je 240-280nm... Neznam dal pise nes na lampama kolko imaju nm, al ono, to mi je ionako bilo samo pomocno sredstvo dezinfekcije. Primarno je bilo neke perlice koje otopis u vodi, to koriste i u vrticima inace za ciscenje i dezinfekciju.

btw. UV koriste i za dezinfekciju vode i zraka u raznoraznim uredajima...

A jbg, volim se igrat i eksprimentirat =}

Zelim dovest do tog da imam savrsene uvjete, i najmanji moguci postotak kontaminacija...

Bolje mi je eksperimentirat sad na pocetku da vidim iz 1. ruke kako se sta desava i kako treba reagirat u odredenim situacijama, nego kasnije kad ulozim previse para pa da mi sve ode u k =}
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Moj grow

Post Postao/la HypnoToad »

A znam da je zanimljivo igrat se i eksperimentirat, al vjeruj mi, puno ti je bolje prvo utvrdit osnove, naučit kako sve ide, koji su optimalni uvjeti, pa onda kad ti uspije, kad sve naučiš i utvrdiš, možeš ić dalje i ekspirimentirat.
I znam da ti sad izgleda da trebaš u svašta uložit, svakakvu opremu i sitnice, ali sve šta trebaš nabavit je šprica i filter vata, bez svega ostalog se sasvim dobro može. Nakon stadija kolonizacije ti još treba kontejner i kokos/vermikulit, tegle i posude nađeš po kući.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Moj grow

Post Postao/la Red »

poklopci i cepovi za tegle se mogu kupiti i posebno u nekim trgovinama... pogotovo neke vece specijalizirane trgovine za kuću i dom ;)

samo se drzi gajda i ne pokusavaj raditi neki SF event i sve ce biti dobro, jer zbilja...sam uzgoj nije toliko kompliciran ako si ga ne zakompliciras. a posto je to tebi Prvi grow koliko sam shvatila, bilo bi najbolje da SVE svedes na minimum da lakse odradis sve...

a kako kaze Zaba nasa, kasnije imas vremena za experimentiranje.

Sretno! :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori