Cubensis outdoor - Mexican

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la Spunk »

Pozdrav svima

Pokušat ću napraviti jedan outdoor koji cu popratiti dnevnikom. Nemam neka očekivanja i radim sve to više iz radoznalosti nego iz ljute potrebe. Ako ne uspije- nema veze, a ako prođe vjerujem da bi moglo i drugima biti od koristi.
Lokacija je negdje na srednjemi Jadranu.
Radim i unutarnji uzgoj(njega neću pratiti u dnevniku) i valjda ce se za moje minimalne potrebe nešto izvući.

Spore sam naručio iz Španjolske i stigle su zbilja brzo.

Od stavljanja spora u pšenicu prošlo je 12 dana. Iskoristio sam cijeli print i napravio 10 šprica od 10ml. Radio sam tako da sam 2ml sterilizirane ro vode nakapao po printu i lagano miješao, a onda to izlio u 98ml vode.
Iskoristio sam 2 sprice. Nekih 2ml po tegli.
Pšenica je namakana 20-24 sata, pa sterilizirana u ekspres loncu
Temperature su bile između 19-23stupnja, a od prije dva dana se digla na 25. Tegle se nisu jednako razvijale, ali svejedno sam ih jučer sve protresao i danas se već vidi oporavak.


Najlošija
slika

Najbolje
slika

Grupna
slika


Substrat će biti pasterizirana suha konjska balega/vermikulit/gips. Za omjere ću još vidjeti. Nekih 10% vermikulita i 5% gipsa
Točnu proceduru još ne znam. Možda u plastičnom lavoru pomješam substrat i pšenicu u omjeru 2:1, nekih 5 - 6 cm i kejsam vermikulitom i to poslje upotrijebim za konačnu smjesu u omjeru 3:1(supstrat/kolonizirana smjesa).
Ne znam, vidjet ću još...

slika

Čekati ću da sve tegle budu kolonizirane kako treba(neke će morati čekati u frižideru) i onda kreniti u akciju

Ne kažem da ću poslušati, ali volio bi čuti savjete i prijedloge.

Živjeli
Jebivjetar
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la Spunk »

Pozdtav
Evo par slika i pitanje.
Ovo je najbolje kolonizirana tegla. Ima par zrna koji nisu pod micelijem sve ostalo je bijelo. Zrna koja su sa strane se dobro vide kroz micelij i zanima me koliko trebaju biti vidljiva kad je kolonizacija potpuna.
Temperature mi se penju preko 28 i mislim staviti zaleđenu bocu u boks. Boks(veliki lavor) je velik i između boce i prve tegle ima 35 cm. To bi napravio ujutro da spusti temp dok sam na poslu.
Jel tako nesto moze sjebat stvar?
I od kada je ugrijalo pocela se kpndenzirati voda u tegli? Jel to ok?

Evo slike
slika

slika

slika

Edit:

Probao sam staviti bocu. Nije bila potpuno zaleđena. Stavio sam ju navecer, a ujutro je temperatura u boksu bila 25 C dok je prostorija bila na 28 C. Vlaga nije dramaticno porasla.
Zadnja izmjena: Spunk, dana/u 12.06.2019, 10:16, ukupno mijenjano 1 put.
Jebivjetar
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la danko fafanko »

Spremno za posadit, bit će ti zajebano ako nemaš klimu...
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la Spunk »

Za frutanje unutra imam mali boks pod kljucem u klimatiziranoj sobi.
A ostatak je na nezgodnom mjestu. Radi djece. Ali snaci cu se dok ne preselim van.
Znaci, ova tegla moze u frizider cekati ostale?
Jebivjetar
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la danko fafanko »

Može
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la Spunk »

danko fafanko je napisao/la:...
A koliko je miceliju bitna izmjena zraka u fazi "hibernacije" dok je u frizideru. Jer stavio bi ih u vreću ako ne smeta
Jebivjetar
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la danko fafanko »

Ne treba mu uopće zraka, može bit skroz zatvoreno...
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la Spunk »

Dogodile se neke smetnje na putu.
U kuću do mene(apartmani) došla familija iz mog kraja na ljetovanje. Otac familije, "oduševljen" što je naišao na izgubljenog zemljaka hvata svaku priliku da saznajemo što se više može o onom drugom i preko ograde redovito prati... sve!
Jebiga, outdoor se odgađa dok zemljak ne ode. Micelij sprèman, sastojci za supstrat isto tako...
Svejedno ću sutra iskoristiti tri tegle. U kantu od jupola ću probati nešto iskombinirati. Rupe su na dnu probušene(sadim vutru u tome). Staviti ću na dno dva sloja geotekstila, sloj kartona a onda izmješan supstrat i pšenicu. Večeras sam kao pasterizirao konjska balegu/verm/gips (75/20/5). U poklopacu mislim izrezati maksimalno veliku rupu i na nju staviti mrežu za komarce. Ako bude falilo zraka izbušit ću je na sve strane.mislim staviti i sloj vermikulita povrh supstrata, čisto da vidim kada se počinje sušiti. I sve to staviti u dobar hlad.
Sve to mogu jednostavno prenjeti u kuću kad trebam nešto raditi
Pozdrav
Jebivjetar
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la Spunk »

Evo, napravio sam probnu turu. Ako uspije, onda cu i ostale tegle na slican nacin probati uzgojiti

1.5 litre micelija razvijenog na pšenici.
Upotrebljene tegle su se najsporije razvijale. Mislim da je sama solucija sa sporama bila slabija, a uz to nisam nešto vodio računa da u svaku teglu isto stavljam. Ne znam što bi drugo moglo biti... Sad, ovako unazad mi pada na pamet da je pšenica iz nekog razloga mogla vući na suhu stranu.... Nadam se da je micelij ok. Bijel je...

Substrat je suha konjska balega/vermikulit/gips (75:25:5). Negdje oko 5 litara. Obični gips sam dobro umutio sa puno vode i razlio po raširenom najlonu. Mislio sam da ce se brzo osušiti, ali i sutradan je bilo nemoguće u sitno mrviti, pa sam ga u komadiće razmrvio i onda u pećnici sušio na 70 C. Poslje u nekom aparatu za miksanje doveo u prah. Sve zamjesao i doveo u field capacity.
Eh, pasterizacija... nemam termometar, pa sam išao probati odoka. Uspije li ili ne uspije, znam za ubuduće. Napunio sam tegle substratom, začepio, i stavio u lonac s vodom. Pustio da lagano provrije, smanjio na najmanje i tako držao 2 sata. Pa što bude...

Kanta(18 l) od boje za zidove. Ima probušene rupe za drenažu. Na dno sam stavio dva sloja geotekstila, pa dva sloja kartona. Karton dobro namočio i nožem probio na petnaestak mjesta. Tanki prorezi.
Napunio pomješanim supstratom i micelijem i na kraju oko 2 cm vlažnog vermikulita. Još malo na kraju lagano zalio vodom. Mislim da dobro propušta vodu...

Ostaje mi čekat, prskat, zalijevati, nadati se bar nečemu.

Sve sam radio vani, bez puno brige o čistoći

Sinoć mi nije palo na pamet slikati sav proces, ali evo kako to sada izgleda

Pozdrav svima

slika

slika

slika
Jebivjetar
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Cubensis outdoor - Mexican

Post Postao/la Vid Svante »

Meni su one rasle po zimi na balkonu otvorenih prozora, a vani je bilo mrzlo. Tako da svašta je moguće a moja preporuka je da slušaš srce,ili ti gljive. eksperimenti su uvijek dobro došli.
Odgovori