GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
sakal
rank2
Postovi: 40
Pridružen/a: 02.09.2014, 09:12
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 22 puta

GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la sakal »

Dragi prijatelji, ovim hobijem se bavim vec nekoliko godina sa manje vise uspeha.
Ovim putem zelim da izrazim svoje postovanje i reci hvale za sve koji su doprineli da ovaj sajt postoji, narucito administratorima.

Objavljivacu postove na svakih nekoliko dana od pocetka do kraja uzgoja, onako kako ja radim i kako imam najbolje rezultate. To nece uvek da se podudara sa konvencialnim metodama al ja tako pravim.

Oprostite unapred ako se ponovim ili zbog gresaka u kucanju.

Svakako da zelim cuti vase komentare na moje postove jer tako mozemo svi zajedno usavrsiti svoju tehniku.

Uzivajte!

P.s. na zalost iz privatnih razloga nece biti slika, ali cu se potruditi da sve objasnim u detalje.
Te s'obzirom da se vise necu baviti ovim hobijem zelim svoje znanje ostaviti za iduce generacije na ovom kultnom mestu za nas ljubitelje gljiva.
sakal
rank2
Postovi: 40
Pridružen/a: 02.09.2014, 09:12
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la sakal »

Pribor:
* Kvalitetan print(uredno spakovan i bez kontaminacija)
* Kukuruz(za rast i razvoj micelijuma koristio sam kukuruz kokicar iz prodavnica zdrave hrane, kupujuci na merenje)
* Kokosov treset (za ispune i za prekrivanje micelijuma na kukuruzu. Cvecara)
* Vermikulit (za ispunu eventualno za prekrivanje micelijuma na kukuruzu. Cvecara)
* Perlit ( za isparavanje vode u kutiji za uzgoj gljiva. Cvecara)
* Asepsol aerosol ( sredstvo za dezinfekciju alata i prostora za rad. Apoteka)
* Gumene rukavice (apoteka)
* Spric i igle (apoteka)
* Maska za lice (apoteka)
* Sterilna voda za inekcije (apoteka)
* Folija (prodavnica)
* Tegla sa poklopcem (prodavnica)
* Upaljac jer se za brener nema para ;) (prodavnica)
* Posuda od folije (prodavnica)
* Rucna prskalica (prodavnica)
* Ubrus (prodavnica)
* Plasticna veca providna kutija (prodavnica)
* Sporet, lonacicediljka


Ako sam nesto zaboravio naknadno cu ubaciti.
Kada ste nabavili sve ovo, mozete se baciti na zabavan i izazovan deo, a to je Sterilizacija podloge za razvoj micelijuma. :ymdevil:
Avatar
Hermes
rank4
Postovi: 137
Pridružen/a: 31.05.2019, 10:33
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la Hermes »

sakal je napisao/la:Pribor:
* Kvalitetan print(uredno spakovan i bez kontaminacija)
* Kukuruz(za rast i razvoj micelijuma koristio sam kukuruz kokicar iz prodavnica zdrave hrane, kupujuci na merenje)
* Kokosov treset (za ispune i za prekrivanje micelijuma na kukuruzu. Cvecara)
* Vermikulit (za ispunu eventualno za prekrivanje micelijuma na kukuruzu. Cvecara)
* Perlit ( za isparavanje vode u kutiji za uzgoj gljiva. Cvecara)
* Asepsol aerosol ( sredstvo za dezinfekciju alata i prostora za rad. Apoteka)
* Gumene rukavice (apoteka)
* Spric i igle (apoteka)
* Maska za lice (apoteka)
* Sterilna voda za inekcije (apoteka)
* Folija (prodavnica)
* Tegla sa poklopcem (prodavnica)
* Upaljac jer se za brener nema para ;) (prodavnica)
* Posuda od folije (prodavnica)
* Rucna prskalica (prodavnica)
* Ubrus (prodavnica)
* Plasticna veca providna kutija (prodavnica)
* Sporet, lonacicediljka


Ako sam nesto zaboravio naknadno cu ubaciti.
Kada ste nabavili sve ovo, mozete se baciti na zabavan i izazovan deo, a to je Sterilizacija podloge za razvoj micelijuma. :ymdevil:
Sta bi sto si stao xD
sakal
rank2
Postovi: 40
Pridružen/a: 02.09.2014, 09:12
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la sakal »

Da nastavimo. Sterilizacija.
Kukuruz natopiti u vruću vodu na 12 sati, nekoliko puta zameniti vodu u kojoj stoji kukuruz. Koristiti uvek vruću vodu. Ja dodam malo sode bikarbone i hidrogena od 3% da ubije većinu gamadi i da mi kukuruz ne primi ukus smrdljive kontaminacije. Bez mirisa!
Nakon 12 sati zamenim vodu, stavim u lonac, te na šporet.
Pustim da provre i smanjim na najslabije taman da se krčka naredna dva sata.
Procedim kukuruz onako vreo, dodam odredjenu količinu vermikulita(proizvoljno, zapreminski 1/5 kukuruza) i raspodelim u tegle, tako da napunim 3/4 tegle.
Zatim tegle koje imaju otvor na vrhu i veštačku vunu, prekrijem sa 4 sloja al folije i obmotam oko poklopca, sve zajedno poslažem na tepsiju i u rernu.
Sat vremena u rerni na 120c, zatim pojačam na 150c pa dodam još sat vremena da se "peku".
Povremeno izvadim i promućkam tegle.
Nakon dva sata, ugasim rernu, skinem al foliju sa tegli i ostavim tegle u rerni dok se ne ohlade, uz povremeno mućkanje.
Ukoliko primetimo veliku količinu kondenza u unutrašnjosti tegle ili na kukuruzu, ponoviti postupak.
Takve tegle su spremne za inokulaciju sporama, a to ću objasniti u sledećem postu.
P.S. ovako odradjene tegle smanjuju kontaminaciju na minimum, mogućnost kontaminacije je oko 5%(podaci iz prakse).
sakal
rank2
Postovi: 40
Pridružen/a: 02.09.2014, 09:12
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la sakal »

Pre nego što napišem o pripremi spora za inokulaciju .
Voleo bih da vam objasnim zašto ja koristim kukuruz i ništa više.

Moje iskustvo sa gljivama počinje jako davno, metode uzgoja su se menjale s vremenom. U mojoj prirodi je da probam sve i svašta, a mogu vam reći da sam probao skoro sve dostupne materijale za uzgoj gljiva.
Za micelijum sam koristio: pšenicu, raž, proso, pirinač, crni pirinač, razna brašna, pasulje....
Za pokrivanje micelijuma: vermikulit, hidrogel, glistenjak, konjsku kaku, humus, običnu zemlju, zemlju za cveće...
Sve je uglavnom sranje, zrnevlja sem kukuruza ne možete sterilisati mojom metodom, a ni sa parnim loncem(u potpunosti ili trošite previše resursa nepotrebno).
Većina vas se pati sa kontaminacijom podloge, a ne sa kontaminacijom spora ili čega već ne.
Napravio sam sistem koji radi u 95% slučajeva, bez komplikacija i troškova.
Zbog toga imam potrebu da i pišem sve ovo, jer ne želim da se neko muči kopajući po forumima, gubeći vreme, spore i novac.
Zato izvolite moju formulu za uzgoj gljiva.
;)
Avatar
perke
rank4
Postovi: 115
Pridružen/a: 30.08.2019, 10:13
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 29 puta

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la perke »

sakal je napisao/la: 07.04.2020, 21:25 Pre nego što napišem o pripremi spora za inokulaciju .
Voleo bih da vam objasnim zašto ja koristim kukuruz i ništa više.

Moje iskustvo sa gljivama počinje jako davno, metode uzgoja su se menjale s vremenom. U mojoj prirodi je da probam sve i svašta, a mogu vam reći da sam probao skoro sve dostupne materijale za uzgoj gljiva.
Za micelijum sam koristio: pšenicu, raž, proso, pirinač, crni pirinač, razna brašna, pasulje....
Za pokrivanje micelijuma: vermikulit, hidrogel, glistenjak, konjsku kaku, humus, običnu zemlju, zemlju za cveće...
Sve je uglavnom sranje, zrnevlja sem kukuruza ne možete sterilisati mojom metodom, a ni sa parnim loncem(u potpunosti ili trošite previše resursa nepotrebno).
Većina vas se pati sa kontaminacijom podloge, a ne sa kontaminacijom spora ili čega već ne.
Napravio sam sistem koji radi u 95% slučajeva, bez komplikacija i troškova.
Zbog toga imam potrebu da i pišem sve ovo, jer ne želim da se neko muči kopajući po forumima, gubeći vreme, spore i novac.
Zato izvolite moju formulu za uzgoj gljiva.
;)
Samo ti pojasni do kraja, ako te ne mrzi. Sta nakon kolonizacije, konkretni odnosi kokosa i perlita itd.
Bili bi ti zahvalni. Ovo deluje daleko prostije od ostalih metoda.
Valjda ti nece trebati godinu dana kao izmedju prethodna dva posta :D
sakal
rank2
Postovi: 40
Pridružen/a: 02.09.2014, 09:12
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la sakal »

Neće idemo dalje.
Priprema špriceva za inokulaciju.
Ne radim u nikakvim sterilnim prostorijama niti imam neku specijalnu zaštitu.
Najbitnije jeste da se nekoliko puta prebriše alat, ruke i dezinfikuje okolina.
Nekoliko puta prskam asepsolom po površini i iznad nje u radijusu oko 1 m.
Rukavice nisu neophodne ali maska za lice jeste, ili prebacite majcu preko usta i nosa.
Spore sa printa sagrebem nožem na gomilice, otvorim špric iz sterilne kese(iako sam kesu prebriso i isprsko asepsolom za svaki slučaj) brzim pokretom uvlačim deo spora i odma otvaram iglu i stavljam na špric, i tako dok ne sredim sve špriceve.
Nakon toga otvaram po jednu ampulu sterilne vode i uvlačim u šric sa iglom i odmah zatvaram poklopcem.
Pripremljene igle spolja malo naprskam asepsolom i stavljam u kesu za zamrzivač i odlažem u frižider.
To je ceo postupak bez komplikacija i dodatnog troška.
Bitno je da se potrudite oko sterilizacije prostora i opreme, te da nema strujanja vazduha dok to radite.
Pre inokulacije kesu vadim iz frižidera i okl 24 sata držim u špajzu na temperaturi oko 20c, na tamnom mestu.
Iz iskustva mi se pokazalo da se ovako smanjuje vreme rasta micelijuma i jako brzo kolonizuje kukuruz.
Inokulaciju vršim tako što dezinfikujem poklopce i vatu sa spoljnje strane zatvarača na tegli.
Direktno nakon skidanja čepa sa igle šprica ubadam izmedju vune i čepa i prskam spore u teglu.
Uvek prskam po stranicama tegle i nakon toga svaku teglu detaljno mućkam oko 5 min.
Spakujem sve tegle u platnenu kesu i odlažem na mesto gde je uvek konstantna temperatura od 20-24c.
Uglavnom neka ostava, orman ili tome slično.
Tegle povremeno promućkam, ali ne više od 3-4 puta tokom kolonizacije.
Sledeći put pišem o "sadnji" kolonizovanog kukuruza.
sakal
rank2
Postovi: 40
Pridružen/a: 02.09.2014, 09:12
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la sakal »

Kada micelijum postane beo kao sneg i više se ne nazire kukuruz onda je vreme za "sadnju''. (Ja na žalost ne baratam izrazima vezanih za uzgoj gljiva jer sam od početka učiop pogrešno zahvaljujući "stručnjacima" koji su lupetali po forumima"
Aluminijumske posudice koje uzimam su one za pakovanje hrane od 750ml.
Za pokrivanje kukuruza koristim kokosov treset, vermikulit i konjsku suvu kako ako imam.
Ukoliko imate 1 litar kukuruza, treba vam isto toliko kokosovog treseta ili konjske kake i vermikulita oko 100ml.
Za litar treseta i 100ml vermikulita stavim pola litre vode na šporet u veliku posudu da prokuva, kad prokuva sklonim sa ringle i ostavim na 3 minuta, zatim dodam treset i vermikulit i mešam da se sve izjednači.
Tako izmešano poklopim i ostavim da se sve ohladi na sobnu temperaturu.
Kukuruz u tegli dobro izmućkam da se svi kukuruzi odvoje jedan od drugog i sipam u svaku al. posudu po oko 300 ml.
To sve poklopim sa oko 350 ml mešavine treseta i vermikulita.
Mešavina ne sme biti mokra, prilikom blagog stiskanja nebi smela da izlazi voda iz njega, ukoliko je to slučaj slobodno ga malo ocedite rukama i prekrite kukuruz sa njim.
Blago pritisnite smesu da se napravi ravna površina.
Tako spremljene posude poklopim sa poklopcem koji ide sa njima i ostavim na tamno mesto sa oko 20*c, na max 2 nedelje.
Površina mora biti bela i u potpunosti prekrivena micelijumom.
Po potrebi jednom ili dva puta poprskati blagim mlazom pumpice za vodu.
tomashjo
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 28.01.2021, 00:58
 pohvaljen: 1 put

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la tomashjo »

Šakale, druže da li je to sve? hvala na svemu do sada
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: GT na kukuruzu bez expres lonca na moj nacin

Post Postao/la harp »

šprica na zrno je nepreporucljiv nacin, cak i ako steriliziraš u express loncu. endospore možeš jedino tako uništiti, u express loncu.
šprica se koristi samo za pf tek ili za rad na agaru.
ima kakva slika napredka?
Odgovori