Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la CroOyster »

[quote="258"]A danas ni jedne kapljice unutar tegli s raži, vidi se da je nekoliko zrna tu i tamo vlazno..

Ovo je bija proces. Raž se namakala jedan dan a potom prokuhala 15ak min , izvađena je na sugaman koji je bija preko cilog stola te je raž, u tankom sloju, stavljena na taj sugaman. Drugi dio sugamana je isa preko raži te sam u više navrata susija raž sa tim sugamanoma odnosno brisa. Raž je tako stajala par sati te sam proba dva različita načina provjere suhoće i oba su prošla. Prvi je kad raž stavim u ruku te ju okrenem, ostalo bi 7-8 zrna na ruci sve skupa. A drugi je: raž bi bila stavljena na toalet papir i on se nebi smocio.. Nakon toga sam napunio tegle, stavio foliju preko, s glumicom. Na teglama ima rupa na sredini poklopca malo manja od promjera malog prsta kroz koju je povučena sint vata. Tegle su tako ostajale 12-15h. Nakon šta se sterilizalo ostajale su u kuhinji jedan dan i prije inaokulacije sam vidio te kapljice unutar tegle. Sint vata nije vlažna tako da ne vj da je voda prilikom sterilizacije ušla u tegle.... Sad ukoliko je tu i tamo neko zrno vlazno dali to stvara problem? Jer ne kuzim šta radim krivo, ako je ovo krivo uopće...

Zzz

Hvala na odgovoru :D[/quote

1. Zrno isperi u toliko voda koliko je potrebno da ide bistra voda kada mijesas u posudi.

2. Zrno sada ostavi sa dva prsta vode da bude iznad zrna u loncu u kojem ces kuhat (posudi, ranjika) i cekaj 12-15h, nikako preko 18h jer zrno vec pocinje prikupljati energiju (secere) za klijanje a to nije dobro došlo bar po meni a preko 24h donije previse vlage pa nito nije dobrodoslo. U tom periodu posuda je na sobnoj temperaturi gdje ce se potaknuti germinacija spora i u tom stadiju ih je lakse unistiti.

3.Nakon 15h, vode u zdijeli vise nema zrno je upilo sve, jos isperi u jednoj ili dvije vode te opet ostavi dva prsta vode u loncu te kreni sa kuhanjem.

4.Kuhanjem ti je cilj da se rijesis viska vode da sve ispari van i sjeme ostane sto suhlje, u pocetku nemoras puno paziti ali vec prikraju kada vode gotovo nema moras ucestalo mijesati da ne zagori ako zagori i pocrni to nece valjati jer ta zagorecina ce poremetiti ph supstrata i bice podlozniji infekciji pogotovo wetspotu. Sto ti vise vode ispari mjesanjem to ces manje morat kasnije gipsa koristit.

5.Kada je zrno dobro isuseno kuhanjem, uzmi cistu krpu istresi zrno na nju ostavi da se ohladi na tu temperaturu da mozes rukama umijesat gips, nakon mjesanja sa gipsom zrno treba biti praskasto bijelo ali ne previse. Gipsom dobijes to da dijelom popravi ph supstrta, upije nesto vlage i sto je najbitnije razdvoji zrna supstrat bude prozracniji rahliji. Ovaj procs je potrebno odraditi sto prije i u zatvorenom prostoru bez strujanja zrka jer netrebaju ti nove spore iz zraka.

6. U dobro oprane i dezinficirane tegle uspi vermikulita na dno nekih jedan do dva prsta debljine te napuni teglu zrnom, ostavi nekih cetiri prsta razmaka od zrna do vrha.

7. sterilizaija, ubaci tegle u exp lonac, 1kg/1h, dakle 5kg zrna sterilizacija 5h. Ne pocinjes brojat vrijeme sterilizacije kad upalis izvor grijanja nego kad u loncu pocne kuhat prilagodi temperaturu da lagano krcka iz exp lonca i i tako pocni brojat vrijeme. Vode ne smijes usipat previse, kao neki orijentir uzmi da od dna do nekih4-5 cm u visini tegle bude vode (tegla 750ml). Kada je sterilizacija prosla dali je bila uspijesna pokazatelj je suhi vemikulit na dnu tegle dakle bez imalo vlage bijel kao da je tek usipan... ako je vlazno tamnije po izgledu slobodno baci tu teglu ili ostavi pa ocekuj wetspot ili neke druge infekcije koje vole vlagu. Ako je sve uredu teglu ostavi da se prirodno ohladi o otvaraj ju samo pred cjepljenje.

Apropo onoga sto je napisao Hypno ako ovo gore navedeno odradis i uspije ti po pitanju vlage a opet ti se dogodi isto onda ti je ili print u banani ili pribor a mozda i radno okruzenje (glovebox idr.).
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la HypnoToad »

Ili umjesto svega toga kupiš proso, izmjeriš 200 ml volumena zrna prosa, 130-150 ml vode, sipaš direktno u tegle (toliko je taman za naše tegle od 720 ml), dodaš po žličicu kave i gipsa, promućkaš i staviš na sterilizaciju u ekspres lonac na sat i pol. :) Eventualno možeš pustiti 24 sata na sobnoj temperaturi prije sterilizacije da bakterijske endospore proklijaju i da ih sterilizacija temeljitije uništi, ali ni nemoraš. Kud ćeš jednostavnije. :)
Ovaj postupak što je CroOyster napisao je super detaljan i u toj fazi garantira idealne uvjete, ali ako se invazivne spore kasnije unesu, đaba sve to. :)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la CroOyster »

upravo tako treba pridodati veliku vaznost na sam cin cijepljenja odnosno higijenu u tom trenutku... glove box po meni je obavezan, paljenje igle itd... eventualno pri sljedecem pokusaju moze jednu teglu ostavit poslje sterilizacije necijepljenu dakle da ju opce ne otvara aostale neka cijepi to je jos jedan korak gdje bi mogao vidjet u kojem koraku grijesi.
Nazalost mi tu nemozemo pomoci vise od onog sto smo napisali jer na njemu je da otkrije dio gdje sve zapinje i popravi ga, svi smo mi to prosli netko prije netko kasnije hehe...
Avatar
258
rank3
Postovi: 60
Pridružen/a: 23.09.2015, 22:20
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la 258 »

Super, hvala na detaljnom odgovoru. Za početak ću probati od Hypno-a jer je malo jednostavnije.

Šta se tiče cakeova, kako su onda oni kontaminirani? Jer svaki put radim usporedno zrno i cakeova s BRF, pa bude oboje kontaminirano. Znači ili print ili inokulacija?


Šta se tiče inokulacije to ide ovako

Nakon kuhanja ostavim tegle da se hlade, skoro nikad 24h al budu hladne. Glowbox dobro obrišem alk te otvorim eks lon skinem gornju foliju, obrišem svaku teglu alkoholom te ih jednu po jednu stavljam u gb. Nakon toga špricam u zrak povise gb-a da kapljice padnu na dno tj da ono šta je u zraku (ne čistoće) odu na dno. Sve to radim s rukavicama koje su selotejpon zalijepljene za rukave i oprane alkoholom. Nakon toga iz kutije i iz folije vadim špricu koju obrišem alkoholom, ako nema zraka u njoj uvučem dok vrh igle držim da plavom djelu plamena da bi promuckao spore te posli toga prođem plamenom preko cijele igle dok se ne zacrveni, pričekam do 10 s pa inokuliram. Između svake tegle steriliziram vatrom.

Svaki dan nešto novo naucim :)
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la antoniopavaroti »

Staklenke treba pokriti sa tri sloja al. folije pa sterilizirati .Nakon sterilizacije skineš jednu foliju i inokiliraš..u četri rupice koje kasnije proširiš staviš vatu..ili onaj flaster
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la ljacve55 »

Ja kod sterilizacije uopče ne koristim foliju.
Isperem zrno po svojoj volji te prokuham lagano 1h
Nakon toga opet isperem u hladnoj vodi,prosušim te nakon toga prebacim u tegle od 720ml ili od 1l.
Poklopci na teglama imaju po 4 rupe promjera 1mm ili dvije veče od 3mm,ovisno za što mi trebaju.
Rupe zatvaram samo mikropore trakom u jednom ili u dva sloja te nakon toga ide u express lonac na sterilizaciju.
Do sada sam na taj način izradio cca 100 tegli,a kontaminirala mi se samo 1 do sad(puj-puj da ne ureknem :D )
Trenutno radim Pan. Cyan. Goliath i Havaii po 2 i 3 tegle,4 tegle Psy. Mexicane(ATL7) koje moram prebaciti na supstrat jer su tegle pune sklerocija.
Kroz koji dan ću staviti na frutanje 2 monotuba od 54 litara Mex. Cubensisa.
U podrumu na hladnom imam kantu pasteriziranog kartona na koji sam stavio micelij Psilocybe Azure. dobivenog iz Njemačke,a skinut sa patcha.
Imam još paketa istih za daljnje projekte,a krenut ću i sa Psilocybe Cyanenscens koji sam također dobio al iz Austrije i isto skinut sa patcha.
Čekam da mi dođe veliki Ex. lonac od 20 litara da mogu raditi sa puno više tegli u jednom šusu jer imam mali od 7litara te mi rad sa njim oduzima puno vremena.
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la CroOyster »

gdje si nabavio lonac od 20l i koja cijena ako se moue znati?
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la AFX »

ljacve, to ti je inace fora koja se upotrebljava da ne bi rulji koja se tek pocinje time baviti da im ne bi voda od kuhanja usla u stanklenke..a visak vode u staklenci nije bas potreban. Čisto mislim da je to zbog toga.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
258
rank3
Postovi: 60
Pridružen/a: 23.09.2015, 22:20
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la 258 »

Pozdrav svima, red je da privedem kraju ovaj dnevnik..

Nakon nekog vrimena 'razbijanja' glave šta je pošlo krivo ili nije, kroz priču sam shvatija da BRF nije razeno brašno (koje sam ugl koristio) nego brown (smeđe ili integralno) rice flower. :)) :)) mislim da je svaki komentar suvisan :p

Anyway nakon šta sam prominija brašno, 3/4 skupine šprica (od različitih printova) nisu davale rezultat, već bi staklenke sa smjesom samo stajale bez napretka, kao šta dio i sad stoji. Znači napravio sam jednu upotrebljivu skupinu printova koja sada daje rezultate XD


1. tura - Thai - jedina koja nije kontaminirana i kojoj fali još 5 dana do prebacivanja u fruiting chamber
slika


2. tura - Thai - 1 of 4 koje se razvijaju, 8 dana u procesu

slika


Do pisanja :ymhug: :ymhug:
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Početak novog poglavlja-prvi grow (Mexicana)

Post Postao/la ljacve55 »

CroOyster je napisao/la:gdje si nabavio lonac od 20l i koja cijena ako se moue znati?
Preko ebay-a ima samo traži što manju cijenu shippinga.
Sa shippingom me izašlo 89€.
Ovaj će za sada biti dovoljan,a za dalje gledam All American od 30.
Odgovori