pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

Dobio na poklon psilocybe serbica gljivice, ubrane na velebitu, konzumirane prije nekoliko dana, bilo sooper.
Do sada sam uspio uzgojiti jednu turu cubensisa pa mi se nakon malo istraživanja svidilo kako sam u posjedu dosta rijetkih spora, iako su suhe.
Da mi život bude zanimljiviji pala je odluka da danas obavim prvi pokušaj, jer prašine serbice imam ograničeno jel.
Uzeo sam rašpršivać maglice, originalno od nekog sredstva za stakla, dugo isti koristim za vodu samo pa zaista ništa ne smrdi, i u njega sam nalio hladnu vodu iz pipe i dodao 2 prstohvata serbica trunja, slomljenih šeširića, spora, :cheesy: .
To sam promućkao i ponjeo sobom iza kuče gdje mi je domaći humus i piljevina.
Piljevina je od 5+ vrsta drveća, voćaka, svega, ovogodišnja je i stara je nekoliko dana, čak je i kisnula 2 dana.
U posudu sam krknuo red piljevine pa ju pošprijem sa maglom dobro, pa ponovno red piljevine pa ponovno magla, i tako jedno 5 puta.
Posudu sam pokrio plst. folijom i spremio pod krovni prozor na 20-23 C.
Najveći mi je misterij što neznam na kojoj temp. se micelizira serbica, no mislim da sam blizu barem, po potrebi ću premještati na toplije ili hladnije, izbora imam jer imam više prostora sa raznim temp.

Kad sam već brljavio reko ajde odmah da probam startat jedan brzinski cubensis đumbus.
Kod cubensisa sam imao print te sam pola printa pokupio sa par kapi vode i umutio u drugu štrcaljku za maglu.
Kod substrata sam u cubensis slučaju dodao domaći humus i piljevinu, također u 5-6 redova, dobro sam ih međusobno naprašio sporama, pokrio folijom i odma u društvo pod krovni.

Ništa previše ne očekujem, samo se nadam da ću barem jednu serbicu uhvatit radi daljnjih spora pa da mogu sterilno pokrenut sve kako spada.
Na raznim videima, fotkama, a i čarobnjak rođak koji ih bere mi je pričao, da rastu iz čipsa, iz komada mrtvog drveta, iz zemlje koja je udrvljena, mahovinom pokrivena, ne u zatamljenom području, više malo na svijetlu...
Također sam svjestan da frutaju na nižim temperaturama pa će tu, ako dođe do ikakvog micelija, biti ganjanja fruting zone, također mislim da im treba jako puno sviježeg zraka jer su u rijeđem gustišu i brije ih vjetar, samim time moguće je da ih frutam u nekoj sobi uz otvoren prozor na kip sa upaljenim radijatorom ispod, pa ću vjerovatno dobiti temp. supstrata malo iznad temp. zraka iznad micelija, ako i budu otvorene radi puno sviježeg zraka nemislim da će vlage faliti jer kod mene je vani balavo, jesen, mokro.

Sva moguća iskustva će mi dobro doći pa pišite tko što pametno ima...
Da napomenem da ću kroz nekoliko dana pokušati sterilizirati piljevinu i obaviti istu stvar sa serbicom a i iz šume koju često posječujem sam donjeo jedan komad mrtvog starog drveta, njega ću sterilizirati u velikoj staklenoj tegli u expr. loncu i onda ću ga namaglit sporama serbice, biće i tu kemijanja i kombinacija.
Eo i sneak peak moja dva experimenta :bigsmilee: , optimističan sam opet nekako, tako sam se osječao i zadnji put, i uspio sam, :mushroom:

slika
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la AFX »

Definitivno pratim :thumbsup:
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la Vid Svante »

Nadam se da je netko tko je brao te serbice ostavio nešto da se prirodnim putem na velebitu nastave rađati :) šteta da se prije niste sjetili uzeti spore...
inače svaka čast, i ja bi ih probao
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Pratim temu :) I nadam se da će pokušaj uroditi plodom. Samo naprijed!
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

godinama ekipa već ide gore i lovi serbice, ja sam samo imao informaciju da idu, nikad prije nisam dobio poklone sa planine do ove godine, a oni ne briju na printove kad se namire sa outom svake godine valjda, a i jako puno ekipe stranjske se mršti kako zna šta treba sa gljivama, sve kuže, najpametniji, ali su kao ljeni, neda im se kuhat ovo ono, pa stoga nema treće do mojih mućki...ovi moji čarobnjaci naju kako se bere i vjerujem da nerade fungicid kad dođu gore..

par dana je prošlo otkako sam našprico dva supstrata sa dve vode zamućene s dva razlićita micelija, nikakvih pomaka nema, ne smrdi koliko uspjevam nanjušit sastrane, malo sam protreso ali nema naznaka mice ni ispod, jedna je grančica imala bijelih dlačica, no presitno da kažem što je, protreso sam posudu da ju pokrije piljevina....

kako sam danas zasjeo na jubito i odero po nekim dokumentarcima o brijanju, putovanjima, gljivama, shamanima, tradicijama na kontinentima i sl., pa reko kravino govance imam, kuruze imam, riže, piljevine, lonac, tegle, šta čekam, da mi ovo što sam ofrlje pošprico krepa???

odma sam nakrkko expr. lonac praznim teglama da vidim koji mu je max., nema labavo, šprice nove s iglama spremne od zadnji put, nisam ih koristio...
ubro tri klipa kuruze na bašći da probam sa kokičarom, i sa ovim odvojeno a i miješano.....
jučer sam kuruzu skupa potopio u vodu, danas ništa nisam kuhao, samo rasporedio mokru kuruzu u tegle i u expr. lonac.
ovaj sam put pošto koristim špriice morao i čepove izbušit na teglama, :)
tri tegle sam sterilziro sa pola klipa kuruza skupa sa baturicom, čisto da vidim kako će izgledati, također tri tegle sam na dno tegle stavio malo piljevine miješane, pa na nju šaku kravljeg koje je mokro, odstajalo, pokislo, pa sam na njega poklopio još jedan red piljevine malo, i reko vidim da je govno premokro pa sam na vrh u tri posude sa balegom nasuo riže, ona bi trebala popit višak vlage ako se nevaram....
ostatak tegli, jedno 6, 7 je kukuruz kokičar posebno, miješan sa pionirom iz polja, i solo pionir.

lonac je ključao sat i 20 minuta, zepter veliki lonac, na njemu nemam onaj poklopac expr., no i ranije sam u ovom radio i odradio je ok posao.
vodu za šprice sam također već prokuhao i navukao u njih, igle još nisam otvarao, napunjene sam šprice zatim uronio u vrelu vodu i nakon toga zamotao u foliju...

preostaje mi većeras samo još zamutiti šprice, neke ću pokušati napraviti i ostaviti za kasnije, 4 sam napunio, oko 50 ml, i kad se supstrat ohladi ukrkati spore u tegle te brzo prekriti tegle još jednim slojem folije.....

najzanimljivije od svega je što ponovno radim spore serbice od prašine suhih gljiva, za svaki sam slučaj danas namočio karton, jedan komadić, nasolio ga trunjem serbice, zamotao i stavio van u jednu teglu, vani je oko 18 C, kišica....
također i dalje neznam idealnu temperaturu miceliziranja serbice, cubensis koji također paralelno spremam ću odraditi sve po ps-u, no serbica je i dalje trčkaranje po širokom terenu, najveće je pitanje hoće li uopće serbica iz takvog stanja započeti micu na supstratima koje sam pripremio, no i nakon danas će mi i dalje ostati nešto te prašine, pa neću odustati, taman na zadnje morao učiti i kako se radi onaj agar ili kako se zove već.

zaista vjerujem da će kubensis dati nekakve plodove pa planiram kolače nakon što se stegnu razbiti i pomješati sa hrpom kravlje balege koje još imam...
da nebi bila premokra već sam jedan dio odvojio na sušenje da nekisne vani....
najveći mi je haj ta serbica, koji bi to bio filing u bulji da ju doma gledam kako raste, otvara se, wwowowowowowowwwwwwwoooow..... :lovee: :cheesy: :mushroom:

slika
slika
slika
slika
slika

još je toplo sve, pa reko poslikam sad jer će spore ić dosta kasno...

vidim da mi je balega i piljevina dosta vlažna, i zrno kukuruza je no ono možda upije još malo, riža je u balegi uzela šta je mogla brijem...
razmišljam si da sve u loncu stavim ia peći ujutro pa da tek sutra navečer završim, vjerujem da bi se prosušilo sve malo, na svakoj tegli imam 2-3 rupice pa preko folija, to bi trebalo biti dovoljno za isparavanje iza peći na drva, kad ostatak teglica pregledam možda i sporam neke noćas :cheesy:
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la Vid Svante »

Nisam znao da se može iz suhih gljiva dobiti micelij...nadam se da ce ti uspijeti :) sretno
znači velebit, jebate starci mi briju non stop po velebitu i ja još nisam naišao na njih, no možda sam na krivom dijelu gledao .sjeverni
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la shroomko »

Koliki ti to ekspres lonac imas da stane 8 staklenki?

I mislim da ti je puno bolje taj kukuruz izmrviti u zrna, ne ovako cijeli klip. Ali mozda pojedu i klip tko zna. Al steta truda. Da si izmrvio mogao bi napuniti pola ili 2/3 staklenke, ovako imas mozda 1/4.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

10 teglica kombibnirano balega, kuruz kok., kuruz pionir, piljevina micelizirano s cubensisom, i 6 kombinirano također sa serbicom...
4 teglice sve skupa sam imao prostora u loncu kad sam napunio što sam planirao, pa sam onda dopunio sa još brijem 3 takve sa klipom, čisto da vidim...
zepter ti ima nadoplate za neke velike lonce, kad ti treba za zimnicu i to, ovaj je skoro ko kanta, jedno 15-20 litara, no kažem, nije to pravi sa poklopcem, odnosno nemam expr. poklopac tih dimenija, no zeppter i bez poklopca odradi fino sterilizaciju, suđe je teško, i poklopci, pa brijem da to ima veze...

i da nakon 3 dana javim da ima nešto, malo, bijelo, poput micelija, u supstratu koji sam bez sterilizacije špricao sa serbica sporama.....prerano je još da bi tvrdio što je, no nešto se razvijat počelo, temp je 20-23 C, ima i dan i noć, nije u mraku full, fotku bi stavio no kako od isparavanja postoji maglica na foliji iznutra nemogu pofotkat još jer je sitno, no uz rub posude vidim da se bijeli, :)...može biti i da je neka druga pizdarija pošto piljevina nije steril., a može i da mi nikne koja serbičica mala bljedunjava, :)...
najzanimljivije je da je danas 3 dana kako supstrat sjedi, i počinje nešto, a pored njega jednako star supstrat, sve isto samo pošpricano sa cubensis sporama, i to više i kvalitetnije jer sam imao print, i od cubensisa još ništa....
e sad dali je moguće da mica serbice voli niže temperature, ili više od cubensisa voli drvenast supstrat....moraću za te odgovore u peru kod Juanita na grob ili kod hypnotoad-a na seminar....
podučio sam se malo kako agar napraviti pa ako zatreba krećem, no sad ću par dana ostaviti sve skupa sa teglicama od jučer na 20-23 C....

što se tiče naputka za kukuruz u klipu i zrnje te šanse da se micelizira prije na orunjen to stoji također, no razmišljanja sam da nije jednako bogat supstrat, odnosno zasigurno postoje spojevi u kukuruzu koji sam skinuo svježeg sa stabljike a da ne postoje više u suhom, i u kokičaru suhom...
pa reko da vidim hoće mica brže napast zrno koje je na klipu, ili zrno koje je svježije od starog i sl...
u posudi na koju sumnjam da kreće serbica je bijelilo krenulo baš na grančici koja je zelenkasta, znaći nije odumrla do kraja, ili kako da kažem, puno je mlađa od piljevine...to je grančica sa poda, jedna od 7 koje su slučajno zagrabljene s poda,po tome mi se čini da u sviježem supstratu ima nekih tvari koje mici pašu, možda i griješim, no kad sam već topic otvorio, a i slabo gljivari danas pišu ikakve spoznaje, reko da naškrabam svoje mišljenje, zapažanje....
od svega mi je najveći problem što nemam prostoriju kakvu bi želio da imam, da je zaista sterilna i čista, da je pod ključem pa da mama nemože uletit po škaf za veš i slično, no ajde, kakvih ima problema ovaj moj je nula, krknem 15 tegli i nešto će se i roditi :)
kad se sjetim prvog uzgoja i brije hoću li imati za jedan đir za sebe a ono obasulo me koda se razumijem u sve to....
kako god, cubensis će mi sigurno podariti 2-3 putovanja zimska a serbicu ću napadat dok ne rodi ili dok ne potrošim prašinu
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la Vid Svante »

Kaj? di je stalo? :)
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: pokušaj miceliziranja i frutanja psilocybe serbica iz suhih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

nema puno nadeod ovog.....nisam u mogućnosti osigurat konstantnu temperaturu brijem, pa zato nemogu naprijed....neke su razboljene i baćene, velike posude su još žive ali su kontaminirane, nešto bjelog mi se čini ima ali neznam štoje, uglavnom, jako slabo...planiram danas sutra ponoviti sve i nekako osigurati uvjete 24 sata s temp. koja je konstantna...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Odgovori