PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Blu
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.07.2016, 16:12
 pohvaljen: 1 put

PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la Blu »

Pozdrav forumaši n_n

Kao u svakom prvom postu, na svakom forumu, ne znam kako da uđem u priču a da tekst ne bude dužine Na Drini ćuprija, tako da ću gledati da odma pređem na stvar... predstavljati se neću, s' obizrom da na to u kombinaciji sa postavljanjem dnevnika gledam kao vrlo osetljivu stvar; samo ću vam reći da smo se družili davnih dana :D Uz novi profil koristim i Tor, namučih se da napravim mail bez da mi je vezan za broj telefona (samo da bih shvatio da ne moram potvrditi mail na forumu) i sad sam u fazonu catch me if you can xD

No, krenuo sam naravno da kucam priču, pa sam sve obrisao; što manje napišem o sebi tj. što manje životnih događaja spomenem to bezbednije xD Sve u svemu, dokopao sam se printova, četiri komada, na papiru, vrste kao što su navedene u naslovu posta. Verujem da su relativno "sveži" - oko dva meseca, ali ne znam gde su sve stojali dok nisu stigli do mene... videću za 3-4 nedelje, možda mi svi kejkovi budu za bacanje xD Pošto trenutno nemam mnogo novca za razonodu kao što je gajenje pečuraka, odlučio sam se za klasični BRF tj. PF tek, jer ne zahteva ekspres lonac, a i za prvi put verujem da je okej, jer daje više prostora za grešku.

Sad ću ovako na gomili napisati šta sve imam od opreme, supstrata, hemikalija itd, nekim meni logičnim redosledom:
Petri posude, čašu, menzuru, fajtalice, tegle sa ravnim grlom, zatvarače (ima smisla), špriceve, igle, destilovanu vodu, 96% etil alkohol, odelo za clean room (mantil, cipele, kapuljače itd.), rukavice, maske, platneni flaster, pamučnu vatu, grejač za terarijum, vermikulit, coco-coir, gips, agar (čisti i hranljivi), braon tj. integralni pirinač, heljdino brašno, geršlu... i mislim da je to to, ali moguće je da sam na nešto zaboravio. Takođe imam i plastičnu kutiju, ali nije ni približno dovoljno velika za frutanje, ali kupiću koju kada bude vreme, najveće što sam pronašao su od 30 litara - verujem da tu ima mesta za više od 10 kejkova.

E sad, pitanje za vas: Šta tu fali? :bigsmilee:

Perlit ću kupiti, za to znam. Znam da mi je coco-coir nepotreban za BRF tek, ali možda budem pravio neki monotub, zato što planiram da koju kap iz svakog šprica stavim na agar, pa posle mogu u nekim većim teglama (kada nabavim ekspres lonac) da pravim supstrat za kejsing. Znam da pamučnu vatu ne smem da koristim za gas-exchange jer je organska, ali nisam uspeo da nabavim polyfil - planiram da kupim nekoliko tyvek kapica, maski ili čega već, pa da ih isečem i zalepim na rupe od kutija... jedino to trenutno vidim kao rešenje - ako neko ima bolji predlog vrlo rado bih ga saslušao :bigsmilee: Takođe, da li smem da koristim platneni flaster za rupe od inokulacije? Mogao sam još da kupim pamučni (ne dolazi u obzir) i svileni... tu sam takođe otvoren za predloge.

Do sada sam sterilisao čašu, jedno sat ipo vremena na pari destilovane vode, i u njoj 20-ak minuta od trenutka ključanja kuvao destilovanu vodu, zatim uvukao u špric, izbacio u sudoperu, uvukao ponovo iz čaše i stavio iglu (sa poklopcem još na igli naravno), i tako četiri šprica napunio, dezinfikovao alkoholom parče alu folije, zamotao u nju špriceve i ostavio da se hlade; takođe sam i čašu zamotao u parče dezinfikovane folije, da ne moram posle ponovo da je sterilišem, planiram u nju da grebem spore, izbacim iz šprica vodu, promućkam, uvučem, ponovim nekoliko puta ako bude potrebe, i tako sa sva četiri printa, za svaki špric po jedan, a između planiram da ispiram čašu destilovanom vodom, jer sam bio mrcina da dezinfikujem 4 tegle... Tako da će to biti blago nehigijenski deo, jer destilovana voda nije dezinfikovana, ali valjda se neće tu navatati nešto, ipak je destilovana... Čašu ne mogu da zagrevam između svakog printa, to bi mi ubilo sporice. Što se higijene tiče potrudio sam se koliko sam mogao, sklonio sam sve što sam video kao potencijalni izvor zagađenja, prebrisao većinu kuhinje alkoholom, zatvorio prozore, vrata, rekao ukućanima da ne ulaze i ne diraju ništa i tako... Verujem da su i ljudi koji su mnogo manje pazili prolazili bez kontaminacija xD I da, da li se slažete sa kombinacijom vermikulit-voda-brašno od pirinča-heljdino brašno-geršlino brašno-gips ili neko misli da treba da izbacim heljdu i geršlu? Da li će se sve to sterilisati lepo na pari? Tegle su zapremine 215ml ako se ne varam, znači manje nego half-pint - lično smatram da je to dovoljno malo da se dobro steriliše na pari, ali ipak mi je tek prvi grow tako da bih poslušao iskusnije ukoliko se ne slažu :bigsmilee:

To bi bilo to za sada, valjda sam sve rekao/pitao; izvinjavam se za zid teksta, nadam se da ću biti u prilici da stavim neke slike kada ih bude, tj. neke već pre rezultata - od rezultata ću definitivno staviti slike xD

Pozdrav svima :mushroom:
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la sometimes »

kao prvo, jedan print ti je dovoljan za najmanje 10 velikih šprica od 20ml...., zavisi naravno o veličini printa ali 10 komada - slobodno, ja nisam tako radio šprice sa sporama nego sam prokuhalu destiliranu vodu pustio da se ohladi, u posudi u kojem se i grijala na vatri, nakon par sati sam sastrugao direktno sa printa spore u tu posudu, uzeo 10 šprica i povukao tu vodu sa sporama u njih...., kad sam to napravio tek onda bi zamatao šprice u foliju i stavljao ih u frižider ako nisam odmah sve koristio....

vata ti ne treba za teglice jer ako radiš BRF cake onda ti na vrh ide centimetar čistog suhog vermikulita(iznad smjese sa kojom napuniš teglice) i onda poklopac sa rupicama na koji niti ne treba stavljati med. traku jer ti taj sloj vermikulita štiti od svih zaraza...., četiri rupice po poklopcu veličine igle naravno, da bi mogao inokulirati teglice...., kad ih kuhaš (teglice) prekriješ sa slojem al. folije da nebi kroz te rupe ulazila vlaga u tegle...., možda si mislio stavljati vatu na rupe od boxa ali ni to ti ne treba, a pogotovo ako nemaš pravu vatu....., inače kad radiš druge metode, sa raži naprimjer, gdje ne ide vermikulit na vrh, onda se buši malo veća rupa na poklopcu tegle i onda se tu stavlja vata da se ne zarazi raž....

ja osobno sam radio brf kejkove sa brašnom od smeđe riže, za ostalo sta si nabrojao - neznam (iskreno niti šta je heljda, ni geršla, ni pirinič)

ako radiš kejkove sa brašnom od smeđe riže biti će ti dovoljna ta vrsta sterilizacije na pari, u običnom loncu, na dno lonca staviš neke metalne profile, da teglice sjednu na njih , a ne na dno posude, i vode staviš toliko da preriješ te profile, tako da teglice kuhaju na pari, a ne u vodi, sat i pol....

sretno...
....it didn't make any sense.....
Avatar
Blu
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.07.2016, 16:12
 pohvaljen: 1 put

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la Blu »

Pozdrav sometimes :bigsmilee:

Svestan sam da se od jednog printa prave po 10-20-30 špriceva, možda nekad i više, ali iz nekoliko razloga ću ostati pri špricu po printu: želim ih što pre iskoristiti, jer kao što već rekoh, ne znam gde su stojali, na kojoj temperaturi itd. - dakle ne znam koliko su "viabilni" i koliko još bi smeli da stoje (i ako su možda nedavno pravljeni), i još dodatno na to - na papiru su, ne na alu foliji dakle povoljnije za kontaminacije; zatim, printovi su mali, svega oko 2cm u prečniku, i računajući ponovo da su na papiru a ne na alu foliji, biće mnogo više gubitaka, tj. i od tih maleckih printova, dobar deo spora će ostati na papiru; i još jedan razlog - po tegli ću koristiti samo 1cc... dve rupe po 0.5cc - sasvim dovoljno, pogotovo kad ima ceo print u špricu (špricevi su po 10cc), ne poričem uopšte da je to mnogo više nego dovoljno spora xD Ostaviću špriceve da odstoje barem 24h nakon što uvučem spore, čisto da hidriraju malo, ma da ne kažem da ne bi hidrirale u tegli da ih odma iskoristim kao što si ti. Ja ih ostavih na sobnoj temperaturi da se hlade. A nije mi frka za printove, pa imaću ih nakon growa na pretek :D A ako mi baš sve propadne, ako PF tek zabrljam, onda stvarno ni ne treba da ih imam xD

Da sam uzeo više špriceva, mogao sam ih tim metodom pripremiti, a ovako da odmeravam 10cc ili 20, pa da se nadam da će mi 10 ostati, da neće sve ispariti ili da neće biti mnogo viška, da propadnu spore itd. Za sada će ovo biti okej, a sledeći put ću se malo bolje organizovati xD

E hvala ti što si me podsetio na to, za vermikulit, skinuo si mi teret sa srca xD Nije da bih zaboravio da ga stavim, nego mi nije palo na pamet da ne moram razmišljati mnogo o poklopcima onda... kontam da ću možda jednostavno ostaviti alu foliju na mestu, a možda i stavim trakice, neće mi loše ni jedno ni drugo doneti, ali super je što ne moram da brinem mnogo :bigsmilee:

A misliš ne trebaju mi rupe na boxu uopšte, zato što ću ručno mahati, ili mogu ostaviti rupe bez vate? Nije mi problem kupiti tyvek, verujem da je nešto barem potrebno na rupama, ma da znam da je ta faza već mnogo bezbednija, jer je micelijum dominirao supstrat.

Braon tj. integralni pirinač - srpski naziv za smeđu rižu :bigsmilee: Toga imam najviše, treba to sve samleti sad xD A heljda i geršla su žitarice obične, heljda je buckwheat, a geršla je vrsta ječma. Verujem da bi dodale hranljivosti supstrata, i to mnogo, ali ne znam da li će se sterilisati normalno na pari - ako neko zna neka se ne stidi :D Ma da verujem da hoće ako sameljem sve u brašno.

Hvala na informacijama sometimes, osigurao si me prilično, već sam razmišljao kako ću zabrljati sve xD
Avatar
Blu
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.07.2016, 16:12
 pohvaljen: 1 put

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la Blu »

Okej, pokušao sam da nađem da li mogu obrisati temu, jer sam preterao sa tekstom, hteo sam početi nešto jednostavnije po uzoru na neke druge dnevnike, ali nisam uspeo naći, tako da ću od sada pokušati da skratim :)

Razmišljajući o onome što je sometimes rekao, otišao sam i kupio još špriceva i igli, i malopre ih pripremio za kasnije dodavanje spora na isti način kao i prošle... još 4 komada, dakle sada imam 2 po printu, što je i dalje malo, ali nema veze, svakako ta druga 4 verovatno neću odma koristiti :) Nakanio sam se da sterilišem 3 tegle na pari, a tu je i čaša za merenje, tako da ću večeras, čim se ohladi voda u svežim špricevima "usrkati" spore.
Osim toga kupio sam raženog brašna i proprao geršlu da bih je samleo, ali je za tih 20ak sekundi ispiranja zadržala mnogo vode, i nije se dala samleti u choperu, tako da ću sada da je sušim u rerni na nekih 60 stepeni, a posle isto sa pirinčem (rižom). Sutra ću verovatno već zamešati sve to i sterilisati tegle, pa ću ih prekosutra inokulirati i početi odbrojavanje, dan 1. :bigsmilee:

Pozz :mushroom:
Avatar
Blu
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.07.2016, 16:12
 pohvaljen: 1 put

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la Blu »

Špricevi su spremni, spore strugane nožem paljenim pre svakog struganja i ohlađenim i dezinfikovanim alkoholom tj. vatom naprskanom alkoholom; sve sam radio u dezinfikovanoj plastičnoj kutiji, ali ne na fazon glove-box, nego sam je malo otvorio i tako radio - uzimajući u obzir da sam sve prethodno sterilisao, mislim da sam preduzeo dovoljno mera predostrožnosti. Svaku iglu šprica sam takođe nakon postupka užario i ohladio/dezinfikovao alkoholom na vati, i naravno vratio poklopac i sve špriceve upakovao u alu foliju, dva po dva, za svaki print... U svaki špric sam uvukao i malo vazduha, oko 1cc, da bi ih mogao bolje promućkati posle, da spore spadnu sa zidova bla bla bla, znate već priču xD

ALI, eto frke, špricevi mi uopšte ne izgledaju "obojeno" - što me i ne brine toliko, znam da je u teglama bila vidljiva količina spora pre nego što su se grudvice razbile pod mlazom vode iz šprica, a i druge slike po netu pokazuju dosta špriceva koji izgledaju providno što se boje tiče, osim onih u kojima se vide zgrudvani komadići spora... možda ih budem video kada se "napiju vode"; više me brine to što sam u špricevima video druge plivajuće partikle, kao male končiće, što predpostavljam i nadam se da su samo vlakna iz papira od printova, i nadam se da neće praviti problem.

Da li je neko od vas imao sličan slučaj pa da je sve bilo okej na kraju?

Znam da mogu da sačekam 4-5 dana da vidim da li se nešto razvija u špricu, ali ne želim to da radim, ako će biti nekih gadova biće ih i tako i onako, možda ako požurim uspem da izvučem koju zdravu teglu, biću srećan i sa jednom teglom po printu :D

Pravljenje brašna ide veoooma polako, choper nije baš idealan, i zrna se nisu uspela osušiti u potpunosti i ako sam ih sušio 3-4 sata... protrešću sve kroz sito pa ću preostale komadiće opet sitniti.

Bićete obaveštavani o svemu, pozz :mushroom:
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la shroomko »

Mislim da bi jedna tegla po printu bi bila katastrofa.

Jesi li gledao lets grow mushrooms?
https://www.youtube.com/watch?v=yia923Eg8Xs
Avatar
Blu
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.07.2016, 16:12
 pohvaljen: 1 put

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la Blu »

Ne, ne, planirao sam da uradim deset tegli po printu, ali sada će ih biti dvadeset... I da, bila bi katastrofa, u slučaju da se ubuđa supstrat, jer sam se iscimao da nabavim printove najstrašnije, čisto sumnjam da bih nove nabavio xD

Gledao sam Let's grow mushrooms, od Roger Rabbit-a i onaj drugi takav video, ali ne samo to, jer su to baš samo osnove. Godinama visim po Shroomery-u i ostalim takvim forumima, nisam ušao u ovo nespreman, samo sam želeo ovde da počnem dnevnik, da mogu da podelim iskustvo sa nekim, jer stvarno mnogo znači i dnevnike gledati, učiti na tuđim greškama i imati nekoga da te zaustavi pre nego što napraviš grešku.

Pogledaj samo koji si link poslao xD Ali sviđa mi se da neko i o takvim stvarima razmišlja, kul je skroz :D
Avatar
Blu
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.07.2016, 16:12
 pohvaljen: 1 put

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la Blu »

Zaboravih da napišem, sve je spremno, supstrat napravljen (verm:brašno:voda - 2:1:1), sve četiri vrste brašna sam pomešao u jednakoj meri, tegle sterilisane na pari po sat ipo vremena, inokulirane sledećeg dana tj. juče, tako da je danas drugi dan :bigsmilee:

I evo, dobro da sam se setio, treba sada da poskidam trake sa inokulacionih tački, jer treba ipak vazduha kod inkubacije, tj. gas exchange, ne svež vazduh. Inače, stoje u kutiji sa grejačem ispod, na oko 25 stepeni, mislim da je to okej.

Pozdrav :mushroom:
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la shroomko »

Blu je napisao/la:Pogledaj samo koji si link poslao xD Ali sviđa mi se da neko i o takvim stvarima razmišlja, kul je skroz :D
Hahaha.
Dobar mi je taj charisma on command.
Avatar
Blu
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.07.2016, 16:12
 pohvaljen: 1 put

Re: PF Classic, Ecuador, Golden Teacher i B+

Post Postao/la Blu »

shroomko je napisao/la:Hahaha.
Dobar mi je taj charisma on command.
Primećuje finese xD

Zaboravih da kažem da sam takođe stavio gips u supstrat, jedna punija supena kašika na 10 kejkova - supstrat je bio divne teksture :D
Ono što sam primetio je da treba imati "sveže" folije sa strane (što nije bio moj slučaj), jer već nakon prve sterilizacije postanu krhke; takođe, ko je u prilici da koristi destilovanu vodu pri sterilizaciji, ili barem profiltriranu, bez kamenca, savetovao bih da učini isto - ja sam radio sa česmušom pa sam vadio bele tegle iz lonca - sada na nekim mestima neću videti da li se micelium razvija.

Inače, evo, četvrti dan, rast je očigledan u mnogim teglama, ispod inokulacionih rupa :ymhug: Ali još uvek ima nekih tegli u kojima nije; takođe, zaboravio sam da promućkam jedan od špriceva pre inokulacije prve četiri tegle za taj špric, pa sam uz oznaku tih tegli dodao po "M!" za "mućkanje" ili "majmune", pa ću videti da li je bilo bitno xD Sada ću sačekati još 2-3 dana, pa ću pogledati svaku teglu zasebno, da vidim da li treba nešto da izbacujem itd. Trake sam poskidao sa rupica još kada sam rekao da ću.

Javljam događanja, pozdrav :mushroom:
Odgovori